Dzika przyroda Wielkiej Fatry – OSTATNIE WOLNE MIEJSCA

25 czerwca 2016 r. uczestnicy kolejnej wycieczki górskiej organizowanej przez Centrum tym razem wybiorą się na wędrówkę jednym ze szlaków pasma położonego w całości na terenie Słowacji pn. Wielka Fatra.

Program tej wycieczki (trasa przejścia) to : Teplé – Teplá dolina – Rakytov (1567m n.p.m.) – Sedlo pod Čiernym kameوom – Liptovské Revúce

Grupa górska pn. Wielka Fatra leży na obszarze Słowacji, miedzy Małą Fatrą, a Tatrami Niżnymi. Same góry nie są rozległe, a kształt ich przypomina prostokątny łuk o rozmiarach 20 km na 40 km. Są to góry zwarte, można wędrować grzbietami górskimi, bez schodzenia do dolin, a na szlakach panuje niewielki ruch turystyczny. Cechą charakterystyczną tego pasma są kwieciste polany, hale i łąki, przypominające trochę Pieniny, aczkolwiek dużo bardziej rozległe. Niemalże cały obszar gór zajmuje Park Narodowy Wielka Fatra. Całe pasmo ma kształt wielkiej litery „Y”- dwa główne ramiona  rozdziela najdłuższa w całym paśmie, licząca ponad 25 km L’ubochnianska Dolina. Jej wschodnie ograniczenie to tzw. „Liptowska Fatra”, a zachodnie „Turczańska Fatra”. Nóżka  „Y” – to najwyższa cześć całego pasma – Halna Fatra, a na południowy zachód od niej i od tzw. grzbietu turczańskiego – tzw. Skalista Fatra z dużą liczbą grzbietów, dolin i jak sama nazwa wskazuje skał. W skład grupy Wielkiej Fatry wchodzi także masyw Zwolenia zawieszony nad samymi Donovalami na pograniczu z Niżnymi Tatrami oraz na północy – Szypska Fatra oddzielona od masywu głęboką dolina Wagu.

Wielka Fatra to góry stosunkowo dzikie, otoczone ze wszystkich stron dobrymi drogami i licznymi miejscowościami u ich podnóża. Jest to pasmo, które wymaga wysiłku i cierpliwości, a w zamian oferuje jedne z najpiękniejszych krajobrazów w Karpatach i kontakt z dziką przyrodą. Punktem wypadowym tej wycieczki będzie miejscowość o nazwie Teple, skąd turyści wyruszą przez Teplą Dolinę na jeden z najwyższych szczytów grupy górskiej Wielkiej Fatry o nazwie Rakytov /1567m n.p.m./, który stanie się głównym celem  tej wędrówki. Kulminacja ta leży w liptowskiej części głównego grzbietu Wielkiej Fatry, będąc jego najwyższym wzniesieniem, jednocześnie stanowiąc obok Smrekovicy /1530m n.p.m/ najwyższy szczyt powyżej 1500m n.p.m. Z góry tej rozpościera się wspaniała panorama widokowa, która obejmuje m.in. całą Wielką Fatrę, Małą Fatrę, Góry Choczańskie oraz Tatry Niżne. Grzbietem na szczyt Rakytova biegnie zielony szlak zwany Liptowską Magistralą.

Čierny Kameو – charakterystyczny, wysoki szczyt leżący na wysokości 1469m n.p.m. we wschodniej „liptowskiej” części grzbietu głównego Wielkiej Fatry stanie się kolejnym etapem tej wędrówki. Kulminacja ta ma dwa wierzchołki równej wielkości, rozciągnięte w kierunku z południowego zachodu na  północny wschód. Częściowo stoki są gęsto zalesione, a częściowo opadają pionowymi ścianami i stopniami skalnymi. W części skalnej tego masywu znajduje się szereg jaskiń.

Końcowym punktem tej wędrówki będzie zejście do miejscowości Liptovské Revúce w powiecie Ruzemberok w kraju żylińskim, gdzie zakończy się trasa przejścia tej czerwcowej wycieczki.

Stopień trudności wycieczki to „4+”   /trasa trudna/
/konieczne dokumenty do przekroczenia państwa: dowód osobisty lub paszport/

Czas przejścia: 7 h

Cena wycieczki: 69 zł

Planowany odjazd: Parking przy Basenie Camena o godz. 5.00

Planowany przyjazd: ok. godz. 21.00

Szczegółowe informacje i zapisy:

Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/kawiarni), tel.12 256 95 60 wew.21, w dniach: poniedziałek – piątek w g. 7.00-15.00.

Wpłaty: 

a. za pomocą płatności internetowych, poprzez stronę ww.ckis.pl (w zakładce turystyka)

b. na konto CKiS w Skawinie o nr : 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005

c. Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/ kawiarni), w dniach: poniedziałek – piątek: w godz. 7.00 – 14.45.

Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

W zakresie organizacji wycieczek górskich i wysokogórskich CKiS w sezonie 2016, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie zapewnia wszystkim uczestnikom wycieczek na terytorium Słowacji ubezpieczenie WOJAZER PZU POMOC w PODRÓŻY w następującym zakresie:

– koszty leczenia i assistance pakiet podstawowy (suma ubezpieczenia: 80,000 zł)

– następstwa nieszczęśliwych wypadków (suma ubezpieczenia: 20 000 zł)

– odpowiedzialności cywilnej (suma ubezpieczenia: 20 000 zł)

Dodatkowo Centrum zwraca się z apelem do wszystkich turystów korzystających z oferty Wycieczek Górskich i Wysokogórskich CKiS w sezonie 2016, którzy będą chcieli wybrać się w partie górskie poza granice naszego kraju (Słowacja, Czechy) o złożenie w delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia (właściwej ze względu na miejsce zamieszkania), wniosku o bezpłatne wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie  państwa UE/UFTA, na tych samych zasadach co obywatele tego kraju.

/Magdalena Bogdanowicz/

 (AJ)