Poloneza czas zacząć! Święto Konstytucji 3 Maja

Tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja upłyną nam pod znakiem muzyki i tańca, wpisujących się w rok jubileuszowy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mszę świętą w intencji Ojczyzny z udziałem władz miasta i delegacji pocztów sztandarowych rozpoczniemy o godzinie 16.30 w Kościele pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Oprawę uroczystości kościelnych zapewni Orkiestra Dęta SYGNAف z Radziszowa, która również poprowadzi delegacje i mieszkańców na Rynek, gdzie nastąpi dalszy ciąg oficjalnych uroczystości.

Po nich zapraszamy na widowisko słowno-muzyczne „Mała Rapsodia Polska” w wykonaniu Orkiestry Fundacji PRO ARTEM, w skład której wchodzą muzycy Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i Filharmonii Krakowskiej, chóru i tancerzy. Mała Rapsodia Polska jest widowiskiem aktorsko-muzycznym, upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości i utworzenie II Rzeczypospolitej w 1918 roku, autorstwa Janusza Blecharza (kompozytora, pianisty, producenta) do poezji i malarstwa profesora Czesława Dźwigaja – artysty rzeźbiarza, grafika, witrażysty.

Widowisko inspirowane tetraptykiem malarskim prof. Czesława Dźwigaja z Krakowskiej ASP, który będzie stanowił multimedialną scenografię koncertu, jest świadectwem patriotyzmu i znakiem kultywowania najwyższych wartości narodowych, stając się symbolem i przesłaniem do młodego pokolenia. 

Koncert zwieńczy finałowy mazur w wykonaniu par tanecznych wychowanków ZPiT Krakus, działającego przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Taniec połączy także zebranych, gdy do wspólnego poloneza zaprosi nas Zespół Regionalny Mogilanie. Zespół zaprezentuje również pokaz tańców ludowych. Powstały w Gminnym Ośrodku Kultury w Mogilanach w 1984 roku od początku pielęgnuje folklor muzyczny i taneczny z okolic Mogilan. Stara się w sposób jak najwierniejszy pokazywać na scenie obrzędy i zwyczaje wsi podkrakowskiej. Wśród etnografów i specjalistów oceniających dokonania zespołów folklorystycznych „Mogilanie” uchodzą za grupę wyjątkowo skrupulatnie dbającą o prawdę etnograficzną przekazu scenicznego. Stroje, które Zespół posiada, zostały wykonane po konsultacjach z ekspertami Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, a materiały źródłowe, stanowiące bazę do programów Zespołu, pochodzą z archiwum krakowskiego Muzeum Etnograficznego i wywiadów terenowych, zebranych między innymi przez członków Zespołu.  Na program składają się widowiska, pokazujące zwyczaje i obrzędy wsi podkrakowskiej – w szczególności Mogilan i najbliższej okolicy.

Program uroczystości:

Godz. 16.30 – msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem władz miasta oraz delegacji z pocztami sztandarowymi w muzycznej oprawie Orkiestry Dętej SYGNAف  z Radziszowa, Kościół pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

Po mszy przemarsz pocztów sztandarowych i mieszkańców na Rynek

Godz. 18.00 – „Mała Rapsodia Polska”: widowisko aktorsko-muzyczne autorstwa Janusza Blecharza w wykonaniu Orkiestry Fundacji PRO ARTEM do poezji i malarstwa prof. Czesława Dźwigaja

Godz. 19.00 – pokaz tańców regionalnych i narodowych w wykonaniu Zespołu Regionalnego MOGILANIE.

Wspólne wykonanie poloneza z publicznością.

Rynek w Skawinie, 3 maja 2018 r.

Zapraszamy.

Joanna Kurpiel

(AR)