Sztuka prostoty, czyli minimalizm w szafie i w głowie

Podczas pierwszego spotkania z cyklu SZTUKA PROSTOTY dzięki prowadzącej Dorocie Hetmańczyk-Żuchalskiej mogliśmy poznać tajniki minimalizmu w szafie.

Moda na minimalizm, zarówno we wnętrzach jak i w sposobie ubierania, zatacza coraz szersze kręgi. Dzięki mniejszej ilości rzeczy jest nam łatwiej zapanować nad porządkiem w życiu, w domu i w szafie, a przestrzeń, w której mieszkamy, staje się bardziej przyjazna i funkcjonalna. Minimalizm i związane z nim pozbycie się niepotrzebnych rzeczy, jest kluczem do osiągnięcia wewnętrznej harmonii i spokoju, a poprawa jakości życia przynosi nieocenione uczucie lekkości i wolności.

SZEŚĆ NAJCENNIEJSZYCH WSKAZÓWEK MINIMALISTY

1.    Pozbądź się rzeczy, których nie potrzebujesz. Zostaw tylko te, bez których się nie obejdziesz.
2.    Jeśli boisz się utraty rzeczy, zacznij oczyszczać przestrzeń stopniowo, ale konsekwentnie.
3.    Każdy zakup przemyśl, daj sobie na to kilka dni. Sporządzaj listy zakupów, unikaj kupowania pod wpływem impulsu i na promocjach.
4.   Rzeczy, które mają dla ciebie wartość sentymentalną, włóż do maksymalnie 3 pudełek. Pamiętaj, że rzeczy to symbole, z którymi wiążą się Twoje wspomnienia, Ty tylko nadajesz rzeczom wartość.
5.    Wybierz swój styl i nie podążaj za modą. Czy wiesz, że wielkie sieciówki, aby zachęcic do kupowania, zmieniają swoje kolekcje co 10 dni?
6.    Nie traktuj kupowania rzeczy jako nagrody pocieszenia.

Jeśli masz wrażenie, że w twojej szafie jest za dużo ubrań, to na pewno niezbędne będą porządki. Pomyśl o ubraniach, w których chodzisz najczęściej, a później wybierz spośród nich wyłącznie te, w których świetnie się czujesz. Ogranicz nowe zakupy i bardziej dbaj o ubrania, które już masz. Sprawdź, czy coś z twojej kolekcji nie potrzebuje małego odświeżenia. Korzystaj też z wiedzy innych – na rynku można znaleźć sporo książek, które w prosty sposób pomagają nam stworzyć idealną garderobę.

Często przeszkodą w rozpoczęciu prawdziwych porządków jest niechęć do pozbycia się rzeczy, do których jesteśmy mocno przywiązani. Ten problem dotyczy większości ludzi – ciężko jest rozstać się z rzeczami, na które kiedyś wydaliśmy swoje oszczędności. Dlatego warto jest znaleźć sposób, aby przekazać niepotrzebne przedmioty komuś, komu bardziej się przydadzą. 

Katarzyna Bogdali

(AR)