Rozśpiewana Skawina uczciła 11 listopada

11 listopada świętowaliśmy z dumą i radością. Wspólnie upamiętniliśmy 97. rocznicę odzyskania niepodległości, dzień szczególny dla każdego Polaka, dzień przełomowy dla Polski, która przez 123 lata niewoli, aż do 1918 roku, pozbawiona była suwerenności i wolności. 

Skawińskie „urodziny” niepodległej Polski były jak zawsze patriotyczne. Choć dla pokoleń, które nie znają innej Polski niż wolnej, dzisiejsze święto ma zupełnie inny wymiar, to rokrocznie w uroczystościach w naszym mieście biorą udział zarówno młodsi jak i starsi przedstawiciele skawińskiej społeczności. Tradycją stało się już, że ten dzień rozpoczynamy od Mszy świętej w intencji Ojczyzny, którą swoją obecnością uświetnili przedstawiciele władz, sołectw, harcerze z Niezależnego Związku Harcerstwa „Czerwony Mak”, Skawińskiej Drużyny Harcerek „Gniazdo” oraz poczty sztandarowe: Gminy Skawina, Związku Kombatantów, harcerzy, Ochotniczych Straży Pożarnych, Zawodowej Straży Pożarnej, zakładów pracy, organizacji pozarządowych oraz szkół z terenu Miasta i Gminy Skawina. Podniosłego charakteru uroczystościom kościelnym nadała oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Dętej „Sygnał” z Radziszowa pod batutą Tadeusza Jarosa.

Po Mszy świętej pochód patriotyczny ruszył w stronę skawińskiego Rynku, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Korowód poprowadził Pan Edward Nowak, Komendant Miejsko-Gminny OSP w Skawinie, który od lat zawiaduje pocztami sztandarowymi podczas Święta Niepodległości oraz dba o porządek uroczystości.

Zebrani na Rynku, dumnie manifestując swój patriotyzm odśpiewali Hymn Państwowy oraz Hymn Skawiny. Z krótkim programem artystycznym zaprezentowała się Orkiestra Dęta „Sygnał”, która wykonała: „Marsz Pierwszej Brygady”, „Witaj Polsko”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, marsz „Piechota” oraz wiązankę pieśni żołnierskich.

Następnie do wspólnego śpiewania zaprosił chór ze Szkoły Muzycznej I Stopnia w Skawinie, pod batutą Pani Martyny Drabczyńskiej. Dzieciom akompaniowała Aleksandra Wegner (pianino) oraz Lesław Ryński (perkusja). W repertuarze znalazły się najpopularniejsze utwory wojskowe oraz najpiękniejsze pieśni religijne m. in. „Gaude Mater Polonia”, „Rota”, „Przybyli ułani pod okienko”, „O mój rozmarynie”, „Rozkwitały pąki białych róż”, które przypomniały o naszym bogatym dorobku muzycznym. Na zakończenie dzisiejszych ceremonii usłyszeliśmy utwór zatytułowany „Cześć polskiej ziemi, cześć”, wykonany na trzy głosy przez Zespół Wokalny ze skawińskiej Szkoły Muzycznej w składzie: Małgorzata Szybisty, Igor Frączek, Marta Maciaszczyk, Beata Kołodziej oraz Patrycja Hajto.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację dzisiejszych obchodów. Jesteśmy wdzięczni zebranym na skawińskim Rynku za wspólny śpiew i przeżywanie tej jakże ważnej dla nas rocznicy. 

Ewa Przebinda

(AK)