Zapraszamy na koncert Orkiestry Garnizonowej pod batutą Majora Dariusza Byliny na rzecz Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO. Podczas występu będą zbierane środki na leczenie i rehabilitację podopiecznych Fundacji.
Fundacja MATIO została założona w Krakowie przez grupę ludzi dobrej woli, znających specyfikę tak trudnej, nieuleczalnej choroby genetycznej, jaką jest mukowiscydoza.
Inicjatorem powstania Fundacji był Paweł Wójtowicz, rodzic dziecka zmarłego na mukowiscydozę. Dokonał on rejestracji Fundacji pod koniec 1996 roku. MATIO Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę rozpoczęła działalność 15 marca 1997. Status prawny, cele i zasady działania określa Statut. Fundacja MATIO jest niezależną organizacją mającą na celu niesienie pomocy dzieciom i chorym dorosłym dotkniętym mukowiscydozą oraz ich rodzinom. Współpracuje z ośrodkami naukowymi w Polsce i za granicą, zajmującymi się problemami związanymi z leczeniem choroby.
We wtorek 28 kwietnia odbędzie się koncert, którego organizacja pozwoli pozyskać Fundacji środki na leczenie i rehabilitację najbiedniejszych podopiecznych Fundacji.
Na scenie Pałacyku „Sokół” wystąpi Orkiestra Garnizonowa Wojsk Lądowych w Krakowie pod batutą kapelmistrza – majora Dariusza Byliny.
Jest jedną z najstarszych orkiestr wojskowych w Polsce. Powstała 14 lutego 1919 r. przy 20. Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej. Pięć lat później została przekształcona w Orkiestrę Reprezentacyjną D.O.K. V. Kraków. Koncertowała z udziałem m.in. światowej sławy śpiewaczki – primadonną La Scali, p. Adą Sari. W 1923 r. zdobyła „Mistrzostwo Orkiestry Armii” – tytuł nadawany najlepszej orkiestrze WP. Orkiestra brała udział w uroczystościach, związanych z wizytami gości zagranicznych, np. marszałka Francji Ferdynanda Focha, króla Rumunii Ferdynanda i innych. Spadkobierczynią orkiestry 20. Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej jest Orkiestra Garnizonowa w Krakowie. Utworzona w 1946 r. przy 16. Pułku Piechoty, w 1953 r. została wzmocniona kadrowo i przemianowana na Orkiestrę Garnizonu Kraków. Dzisiaj zyskuje duże uznanie i szacunek. Występowała m.in. w Czechach, Niemczech, Belgii, we Włoszech, na Węgrzech. W 1999 r., z okazji 50-lecia powstania NATO, reprezentowała w Brukseli trzy nowo przyjęte kraje członkowskie. Orkiestra wykonuje dzieła wielkich kompozytorów muzyki polskiej i światowej. Na uwagę zasługują znakomite interpretacje muzyki poważnej, filmowej, rozrywkowej, marszowej i popularnej.
Pałacyk „Sokół”, 28 kwietnia 2015 r. (wtorek), godz. 10.00
Joanna Kurpiel
(AŚ)