Historią Piotra Ohey\’a….

Historią Piotra Ohey\’a i zagnieżdżonego w łazience tygrysa ludojada zainaugurowaliśmy wyjątkowo obfity w teatralne spotkania, marzec.  Piękny, niedzielny, pachnący wiosną wieczór spędziliśmy w towarzystwie geniusza groteski polskiej literatury.

W marcu Teatr Maska wystawi jeszcze kilka spektakli: 7 marca w odpowiedzi na zaproszenie Sołtysa i Rady Sołeckiej wystąpi w Jurczycach, gdzie co rocznie aktorzy prezentują swe spektakle z okazji Dnia Kobiet. Dzień później, 8 marca z kolei na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, Pana Pawła Kolasy i Pana Mieczysława Lackowskiego, Prezesa Strefy Skawina teatr przedstawi sztukę w Pałacyku „Sokół” dla Kół Gospodyń Wiejskich. Zarówno w Jurczycach, jak i w „Sokole” Maska zaprezentuje spektakl „Lady Makbet” powstały w oparciu o scenariusz i w reżyserii Andrzeja Morawy.

20 marca znów przywołamy włoskie klimaty nadadriatyckiego kurortu, za sprawą przedstawienia „W gospodzie” Piera Turriniego, natomiast w nocy z 28 na 29 marca teatr Maska dzięki zaproszeniu od zaprzyjaźnionej Grupy Teatralnej Glutaminianu Sodu zaprezentuje się olkuskiej publiczności w ramach „Olkuskiej Nocy Teatrów”.

Wracając jednak do pierwszej niedzieli marca i historii tygrysa ludojada, który zagnieździł się w pewnej łazience wbrew woli jej właściciela, czyli Piotra Oheya. Spektakl jak zawsze, co bardzo nas cieszy, przyciągnął do sali teatralnej Pałacyku Sokół rzesze widzów. Śmietanka aktorów brawurowo wcieliła się w groteskowe kreacje, do których trzeba mieć ogromny dystans i niezwykłe umiejętności. Mamy nadzieję, że półtorej godziny spędzone w towarzystwie Maski, publiczność może uzać za w pełni udane.

W spektaklu w reżyserii Andrzeja Morawy, pod opieką artystyczną i w charakteryzatorskiej oprawie Marty Tyrpy – wystąpili:

w roli tytułowej Piotra Ohey\’a – Kamil Cudejko, jako jego Żona Basia Bylica, w roli syna zobaczyliśmy Aleksandrę Srokę, która spuściznę –  rolę Jasia  – przejęła od Patrycja Polek, która z kolei zagrała Szefową Protokołu Dyplomatycznego uwielbiającą polowania – macharadży. Zbierających brawa podczas spektaklu za kreację syberyjskich Myśliwych stworzyli  Katarzyna Farbaniec i Mateusz Droździewicz; żonglującego Szefa Trupy, Dyrektora Cyrku wykreował Piotr Golonka. W roli przemieszczającego się także „drogą morską” Urzędnika wcielił się Marek Andruszczyszyn, a Poborcę niczym walczącego z bykiem matadora odegrał Daniel Kot. Zuzanna Hoinkis przeistoczyła się w pełną seksapilu Panią Profesor, a Ciałem Pedagogicznym stała się Agnieszka Dziudziek.

O stylizację fryzur aktorów zadbał Novak Hair Design.

Prawa autorskie do spektaklu reprezentuje Stowarzyszenie ZAiKS.

Marta Tyrpa

(JK)

Fotogaleria ze spektaklu dostępna TUTAJ