Tatrzańskim szlakiem na Mały Kościelec – ostatnie wolne miejsca

16 lipca 2016 r. Centrum przygotowało kolejną, siódmą propozycję wycieczki górskiej. Tym razem przedmiotem wędrówki będzie szlak po polskiej stronie Tatr Wysokich, a celem będzie wejście na szczyt Małego Kościelca.

Tatry dzielimy na:
-Tatry Zachodnie- najwyższy szczyt: Bystra /2248m/, po polskiej stronie: Starorobociański Wierch /2176m/                                        
-Tatry Wschodnie:
a. Tatry Wysokie – najwyższy szczyt: Gerlach /2655m/, po polskiej stronie: Rysy /2499m/
b. Tatry Bielskie – najwyższy szczyt: Hawrań /2152m/

Tatry Wysokie to najwyższa część Tatr o charakterze alpejskim, zajmująca obszar około 340 km², z czego większość ok. 260 km² znajduje się na terenie Słowacji, rozciągająca się pomiędzy Tatrami Zachodnimi od strony zachodniej oraz Tatrami Bielskimi od strony północno-wschodniej.
Tatry Bielskie to pasmo górskie w całości położone na Słowacji, to ta część Tatr, która ustawiona jest poprzecznie do głównej ich grani.

Przełęcz Liliowe oraz Dolina Suchej Wody Gąsienicowej (w granicach Polski) i Dolina Cicha Liptowska (po stronie Słowacji) to granica pomiędzy Tatrami Zachodnimi, a Wschodnimi.
Z kolei Tatry Bielskie od Wysokich oddzielają dna dolin: Jaworowej, Zadnich Koperszadów, Przednich Koperszadów i Kieżmarskiej. Najwyższym punktem tej granicy jest Przełęcz pod Kopą. Punktem wypadowym tej lipcowej wycieczki będą Kuźnice, a więc dzielnica Zakopanego, a zarazem dolna stacja kolei linowej na Kasprowy Wierch i ważne centrum ruchu turystycznego. Następnie uczestnicy podążą Doliną Jaworzynki w kierunku schroniska Murowaniec, która stanowi boczne odgałęzienie Doliny Bystrej. Dolina ta jest wąska i długa, przypominając swoim wyglądem wąwóz. Została wyżłobiona w skałach wapiennych, a w jej prawych zboczach znajdują się charakterystyczne ostańce skalne: liczne skały i turniczki. W części dolnej tej doliny znajduje się Polana Jaworzynka z szałasami. Część ta jest płaska i pozioma, a jej dnem płynie potok Jaworzynka. W przeszłości dolina ta była ważnym ośrodkiem pasterstwa w Tatrach. Hala Jaworzynka, do której należała znajdująca się na dnie doliny – Polana Jaworzynka zajmowała całą dolinę łącznie ze stokami. Nadmierny wypas stoków doprowadził do ich całkowitej erozji. Stoki zostały zamienione w piarżyste usypisko, a później, już po okresie II wojny światowej zaczęto stopniowo zalesiać zbocza stoków. Przez dolinę prowadzi bardzo popularny szlak turystyczny na Halę Gąsienicową, na której na wysokości 1500m znajduje się duże schronisko górskie PTTK „Murowaniec”, które powstało w latach 1921-1925. Przy schronisku znajduje się ważny węzeł szlaków, które prowadzą  m. in. na jeden z najtrudniejszych szlaków tatrzańskich –  Orla Perć. Podążając dalej na szczyt Małego Kościelca, który będzie kulminacją tej tatrzańskiej wycieczki turyści przystaną w Dolinie Gąsienicowej, aby móc podziwiać uroki czwartego co głębokości jeziora tatrzańskiego oraz największego jeziora tej doliny w części wschodniej o nazwie Czarny Staw Gąsienicowy. Jezioro to znajduje się na wysokości 1624m n.p.m., a nad jego zachodnim brzegiem wznoszą się ściany szczytu Kościelca. Tafla jeziora jest przeźroczysta o zabarwieniu szafirowym, a nazwa wywodzi się od ciemnogranatowego, a nawet czarnego wręcz odcienia wody związanego z ocienianiem wody pobliskim szczytem i sinicami porastającymi głazy na brzegu jeziora.  

Mały Kościelec – docelowy punkt programu to szczyt wieńczący Grań  Kościelców, która oddziela Dolinę Czarną Gąsienicową od Doliny Zielonej Gąsienicowej. Kulminacja ta ma kilka niewybitnych wierzchołków, których wysokości kształtują się w granicach 1767m-1866m. Góra ta wrasta od północy w obszar Hali Gąsienicowej, a jego grzbiet stanowi tzw. grzędę międzydolinną. U podnóża jego zboczy znajduje się Kamień Karłowicza – upamiętniający postać Mieczysława Karłowicza – nestora polskiej  turystyki, który zginął tu w lawinie. Na zboczach Małego Kościelca trenują wspinaczkę wysokogórską – taternicy. Dalej uczestnicy wędrówki przejdą Przełęczą Karb oddzielającą szczyty Małego Kościelca od Kościelca, która stanowi wspaniałe miejsce widokowe na  szczyty: Świnicy i Kasprowego Wierchu. Na przełęczy tej krzyżują się szlaki na Świnicką Przełęcz oraz na Kościelec. Z przełęczy tej amatorzy górskich przygód zejdą w kierunku Zielonego Stawu Gąsienicowego na wysokości 1672m n.p.m. Jest to największy staw Doliny Zielonej Gąsienicowej i ósmy w polskich tatrach pod względem wielkości. Z jeziora tego wypływa potok Sucha Woda, który płynie dnem Doliny Gąsienicowej. Wody tego jeziora mają zabarwienie jasnozielone i cechuje je duża przeźroczystość, stąd nazwa tego jeziora. Udając się w kierunku powrotnym, turyści zejdą ponownie do Schroniska PTTK Murowaniec, a następnie wejdą na szczyt o nazwie Boczań. Wzniesienie to między Doliną Jaworzynką, a Doliną Olczyską o wysokości 1224m n.p.m. stanowi zachodnie odgałęzienie wierzchołka o nazwie Wysoki /1287m n.p.m/. Przez tzw. siodło Boczania i Wysokiego prowadzi popularny turystyczny szlak do Doliny Gąsienicowej.                                                  
Ostatnim punktem tej górskiej wędrówki będzie zejście do początkowego etapu tej wycieczki, do Kuźnic.

Stopień trudności wycieczki to „4+”  /trasa trudna/

/konieczne dokumenty do przekroczenia państwa: dowód osobisty lub paszport/

Czas przejścia: 9h

Cena wycieczki: 64 zł

Planowany odjazd: Parking przy Basenie Camena o godz. 5.30

Planowany przyjazd: ok. godz. 21.00

Szczegółowe informacje i zapisy:

Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/kawiarni), tel.12 256 95 60 wew. 21
w dniach: poniedziałek – piątek w g. 7.00-15.00.

Wpłaty:

a. za pomocą płatności internetowych, poprzez stronę ww.ckis.pl (w zakładce turystyka)

b. na konto CKiS w Skawinie o nr : 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005

c. Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/ kawiarni), w dniach: poniedziałek – piątek: w godz. 7.00 – 14.45.

Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

 /Magdalena Bogdanowicz/

 (AJ)