Wycieczka do Małej Fatry zgodnie z planem!

CKiS w Skawinie informuje, że wycieczka górska na Słowację w pasmo górskie Małej Fatry odbędzie się zgodnie z planem w dniu 13 września 2014 r. Wątpliwości dotyczące dostępności szlaków i dróg pojawiły się po kataklizmie związanym ze skutkami intensywnych opadów, burz i lawin błotnych, które nawiedziły w drugiej połowie lipca północną Słowację, a szczególnie dotknął Dolinę Vratną znajdującą się w grupie górskiej Małej Fatry.

Informujemy, iż do Doliny Vratnej, popularnego miejsca turystycznego na Słowacji wdarła się lawina błota i kamieni, a intensywna ulewa porwała liczne samochody do koryt rzeki. Zniszczeniu uległo także schronisko górskie oraz dolna stacja kolejki linowej, linie energetyczne i droga łącząca dolinę z miejscowością Terchova.

Centrum informuje, iż wszystkie szlaki w obrębie doliny są już dostępne dla turystów, a na przerwanej drodze ruch odbywa się bez żadnych przeszkód.  Wobec  unormowania sytuacji i ustąpienia wszelkich niedogodności, serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników gór do dokonywania zapisów i wpłat na wycieczkę na Małą Fatrę, zgodnie z  obowiązującym programem i regulaminem Wycieczek Górskich CKiS.

Zapowiedź wycieczki:

W dniu 13 września 2014 r. uczestnicy tej wycieczki przemierzą szlak tzw. krywańskiej części pasma górskiego Małej Fatry na Słowacji.

Mała Fatra to pasmo górskie położone w północno – zachodniej Słowacji, od zachodu oddzielone Kotliną Żylińską, od wschodu Kotliną Turczańską, graniczące od północy z Wyżyną Kysucką i Orawską, a na wschodzie – z Wielką Fatrą. Należy ona do Centralnych Karpat Zachodnich, stanowiąc trzecie co do wysokości pasmo po Tatrach i Niżnych Tatrach. Pasmo to kształtem przypomina elipsę skierowaną z północnego zachodu na południowy wschód.

Cechą charakterystyczną Małej Fatry są wapienne utwory skalne, tworzące bardzo masywne szczyty takie jak: Wielki i Mały Rozsutec, a także liczne urwiska, skalne wieże, jaskinie, wąskie potoki, progi skalne oraz wodospady, z których najsłynniejsze to Diery. Dużą atrakcję krajobrazową stanowią także bardzo widokowe grzbiety górskie, zbudowane po części ze skał krystalicznych, a pokryte rozległymi halami i długimi, głębokimi dolinami porośniętymi lasami. Bogata i urozmaicona flora to także duży walor przyrodniczy tego regionu.

Dolina Wagu dzieli Małą Fatrę na dwie części:

– tzw. Łuczańską – na południowym zachodzie, z najwyższymi szczytami: Velká Luka /1476m n.p.m./, Kriźava /1457m n.p.m./ oraz  Minĉol,

– tzw. Krywańską na północnym wschodzie, w której najwyższe szczyty to: Wielki Krywań /1709 m n.p.m./, Mały Krywań /1671 m n.p.m./, Hromově /1636 m n.p.m./, Wielki Rozsutec /1610 m n.p.m./, Stoh /1607 m n.p.m./, Suchَ /1468 m n.p.m./, Połudوowy Gruو /1460 m n.p.m./, Mały Rozsutec /1344 m n.p.m./.

Niemal cały obszar Krywańskiej Małej Fatry jest objęty ochroną jako Park Narodowy, a łączna długość szlaków turystycznych wynosi ok. 150 km.

Turyści rozpoczną swą wędrówkę w miejscowości Biela, skąd podążą dalej przez Przełęcz Medziholie /1185 m n.p.m./ rozdzielającą Dolinę Vrátną na zachodzie od doliny Zăzivki na wschodzie. Nazwa tej przełęczy oznacza miejsce pomiędzy halami. Przełęcz ta pokryta jest rozległymi łąkami o bogatej roślinności, stanowiąc ważny punkt na turystycznych szlakach Małej Fatry. Medziholie to typ przełęczy zwornikowej, która doprowadzi wędrowców z Centrum na szczyt o nazwie Stoh /1607 m n.p.m./, położony w głównym grzbiecie wschodniej części Małej Fatry. Wierzchołek tej kulminacji jest bezleśny, pokryty roślinnością trawiastą, co jest efektem intensywnego wypasu owiec w XVII i XVIII wieku. Północne stoki Stoha opadają do Nowej Doliny, będącej odnogą Doliny Vrátnej, zaś w kierunku południowym przedłużeniem tego szczytu są następujące wzniesienia: Ł˝obrák /1308m n.p.m./ i Suchy Vrch /1268m n.p.m./, które staną się następnymi punktami programu tej wycieczki, gdyż biegną przez nie znakowane szlaki turystyczne. Sam wierzchołek Ł˝obráka jest zalesiony, ale już jego zbocza porośnięte są trawą, skąd rozpościerają się wspaniałe widoki na pasmo Małej Fatry i liczne doliny, podobnie jak Suchy Vrch z małą polaną  widokową. Oba szczyty objęte są ochroną rezerwatu przyrody.

Wędrówka zakończy się zejściem do wsi o nazwie Kralovány, położonej w wąskiej i głębokiej dolinie u ujścia Orawy do Wagu, otoczonej od północy i zachodu pasmem górskim Małej Fatry, a od południa i wschodu Wielkiej Fatry.

Stopień trudności wycieczki to „4+”.

/konieczne dokumenty do przekroczenia państwa: dowód osobisty lub paszport/

Czas przejścia: 7 h

Cena wycieczki: 67 zł

Planowany odjazd: Parking przy Basenie Camena o godz. 5.30

Planowany przyjazd: ok. godz. 21.00

Szczegółowe informacje i zapisy:

Dział Sportu i Rekreacji – I piętro na Basenie Camena, tel. 12 256 95 60 wew. 21, w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 7.00-15.00.

Wpłaty:
a. za pomocą płatności internetowych, poprzez stronę www.ckis.pl (w zakładce turystyka)

b. na konto CKiS w Skawinie o nr : 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005

c. Dział Sportu i Rekreacji – I piętro na Basenie Camena, w dniach: poniedziałek – piątek: w godz. 7.00-14.45.

Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

W zakresie organizacji wycieczek górskich i wysokogórskich CKiS w sezonie 2014, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie zapewnia wszystkim uczestnikom wycieczek na terytorium Słowacji ubezpieczenie WOJAZER PZU POMOC w PODRÓŻY w następującym zakresie:

– koszty leczenia i assistance pakiet podstawowy (suma ubezpieczenia: 80,000 zł)

– następstwa nieszczęśliwych wypadków (suma ubezpieczenia: 20 000 zł)

– odpowiedzialności cywilnej (suma ubezpieczenia: 20 000 zł)

Dodatkowo Centrum zwraca się z apelem do wszystkich turystów korzystających z oferty Wycieczek Górskich i Wysokogórskich CKiS w sezonie 2014, którzy będą chcieli wybrać się w partie górskie poza granice naszego kraju (Słowacja) o złożenie w delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia (właściwej ze względu na miejsce zamieszkania), wniosku o bezpłatne wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie  państwa UE/UFTA, na tych samych zasadach, co obywatele tego kraju.

Magdalena Bogdanowicz

(AŚ)