Kwietniowe Fantazje…

Zapraszamy na kolejny Muzyczny Poniedziałek, podczas którego zaprezentuje się oryginalne trio instrumentalne: Elżbieta Baklarz – harfa, Wiesław Suruło – flet oraz Arkadiusz Babiński – fagot.

Elżbieta Baklarz jest harfistką urodzoną w Krakowie. Występuje i gościnnie współpracuje z orkiestrą Sinfonietta Cracovia, Orkiestrą Akademii Bethovenowskiej, Operą Śląską, Operą Krakowską, a także Sinfonią Varsovią, Filharmonią Narodową, Teatrem Wielkim i K&K Philharmoniker, Goefrey Alvarez Chamber Orchestra, Slovak Sinfonietta, Filharmonie Bohuslava Martinu oraz Orqestra du Norte. Jest pierwszą wykonawczynią i interpretatorką dzieł muzycznych na harfę Bogusława Schaeffera, Adama Walacińskiego, Marty Ptaszyńskiej. Harfistka gra na harfach Horngacher i Lyon&Healy.

Arkadiusz Babiński naukę gry na fagocie rozpoczął pod kierunkiem Romana Wojtali w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Bielsku Białej. Studia muzyczne ukończył w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie profesora Stanisława Lecha.  Od 1993 r. jest pierwszym fagocistą Opery Krakowskiej, z którą odbył liczne tournée po Europie. Jako fagocista współpracował z Stadt Theater Goerlitz, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Teatrem Muzycznym w Lublinie. Był pierwszym fagocistą Filharmonii Sudeckiej. Nagrywał płyty ze znanymi polskimi sopranistkami: Teresą Żylis- Garą, Krystyną Tyburowską, Katarzyną Oleś- Blachą. Jest współzałożycielem bielskiego Amadeus Trio, z którym koncertuje do dziś.

Dr Wiesław Suruło w roku 1995 ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu prof. Kazimierza Moszyńskiego. Umiejętności swoje doskonalił w Wiedeńskim Konserwatorium w klasie prof. Meinharta Niedermayra. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Meinharta Niedermayra, Petera-Lukasa Grafa oraz kursach orkiestrowych Bach Akademie Stuttgart pod kierunkiem Helmutha Rillinga i International Orchesterkurs Attergau prowadzonego przez Sir Jehudi Menuhina. Jest laureatem II nagrody na III Ogólnopolskim Konkursie Fletowym w Krakowie (1995), wyróżnienia na IV Ogólnopolskim Międzyuczelnianym Konkursie Zespołów Kameralnych w Bydgoszczy (1996) w kategorii kwintetu dętego i uczestnikiem II Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi (1998). Od 1994 roku jest solistą Opery Krakowskiej, od roku 2007 wykładowcą w Akademii Muzycznej w Krakowie. W roku 2014 uzyskał stopień doktora sztuki.   

W programie koncertu usłyszymy kompozycje m.in.: Camille’a Saint-Saënsa, Georga Philippa Telemanna i Luisa Spohra.

24 kwietnia 2017 (poniedziałek), godz. 18.00, Pałacyk „Sokół”.

Wstęp wolny.

Joanna Kurpiel

(AZ)