Pierwsze zwiastuny wiosny w górach – kwitnące krokusy na łąkach najdłuższej i największej w polskich Tatrach Doliny Chochołowskiej. Tym wiosennym akcentem zapraszamy 16 kwietnia 2016 r. na drugą wycieczkę górską w tym sezonie.
Dolina Chochołowska znajduje się w polskich Tatrach, a dokładnie w zachodniej części polskich Tatr Zachodnich.
Tatry Zachodnie to największa, zachodnia część Tatr położona w Polsce i na Słowacji. Główny grzbiet leży między przełęczą Liliowe, która oddziela je od Tatr Wysokich, a Huciańską Przełęczą, oddzielającą je od Pogórza Skoruszyńskiego. Po polskiej stronie granica między Tatrami Wysokimi i Tatrami Zachodnimi ciągnie się dnem Doliny Gąsienicowej i Doliny Suchej Wody. Tatry Zachodnie mają powierzchnię ok. 400 km², co stanowi niemal połowę całej powierzchni Tatr. 25% powierzchni Tatr Zachodnich znajduje się w Polsce, reszta na Słowacji.
Turyści rozpoczną swą wędrówkę w Chochołowie, podążając największą doliną w polskich Tatrach – Doliną Chochołowską. Jest to najpopularniejsza dolina w Polsce, gdzie turyści wczesną wiosną mają okazję podziwiać łany krokusów pokrywających łąki i hale, które tworzą malownicze „fioletowe dywany”, zwane także „poletkami krokusów” w otoczeniu starych szałasów na tle górujących, tatrzańskich szczytów tatr zachodnich. W jej dolnej części znajdują się dwa przewężenia zwane bramami: Niżnia Brama Chochołowska i Wyżnia Brama Chochołowska. Z kolei górna cześć doliny rozdziela się na trzy główne ramiona: Dolinę Starorobociańską, Dolinę Chochołowską Wyżnią i Dolinę Jarząbczą oraz wiele mniejszych dolin: Swoją nazwę dolina zawdzięcza oddalonej o kilkanaście kilometrów wsi Chochołów. Dolina ta stała się największym ośrodkiem pasterstwa w Tatrach, dzięki wypasowi owiec już w minionym wieku. Tutaj znajduje się również, powstałe po II wojnie światowej, duże schronisko PTTK, które jest główną bazą wypadową turystyki w tej części Tatr.
Punktem wypadowym tej wycieczki będzie śródleśna polana położona na obrzeżu Tatr Zachodnich w mikroregionie zwanym Rowem Kościeliskim u wylotu Doliny Chochołowskiej zwana Siwą Polaną, położona na wysokości 910m – 935m n.p.m.
Kolejno turyści będą mogli podziwiać reglową polanę o nazwie Polana Huciska lub inaczej Polana Huty, zawdzięczającą swą nazwę od istniejącej tutaj w dawnych czasach kopalni i huty rud żelaza. Polana ta była w przeszłości intensywnie wypasana, istniało tutaj wiele szałasów pasterskich, a przed wojną prywatne Schronisko Bukowskich – doszczętnie spalone przez Niemców w 1945r. Obecnie jest to ważny punkt turystyczny z wypożyczalnią rowerów z szałasami i ławkami dla turystów na szlaku łączącym Siwą Polanę z Polaną Chochołowską, która stanie się następnym etapem tej wędrówki.
Polana Chochołowska to największa polana w polskich Tatrach i jedna z największych w całych Tatrach. Jej nazwa pochodzi od wsi Chochołów. Znajduje się tutaj wiele drewnianych szałasów, działa schronisko PTTK, które stanowi punkt wypadowy w partie górskie Tatr Zachodnich, a także drewniana kapliczka pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, gdzie odbywają się niedzielne msze święte. To tutaj na wiosnę masowo kwitną krokusy, a to zjawisko przyrodnicze ściąga rzesze turystów, chcących zobaczyć te zwiastuny wiosny w kolorze różowo – fioletowym. Oprócz krokusów, warto zobaczyć także wspaniałe widoki na okoliczne szczyty – Wołowiec, Bobrowiec, Kominiarski Wierch oraz Grześ /1653m n.p.m./, który stanie się następnym etapem tej górskiej eskapady. Dwuwierzchołkowy szczyt o wdzięcznej nazwie Grześ znajduje się w bocznej grani Wołowca. Masyw Grzesia wznosi się nad trzema dolinami – Chochołowską, Łataną oraz Bobrowiecką. Ze szczytowych partii tej kulminacji rozciąga się wspaniały widok na okoliczne szczyty Tatr Zachodnich oraz na Rochacze, a góra ta jest przedmiotem licznych wypraw zarówno turystów polskich, jak i słowackich.
Ostatnim etapem tej wycieczki będzie zejście do Siwej Polany, skąd rozpoczęła się ta górska przygoda, po drodze mijając ponownie Polanę Chochołowską.
Stopień trudności wycieczki: „3”
Czas przejścia: 7h
Cena wycieczki: 59 zł
Planowany odjazd: Parking przy Basenie Camena o godz. 6.30
Planowany przyjazd: ok. godz. 20.00
Szczegółowe informacje i zapisy:
Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/kawiarni), tel.12 256 95 60 wew.21, w dniach: poniedziałek – piątek w g. 7.00-15.00.
Wpłaty:
a. za pomocą płatności internetowych, poprzez stronę ww.ckis.pl (w zakładce turystyka)
b. na konto CKiS w Skawinie o nr : 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005
c. Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/ kawiarni), w dniach: poniedziałek – piątek: w godz. 7.00-14.45.
Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
/Magdalena Boganowicz/
(AJ)