A to za sprawą naszych solistów Warsztatów Wokalnych, którzy „Muzycznymi wspomnieniami” ocieplili nam chłodny, jesienny wieczór przywołując utwory wyjątkowych tekściarzy i kompozytorów, które na stałe wpisały się w kanon polskiej i nie tylko polskiej muzyki.
Całość koncertu, który odbył się w poniedziałkowy wieczór w sali teatralnej Pałacyku „Sokół” poprowadził jego reżyser i zarazem instruktor Warsztatów Wokalnych – Piotr Majewski. Natomiast rozpoczęcie recitalu słowem wstępnym poprzedziła Małgorzata Tomala, Kierownik Działu Realizacji Projektów Kultury.
Podczas występu usłyszeliśmy 14 kompozycji, a zainaugurował go utwór „Czekam na cud” zaśpiewany przez Cecylię Wyrobę, którą na scenie Pałacyku można było także zobaczyć w zeszły piątek w roli Megi w spektaklu Teatru Maska „Lady Makbet”. Z kolei Magdalena Skarbińska wspaniale zaśpiewała piosenkę znakomitej piosenkarki, Edyty Geppert – „To nic, że to sen”, do której słowa napisał Jacek Stanisław Buras, zaś kompozytorem jest Jerzy Satanowski. W tle w mini etiudach teatralnych zobaczyliśmy wszystkich solistów dzisiejszego koncertu. Zaśpiewana przez Klaudię Klimończyk piosenka „Chcę byś był” to utwór, do którego słowa i muzykę napisał Czesław Paluch. Piosenkę o miłości uzupełniły scenki zakochanych, które stworzyli Monika Chmielarczyk i Konrad Pękala.
Kolejnym równie związanym z miłością utworem była kompozycja Dawida Korbaczyńskiego i Natalii Grosiak, która jest także autorem tekstu, pt.: „Takiego chłopaka”. Tę ciekawą muzyczną propozycję Mikromusic, jednej z najciekawszej formacji młodego pokolenia, pięknym i słowiczym głosem wykonała Beatka Boroń. Życiowej rady udzielała nam Monika Chmielarczyk śpiewając piosenkę Edyty Geppert „Mamo, córko”, do której słowa i muzykę napisał Michał „Lonstar” Łuszczyński. W utworze „Czarne Anioły” jednej z najwybitniejszych polskich pieśniarek – Ewy Demarczyk – usłyszeliśmy naszego pięknego, czarnego anioła – Katarzynę Kozę. Była to kompozycja Zygmunta Koniecznego z tekstem Wiesława Dymnego.
Tym samym na „anielskim” utworze zakończyliśmy pierwszą część koncertu, a rozpoczęliśmy drugą, wspomnieniową o artystach, którzy mimo, że odeszli… muzyką pozostali w naszych sercach… „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci” Wisława Szymborska.
Wspomnieniową część otwarła kompozycja Jerzego Wasowskiego z 1965 roku do tekstu Jeremiego Przybory „S.O.S”, napisana dla polskiej królowej estrady – femme fatale, Kaliny Jędrusik, w wykonaniu utalentowanej i wielokrotnej laureatki licznych konkursów – Magdaleny Skarbińskiej. Troszkę humoru i przymrużenia oka w tę dość nostalgiczną atmosferę wprowadziła nam Katarzyna Ciepły piosenką „Dieta” do słów Mariana Hemara. Ten numer mimo upływu lat nie stracił na swej aktualności.
Kolejnym utworem, który usłyszeliśmy była kompozycja Seweryna Krajewskiego do słów jednej z najwybitniejszych polskich tekściarek, Agnieszki Osieckiej – „Cyrk Nocą”, którą wyśmienicie zaśpiewała Katarzyna Koza. Historię na opak „Czerwonego Kapturka” również autorstwa Agnieszki Osieckiej śpiewająco opowiedziała nam Aleksandra Żmuda. Trzecią z kolei piosenką autorstwa Osieckiej był utwór „Kiedy już mnie nie będzie” w wykonaniu Konrada Pękali (mimo choroby, świetne wykonanie). Jedyną obcojęzyczną perełką programu był utwór z repertuaru zespołu Queen – „I Want you break free”. Swoją własną interpretację utworu zaprezentował Piotr Janeczko. W dwóch kończących koncert utworach usłyszeliśmy Konrada Pękalę, najpierw w przepięknej balladzie „W drodze do nieba” Ryśka Riedla z zespołu „Dżem”, a potem w towarzystwie samego instruktora Piotra Majewskiego.
Koncert solistów Warsztatów Wokalnych był pięknym podsumowaniem wytężonej pracy instruktorskiej Piotra Majewskiego, a także wspaniałego akompaniatora, nieodłącznie towarzyszącego naszym muzykom podczas prób i koncertów – Vitalija Ivanowa, jak i samych wokalnie utalentowanych podopiecznych.
Miło jest słuchać muzyki, która nie jest brzmieniem wyłącznie kilku dźwięków, w których słowa mają głębokie treści i nie są w refrenie splotem kilku sylab. To cudowne, że dobra muzyka wciąż żyje i jest ponadczasowa!
Dzisiejszy koncert dobiegł końca, ale rozstanie z naszymi wokalistami nie będzie długotrwałe. Już w grudniu porzucimy listopadową melancholię i kolędowym repertuarem wprowadzimy w radosny klimat Świąt Bożego Narodzenia.
Już dziś zapraszamy 14 grudnia na wspólne kolędowanie podczas Wigilii Mieszkańców Miasta i Gminy na Skawińskim Rynku.
Marta Tyrpa
(JK)
foto: Jarosław Karasiński