„Andrzejkowa zabawa na basenie” z dużą dozą humoru to najbardziej trafny opis jubileuszowych, czyli dziesiątych „Rodzinnych Zawodów Pływackich”, które odbyły się na Basenie Camena w dniu 29 listopada 2015 r. i w których aktywnie wzięło udział dziesięć drużyn rodzinnych.
DZIESIĘĆ zespołów rodzinnych, każdy składający się z trzech osób, sprawdzało swoje umiejętności pływackie w zakresie szybkości, zręczności, sprytu, refleksu, uczestnicząc w pięciu konkurencjach pływackich, rozgrywanych zarówno na małym jak i na dużym basenie. Uczestnikom imprezy towarzyszyła magiczna, rodzinno – andrzejkowa atmosfera w czasie wykonywania „owianych tajemnicą” zadań.
Liczba rodzin biorących udział w zawodach była ograniczona, a decydowała kolejność zgłoszeń.
Organizacja pływackiego turnieju rodzinnego miała na celu popularyzację pływania, integrację rodzin, a także dostarczyła wielu emocji oraz rozrywki, a wszystko to w nawiązaniu do Wigilii Świętego Andrzeja przypadającej w noc z 29/30 listopada.
W czasie zawodów przeprowadzony został także wśród startujących rodzin i publiczności quiz, który dotyczył znajomości tradycji andrzejkowych, a mianowicie wróżb, wierzeń i ich symboliki. Każdy, kto ochoczo udzielił poprawnej odpowiedzi, a byli to przede wszystkim najmłodsi miłośnicy pływania, otrzymał słodki upominek od organizatorów.
Pierwsza i druga konkurencja nawiązywały w swej tematyce do podań. Odbywały się na dużym basenie. Konkurencja pod nazwą „Andrzejkowe puzzle” to sztafeta pływacka, której celem było przewożenie piankowych literek na desce pływackiej i w efekcie końcowym ułożenie z puzzli przez rodzinę wyrazu „ANDRZEJKI”, składającego się z transportowanych etapowo przez członków zespołu literek.
Druga konkurencja – „Lanie wody przez klucz” skupiła się na symbolice nawiązującej do jednej z najbardziej popularnych andrzejkowych wróżb – „Lania na wodę roztopionego wosku przez ucho od klucza”. Nawiązując do tej tradycji, zawodnicy mieli przepłynąć po jednej długości basenu, zabierając po drodze pojedynczo trzy różne przybory, które posłużyły tym razem do przelewania wody przez „sitko” symbolizujące „magiczny andrzejkowy klucz”.
Kolejne dwie konkurencje przeprowadzone były na małej niecce basenu.
Zabawa nosząca nazwę „Andrzejkowe kartki na wodzie” polegała na wykonaniu jednego z wylosowanych przy pomocy karteczek zadań, a wszystkie teamy rodzinne startowały pojedynczo. Każdy uczestnik zespołu losował jedną w określonym kolorze, która odpowiadała za jedno z trzech zajęć: oddanie trzech rzutów do kosza wodnego zawieszonego na mostku; ubieranie „mokrej koszulki”, a następnie przekładanie jej przez dwa koła hula – hop; bądź łowienie dwoma „kucharskimi chochlami” 6 piłeczek z okręgu wokół grzybka i „bezpieczne” przenoszenie ich na brzeg basenu.
„Wędrujące płetwy” – w konkurencji tej uczestniczyły po dwa zespoły w każdej z serii, wykonując swoje zadanie wszerz małej niecki. Trzy osoby z rodziny siedząc na murku w założonych już płetwach, pojedynczo idąc (nie można było płynąć) przenosiły w poprzek niecki różnego rodzaju rekwizyty pływackie – takie jak: ringo, czy piłkę, w taki sposób, aby nie zgubić przenoszonego przyboru. Ostatnim etapem tego zadania było ściągnięcie płetw i ułożenie ich na murku przed mostkiem, tak aby nie zachodziły one na siebie. Ta konkurencja również w swym założeniu nawiązywała do jednej z andrzejkowych wróżb – „układania butów”.
Ostania rywalizacja nazwana „Holująca sztafeta” rozegrana została na dużej niecce basenu. Ideą tego zadania było holowanie przez dwóch zawodników tzw. „holujących” trzeciej osoby z drużyny, czyli tzw. „holowanego”, ubranego w pas ratowniczy i zaopatrzonego w osiem przyborów pływackich takich jak: deska, makaron, aqua dysk, piłka, ringo, tzw. deska „ósemka”, „powerstick” (piankowy makaron), pałeczka do wyławiania. Holująca sztafeta miała za zadanie przepłynąć z załadowanym na holownik sprzętem dwie długości basenu, starając się dopłynąć do brzegu z jak największą liczbą przedmiotów. Po zgubione przybory nie można było się wracać. Za każdą dowiezioną na brzeg rzecz, drużyna otrzymywała dodatkowy punkt.
WYNIKI „X RODZINNYCH ZAWODÓW PŁYWACKICH”:
I miejsce – Rodzina zgłoszona jako: „LITWUSIE”; 56 pkt.
II miejsce – Rodzina zgłoszona jako: „LESZCZE”; 51 pkt.
III miejsce – Rodzina: KISIELEWSCY; 48 pkt.
IV miejsce – Rodzina: MRÓZ; 47 pkt.
V miejsce – Rodzina: KUTELA; 30 pkt.
VI miejsce ex equo– Rodzina: URBAN; 27 pkt.
VI miejsce ex equo– Rodzina zgłoszona jako: „WALECZNE SKALARY”; 27 pkt.
VIII miejsce – Rodzina: KOŁODZIEJ; 23 pkt.
IX miejsce – Rodzina: ZWONEK; 21 pkt.
X miejsce – Rodzina zgłoszona jako: „WINIARZ TEAM”; 19 pkt.
Bezpośrednio po zakończeniu potyczek pływackich z udziałem rodzin nastąpiło wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz nagród rzeczowych wszystkim uczestniczącym w zawodach rodzinom, które ufundowali organizatorzy zawodów: CKiS w Skawinie oraz K.S. Optima Skawina.
Serdecznie wszystkim zespołom gratulujemy!
/Magdalena Bogdanowicz/
(JK)