Rozjaśnienie mroków średniowiecza

Podczas ostatniej wycieczki organizowanej w ramach Ferii w Sokole zawitaliśmy do najstarszego klasztoru w Polsce tj. Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.

Choć do Tyńca jest bardzo blisko i wielu spośród uczestników wycieczki w tynieckim klasztorze było nie raz, to każdy z nich dowiedział się dziś czegoś nowego. Zwiedzając wielowiekowe mury nasi wycieczkowicze brali udział w niecodziennych podchodach – zabawie, dzięki  której dowiedzieliśmy się kto i  kiedy założył opactwo, jak żyli mnisi dawniej, jak wyglądał ich powszedni dzień kiedyś, ale także jak żyją dziś w świecie nowych technologii i nowoczesności. Ciekawym urozmaiceniem były przygotowane dla dzieci zadania, które należało rozwiązać pracując w trzyosobowych grupach. Podpowiedziami dla grup były zdobyte przez uważnych słuchaczy informacje oraz znalezione wskazówki. Dzieci zdobywając punkty za każde wykonanie zadanie, rywalizowały ze sobą o tytuł mistrza wiedzy klasztornej. Po dzisiejszych warsztatach każdy powinien już wiedzieć kto to jest opat, a kto przeor, co to są galasy, dlaczego przy najstarszym wejściu do kościoła znajdują się wyryte w ścianie równoległe rysy, a także co to jest wirydarz oraz w którym miejscu klasztoru znajduje się jadalnia i dlaczego.

Drugą część naszej wizyty w romańskim opactwie spędziliśmy w jednej z sal dawnej biblioteki, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach pt. „Historia książki – od tabliczki do e-booka”. Podczas zajęć warsztatowych powróciliśmy do historii piśmiennictwa, od egipskich hieroglifów, przez japońską sztukę pisania na pergaminie i jedwabiu, po liternictwo tradycyjne. Niejeden z uczestników miał po raz pierwszy okazję do samodzielnego wykonania skryptu za pomocą gęsiego pióra maczanego w kałamarzu. Mogliśmy się poczuć jak prawdziwy skryba pracujący w skryptorium. Na koniec dostaliśmy certyfikaty, które będą nam przypominały o tej niecodziennej przygodzie. 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dzisiejszego wyjazdu.

Ewa Przebinda

(AZ)