Z Razemkowem na wybiegu

3 października w sali teatralnej Pałacyku „Sokół” odbył się wernisaż prezentujący niekonwencjonalną formę działalności pań ze Stowarzyszenia „Razemkowo”. To wydarzenie było uroczystym podsumowaniem pięciu lat funkcjonowania koła, które zostało założone 2 października 2010 r. z inicjatywy Pani Agaty Lasek.

Zanim wybiła godzina 17.00 salę wypełnili zaproszeni goście. Zebranych przywitała reprezentująca Centrum Kultury i Sportu w Skawinie Małgorzata Tomala. Kierownik Działu Realizacji Projektów Kultury życzyła wspaniałych wrażeń, a Joanna Gądek z wdziękiem wprowadziła zebranych w przygotowany program.

Z okazji piątej rocznicy działalności, koło robótek ręcznych „Razemkowo” przygotowało pokaz ręcznie wykonanych strojów, różnych części garderoby oraz dodatków i biżuterii pod wspólnym hasłem „Z Razemkowem na wybiegu”.

Wykonane z niezwykłą starannością ubrania oraz elementy uzupełniające damską garderobę zostały pokazane w kilku odsłonach. W pierwszej części zaprezentowano haftowane bluzki ”razemki” zawierające wybrane elementy z chusty skawińskiej. W drugiej odsłonie zatytułowanej „Jesień, zima” zaproszeni goście mogli podziwiać modelki ubrane w oryginalne i niepowtarzalne: płaszcze, swetry, szale, chusty i otulacze tworzone na szydełku lub na drutach. Kolejnym punktem programu były kołnierzyki wykonane koronką frywolitkową lub szydełkową dodające prostym, klasycznym kreacjom elegancji i wykwintności. Nie zabrakło również sukienek, spódniczek  jak również całych kompletów, wykonanych z koronki irlandzkiej, ściegiem falowanym czy wzorów patchworkowych.

Pokaz zakończył się prezentacją tradycyjnych strojów krakowskich dla dzieci oraz strojów inspirowanych ludowym strojem skawińskim. Wielki płonący tort z logo „Razemkowa” i gromkim głosem odśpiewane 100 lat zakończyły to wydarzenie, które udowodniło, że moda na to, co wydziergane, nigdy nie przeminie.

„Razemkowo” jest marką ponadczasową, nie tylko ze względu na artyzm i wysoką jakość ręcznie wykonywanych rzeczy, ale również ze względu na łączenie pokoleń, przekazywanie doświadczenia, kultywowanie tradycji. Paniom ze stowarzyszenie gratulujemy i życzymy sto lat!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Autorzy zdjęć: Edyta Lasek, Mikołaj Perełkiewicz.

Monika Fliszewska

(AK)