Dziękczynienie za plony

„Kto we żniwa próżnował, będzie w zimie biedował” mówi stare polskie przysłowie. W sobotę 30 sierpnia w Kopance na Popielniku zgromadzili się przedstawiciele Gminy Skawina na corocznym Święcie Plonów, świadczącym o tym, że tu we żniwa nikt nie próżnował.

Dożynki (albo wieńcowiny) niektórymi elementami sięgają rodowodem czasów prasłowiańskich. Na te elementy nakładają się pierwiastki katolickie i te charakterystyczne dla danego regionu, które były obecne także w tym roku w Kopance.

W Polsce od 1927 roku, organizuje się Dożynki o charakterze państwowym. Także w Skawinie, gminie miejsko­wiejskiej, od wielu już lat świętuje się zakończenie zbiorów, podczas których poszczególne miejscowości mają okazję podziękować za pomyślny urodzaj przy pomocy wieńca i humorystycznych przyśpiewek włodarzom miasta, powiatu, województwa a nawet kraju. Serdeczności płyną także do lokalnych przedsiębiorców i dobroczyńców.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Kopance. Ks. Proboszcz w wygłoszonej homilii wspomniał m.in. o chlebie i jego tajemnicy oraz o przypomniał o zwyczaju modlitwy poprzedzającej pracę rolnika. Podczas Mszy św. składka przeznaczona była na pomoc dla potrzebujących dzieci z partnerskiego miasta Peremyshlyany na ogarniętej konfliktem zbrojnym Ukrainie. Zebraną kwotę 1750 zł. Ks. Grzegorz Masny z przedstawicielem Parafii Norbertem Rzepisko przekazali w czasie wręczania wieńca Burmistrzowi Peremyszlan.

Pod przewodnictwem kapeli „Sokół Haller” z CKiS w Skawinie ruszył spod kościoła radosny, kolorowy korowód. Mijał ciekawie i pomysłowo ubrane domy i obejścia. Sołectwa niosły swoje wieńce, aby później przekazać je wybranym przez siebie osobom, równocześnie je ośpiewując.

Na scenie Starostowie Dożynek Grażyna i Ryszard Woźniakowie, wręczyli Burmistrzowi Adamowi Najderowi chleb, prosząc by dzielił go sprawiedliwie. Obdarowany, wygłosił okolicznościowe przemówienie do zebranych i oddał głos prowadzącym Marcie Ziajor i Grzegorzowi Chachule.

Kolejno zaprezentowały się delegacje wszystkich sołectw, wręczając wieńce zaproszonym gościom:

1. Kopanka ­ Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Adam Najder

2. Borek Szlachecki ­ Poseł na Sejm RP Piotr Ćwik

3. Jaśkowice ­ Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak

4. Facimiech ­ Członek Zarządu Urzędu Wojewódzkiego Jacek Krupa

5. Wielkie Drogi ­ Wicestarosta Powiatu Krakowskiego Urszula Stochel

6. Wola Radziszowska ­ Przewodniczący Rady Miasta Skawina Marcin Kuflowski

7. Jurczyce ­ Zastępca Burmistrza miasta partnerskiego Turczańskie Teplice ze Słowacji Marta Malikova

8. Grabie ­ Burmistrz Peremyshlyany, miasta partnerskiego na Ukrainie Oleksandr Zozulya

9. Pozowice ­ Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Stanisław Żak

10. Rzozów ­ Prezes CEZ Elektrownia Skawina Martin Hancar

11. Krzęcin ­ Dyrektor Valeo Autosystemy sp. z o.o. Marek Potoczny

12. Radziszów ­ Prezes Podkrakowskiej Izby Gospodarczej Andrzej Tutajewski

13. Zelczyna ­ Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Paweł Kolasa

14. Gołuchowice ­ Lokalny Producent Rolny Elżbieta Okarmus wraz z mężem

15. Polanka Hallera ­ Lokalny Działacz Społeczny Krzysztof Gębala

16. Kopanka ­ Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Skawinie Janusz Bysina

Ośpiewującym wieńce towarzyszyła kapela Sokół Haller z CKiS w Skawinie, a śpiewaczkom z Radziszowa – Radziszowska Kapela Ludowa.

Podczas ceremonii zaprezentowali się też młodzi artyści z Kopanki: Karolina i Sylwia Gruca, Joanna Celej, Kamil i Patryk Szczypczykowie. Sporym zaskoczeniem dla wszystkich była krótka scenka kabaretowa przedstawiona przez lokalnych prześmiewców: Grzegorza Chachułę, Wiesława Prochownika i Piotra Tomasika.

Po części oficjalnej Sołtys Kopanki Stanisław Przebinda podziękował przybyłym, sołtysów z całej gminy obdarował pamiątkowymi wyrobami z wikliny, a wszystkich gości zaprosił do wspólnego świętowania.

Kto miał odwagę mógł zmierzyć się z zanikającą już dziś czynnością – ręcznym dojeniem krowy. Te i wiele innych atrakcji przygotowali współorganizatorzy: Stowarzyszenie „Między Wisłą a Skawinką” z Prezesem Norbertem Rzepisko, OSP Kopanka pod dowództwem Marcina Mochy i oczywiście mieszkańcy Kopanki. O nagłośnienie, oświetlenie wykonawców i dekorację sceny zadbali pracownicy CKiS w Skawinie.

Ponadto odbyła się loteria fantowa, losowanie nagród oraz zabawa taneczna z zespołem „Lider”. W niedzielę nastąpi dalsza część pikniku, a potem rolnicy będą mogli odpocząć zgodnie z jednym z napisów na ogrodzeniu „Pozbierałeś z pola chłopie – teraz pomyśl o urlopie”.

Andrzej Bober

(AŚ)