„Kto we żniwa próżnował, będzie w zimie biedował” mówi stare polskie przysłowie. W sobotę 30 sierpnia w Kopance na Popielniku zgromadzili się przedstawiciele Gminy Skawina na corocznym Święcie Plonów, świadczącym o tym, że tu we żniwa nikt nie próżnował.
Dożynki (albo wieńcowiny) niektórymi elementami sięgają rodowodem czasów prasłowiańskich. Na te elementy nakładają się pierwiastki katolickie i te charakterystyczne dla danego regionu, które były obecne także w tym roku w Kopance.
W Polsce od 1927 roku, organizuje się Dożynki o charakterze państwowym. Także w Skawinie, gminie miejskowiejskiej, od wielu już lat świętuje się zakończenie zbiorów, podczas których poszczególne miejscowości mają okazję podziękować za pomyślny urodzaj przy pomocy wieńca i humorystycznych przyśpiewek włodarzom miasta, powiatu, województwa a nawet kraju. Serdeczności płyną także do lokalnych przedsiębiorców i dobroczyńców.
Tegoroczne uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Kopance. Ks. Proboszcz w wygłoszonej homilii wspomniał m.in. o chlebie i jego tajemnicy oraz o przypomniał o zwyczaju modlitwy poprzedzającej pracę rolnika. Podczas Mszy św. składka przeznaczona była na pomoc dla potrzebujących dzieci z partnerskiego miasta Peremyshlyany na ogarniętej konfliktem zbrojnym Ukrainie. Zebraną kwotę 1750 zł. Ks. Grzegorz Masny z przedstawicielem Parafii Norbertem Rzepisko przekazali w czasie wręczania wieńca Burmistrzowi Peremyszlan.
Pod przewodnictwem kapeli „Sokół Haller” z CKiS w Skawinie ruszył spod kościoła radosny, kolorowy korowód. Mijał ciekawie i pomysłowo ubrane domy i obejścia. Sołectwa niosły swoje wieńce, aby później przekazać je wybranym przez siebie osobom, równocześnie je ośpiewując.
Na scenie Starostowie Dożynek Grażyna i Ryszard Woźniakowie, wręczyli Burmistrzowi Adamowi Najderowi chleb, prosząc by dzielił go sprawiedliwie. Obdarowany, wygłosił okolicznościowe przemówienie do zebranych i oddał głos prowadzącym Marcie Ziajor i Grzegorzowi Chachule.
Kolejno zaprezentowały się delegacje wszystkich sołectw, wręczając wieńce zaproszonym gościom:
1. Kopanka Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Adam Najder
2. Borek Szlachecki Poseł na Sejm RP Piotr Ćwik
3. Jaśkowice Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak
4. Facimiech Członek Zarządu Urzędu Wojewódzkiego Jacek Krupa
5. Wielkie Drogi Wicestarosta Powiatu Krakowskiego Urszula Stochel
6. Wola Radziszowska Przewodniczący Rady Miasta Skawina Marcin Kuflowski
7. Jurczyce Zastępca Burmistrza miasta partnerskiego Turczańskie Teplice ze Słowacji Marta Malikova
8. Grabie Burmistrz Peremyshlyany, miasta partnerskiego na Ukrainie Oleksandr Zozulya
9. Pozowice Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Stanisław Żak
10. Rzozów Prezes CEZ Elektrownia Skawina Martin Hancar
11. Krzęcin Dyrektor Valeo Autosystemy sp. z o.o. Marek Potoczny
12. Radziszów Prezes Podkrakowskiej Izby Gospodarczej Andrzej Tutajewski
13. Zelczyna Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Paweł Kolasa
14. Gołuchowice Lokalny Producent Rolny Elżbieta Okarmus wraz z mężem
15. Polanka Hallera Lokalny Działacz Społeczny Krzysztof Gębala
16. Kopanka Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Skawinie Janusz Bysina
Ośpiewującym wieńce towarzyszyła kapela Sokół Haller z CKiS w Skawinie, a śpiewaczkom z Radziszowa – Radziszowska Kapela Ludowa.
Podczas ceremonii zaprezentowali się też młodzi artyści z Kopanki: Karolina i Sylwia Gruca, Joanna Celej, Kamil i Patryk Szczypczykowie. Sporym zaskoczeniem dla wszystkich była krótka scenka kabaretowa przedstawiona przez lokalnych prześmiewców: Grzegorza Chachułę, Wiesława Prochownika i Piotra Tomasika.
Po części oficjalnej Sołtys Kopanki Stanisław Przebinda podziękował przybyłym, sołtysów z całej gminy obdarował pamiątkowymi wyrobami z wikliny, a wszystkich gości zaprosił do wspólnego świętowania.
Kto miał odwagę mógł zmierzyć się z zanikającą już dziś czynnością – ręcznym dojeniem krowy. Te i wiele innych atrakcji przygotowali współorganizatorzy: Stowarzyszenie „Między Wisłą a Skawinką” z Prezesem Norbertem Rzepisko, OSP Kopanka pod dowództwem Marcina Mochy i oczywiście mieszkańcy Kopanki. O nagłośnienie, oświetlenie wykonawców i dekorację sceny zadbali pracownicy CKiS w Skawinie.
Ponadto odbyła się loteria fantowa, losowanie nagród oraz zabawa taneczna z zespołem „Lider”. W niedzielę nastąpi dalsza część pikniku, a potem rolnicy będą mogli odpocząć zgodnie z jednym z napisów na ogrodzeniu „Pozbierałeś z pola chłopie – teraz pomyśl o urlopie”.
Andrzej Bober
(AŚ)