W piątek 26 stycznia zapraszamy na kolejne spotkanie Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności, podczas którego poznamy życie codzienne kraju, którego proklamacja niepodległości doprowadziła do krwawej wojny na Bałkanach.
Bośnia i Hercegowina to państwo federacyjne, istniejące od 1992 roku, ze stolicą w słynnym Sarajevie, które tragicznie zapisało się w historii świata: najpierw jako iskra zapalna Wielkiej Wojny, potem oblężone w latach 90-tych. Najsmutniejsze państwo Półwyspu Bałkańskiego, do dziś naznaczone tragicznym piętnem wojny, ruinami ponad ziemią, minami w ziemi oraz w umysłach mieszkańców tego państwa. Teren najlepiej chyba określony mianem „bośniackiego chaosu”. A jednocześnie piękny, jak to Bałkany: przyrodniczo, geograficznie i geologicznie. Wymarzony dla jeźdźców 4×4, pełen bezdroży, przepięknych widoków na szczytach połonin, szlaków prowadzących zdawałoby się donikąd: do górskich jezior, wiosek zagubionych w górach na wysokości niewiele mniejszej niż Kasprowy Wierch, przy śladowej liczbie turystów. To wreszcie kraj wielu wyznań, w którym każda z nacji uważa za stosowne zaakcentować swoją wyższość nad innymi.
Podczas styczniowego spotkania Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności odwiedzimy zarówno stolicę Bośni z jej „smaczkami’ (stadion Kośevo, tunel nadziei), jak i najwyższe połoniny, miasta-symbole, hity turystyczne oraz miejsca, które odkrył dla siebie, by się nimi podzielić nasz gość – Andrzej Pasławski.
26 stycznia 2018 (piątek), godz. 18.00, Pałacyk „Sokół”, wstęp wolny.
Joanna Kurpiel
/IN/
