11 lipca 2015 r. serdecznie zapraszamy amatorów wysokogórskich przygód,po tatrzańskich szlakach na wyprawę w Słowackie Tatry Zachodnie, na jeden ze szczytów należących do tzw. grupy Salatynów o nazwie – Salatyński Wierch /2048m n.p.m./
Podział Tatr:
Tatry dzielimy pod względem geograficznym i geologicznym na: Zachodnie (379-396 km²) i Wschodnie: Wysokie (335-341 km²) oraz najmniejsze, urokliwe Tatry Bielskie (46-64 km²). Tatry Zachodnie zajmują niemal połowę obszaru całych Tatr. Rozciągają się od Przełęczy Iwaniackiej (904m n.p.m.) do Przełęczy Liliowe (1952m n.p.m.) Przęłęcz Liliowe oraz Dolina Suchej Wody Gąsienicowej (w granicach Polski) i Dolina Cicha Liptowska (po stronie Słowacji) to granica pomiędzy Tatrami Zachodnimi, a Wschodnimi. Z kolei Tatry Bielskie od Wysokich oddziela Przęłecz pod Kopą. Podział na Tatry Polskie i Słowackie ma znaczenie wyłącznie geopolityczne.
Program tej wycieczki przedstawia się następująco:
Jałowiec – Jałowiecka Dolina – Głęboka Dolina – Salatyn /2048/m/ – Brestowa – Przedni Salatyn – Zwierówka
/konieczne dokumenty do przekroczenia granicy państwa: dowód lub paszport/ GOT- ZT- 30pkt. /dla zainteresowanych turystów/
Punktem wypadowym tej wycieczki będzie Jałowiec – niewielka wieś w regionie Liptowa, 9 km na północ od Liptowskiego Mikulasza, położona na wys. 680m n.p.m. między wylotem Doliny Jałowieckiej, a wsią Bobrowiec, na południowo – zachodnim końcu Tatr.
Kolejno piechurzy podążą szlakiem przez Dolinę Jałowiecką, znajdującą się w zachodniej części słowackich Tatrach Zachodnich. Cała dolina ma długość 8,5 km, a jej dolna cześć to głęboki jar o stromych zboczach i długości 3 km. Główny ciąg stanowi Dolina Bobrowiecka Liptowska, która ciągnie się pod szczyt Brestowej /1934m n.p.m./ w grani głównej. Drugie główne odgałęzienie to Dolina Przychwost, która ma boczna odnogę – Dolinę Głęboką, przez którą podążą kolejno uczestnicy tej wyprawy. Ma długość 4 km i opada do doliny Przychwost wysokim progiem.
Pierwszą kulminacją na którą wejdą turyści będzie Salatyński Wierch zwany także Salatynem o wys. 2048m n.p.m., który jest jednym z sześciu szczytów należących do tzw. Salatynów. Znajduje się on w grani pomiędzy Małym Saltynem /2046m n.p.m./, od którego oddzielony jest niewielką Pośrednią Salatyńską Przełęczą, a Brestową /1934m n.p.m./, od której oddziela go Skrajna Salatyńska Przełęcz.
Następnym szczytem do którego dotrą uczestnicy tej eskapady będzie właśnie kulminacja o nazwie Brestowa, położona pomiędzy Salatyńskim Wierchem, a Zuberskim Wierchem. Brestowa jest głównym węzłem orograficznym (punkt centralny od którego rozchodzą się lub do którego schodzą się szczyty) całej grupy Salatynów. Z tej góry rozpościerają się wspaniałe panoramy widokowe na całą Dolinę Rohacką z wznoszącymi się nad nią szczytami. Kolejnym punktem tej wędrówki będzie wejście na szczyt Przedniego Salatyna /1934m n.p.m./, a następnie turyści zakończą tą wędrówkę, schodząc do polany Zwierówka w Dolinie Zuberskiej.
Stopień trudności wycieczki to „5”
/konieczne dokumenty do przekroczenia państwa: dowód osobisty lub paszport/
Czas przejścia: 9h
Cena wycieczki: 68 zł
Planowany odjazd: Parking przy Basenie Camena o godz. 5.00
Planowany przyjazd: ok. godz. 21.00
Szczegółowe informacje i zapisy:
Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/kawiarni), tel.12 256 95 60 wew.21, w dniach: poniedziałek – piątek w g. 7.00-15.00.
Wpłaty:
a. za pomocą płatności internetowych, poprzez stronę ww.ckis.pl (w zakładce turystyka)
b. na konto CKiS w Skawinie o nr : 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005
c. Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/ kawiarni), w dniach: poniedziałek – piątek: w godz. 7.00 – 14.45.
Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
W zakresie organizacji wycieczek górskich i wysokogórskich CKiS w sezonie 2015, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie zapewnia wszystkim uczestnikom wycieczek na terytorium Słowacji ubezpieczenie WOJAZER PZU POMOC w PODRÓŻY w następującym zakresie:
– koszty leczenia i assistance pakiet podstawowy (suma ubezpieczenia: 80,000 zł)
– następstwa nieszczęśliwych wypadków (suma ubezpieczenia: 20 000 zł)
– odpowiedzialności cywilnej (suma ubezpieczenia: 20 000 zł)
Dodatkowo Centrum zwraca się z apelem do wszystkich turystów korzystających z oferty Wycieczek Górskich i Wysokogórskich CKiS w sezonie 2015, którzy będą chcieli wybrać się w partie górskie poza granice naszego kraju (Słowacja) o złożenie w delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia (właściwej ze względu na miejsce zamieszkania), wniosku o bezpłatne wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie państwa UE/UFTA, na tych samych zasadach co obywatele tego kraju.
Magdalena Bogdanowicz
(JK)