23 sierpnia 2014 r. serdecznie zapraszamy miłośników wysokogórskich przygód po tatrzańskich szlakach na wyprawę w Tatry Wysokie, gdzie celem wyprawy będzie zdobycie Jagnięcego Szczytu.
Tatry dzielimy pod względem geograficznym i geologicznym na: Zachodnie (379-396 km²), Wysokie (ok .340 km²) oraz najmniejsze, urokliwe Tatry Bielskie (46-64 km²).
Tatry Zachodnie zajmują niemal połowę obszaru całych Tatr. Rozciągają się od Przełęczy Iwaniackiej (904 m n.p.m.) do Przełęczy Liliowe (1952 m n.p.m.)
Tatry Wysokie to najwyższa część Tatr o charakterze alpejskim, rozciągająca się pomiędzy Tatrami Zachodnimi od strony zachodniej oraz Tatrami Bielskimi od strony północno-wschodniej.
Tatry Bielskie to położone w całości na obszarze Słowacji pasmo górskie, ustawione poprzecznie do grani głównej Tatr.
Podział na Tatry polskie i słowackie ma znaczenie wyłącznie geopolityczne.
Nasza wędrówka rozpocznie się w Tatrzańskiej Łomnicy, miejscowości u podnóża Tatr Wysokich położonej na ok. 900 m n.p.m. Jest to jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych po słowackiej stronie Tatr, który słynie z bogatej bazy noclegowej oraz kolei linowych, wywożących turystów na Łomnicę i nad Łomnicki Staw.
Pierwszym punktem tej wyprawy będzie dojście do Zielonego Stawu Kieżmarskiego /1545 m n.p.m./, będącego największym ze stawów znajdujących się w Dolinie Kieżmarskiej. Nazwa stawu pochodzi od jego zabarwienia, a legenda mówi o rubinie świecącym na szczycie Jastrzębiej Turni – jednego ze szczytów z trzech stron okalających staw. Na dnie stawu można dostrzec turkusowe plamy, gdyż w tych miejscach, pod ciśnieniem wypływają podziemne źródła. Nad brzegiem stawu znajduje się schronisko, przy którym krzyżują się szlaki turystyczne: Magistrala Tatrzańska oraz na Jagnięcy Szczyt, którym to szlakiem podążą dalej turyści.
Po intensywnym podejściu piechurzy wejdą na Jagnięcy Szczyt o kształcie piramidy na wysokość 2231 m n.p.m. Jest on najbardziej na północny – wschód wysuniętym masywem w grani głównej Tatr Wysokich, który leży pomiędzy Czerwoną Turnią w masywie Kołowego Szczytu, a Szalonym Wierchem w Tatrach Bielskich, a rozdziela je Kołowa Przełęcz, na granicy Tatr Wysokich i Bielskich. Szlak na Jagnięcy Szczyt powstał w latach 1911-1912.
Ostatnim etapem wędrówki będzie przejście do jednej z najpiękniejszych dolin słowackich Tatr, położonej na granicy z Tatrami Bielskimi – Doliny Kieżmarskiej z potokiem, będącym głównym ciekiem tej doliny – o nazwie „Biała Woda Kieżmarska”. Długość doliny wynosi 8 km, a powierzchnia 14,5 km². Dolne piętro doliny jest zalesione, a górne, skaliste rozgałęzia się na trzy odnogi: Dolinę Przednich Koperszadów, Dolinę Białych Stawów oraz Dolinę Zieloną Kieżmarską i jej odnogi. Co najmniej od XIV w. Dolina Kieżmarska była wypasana, kolejno wydobywano tam rudy miedzi. Dla turystów dolina ta została udostępniona w drugiej połowie XIX wieku, a obecnie stanowi ona jedną z najbardziej atrakcyjnych turystycznie dolin słowackich Tatr. Przebiegają przez nią liczne szlaki i trasy turystyczne, które prowadzą na okoliczne szczyty, łącząc sąsiadujące doliny. Szczyty okalające doliny są ważnymi rejonami taternictwa sportowego.
Stopień trudności wycieczki to „5”.
/konieczne dokumenty do przekroczenia państwa: dowód osobisty lub paszport/
Czas przejścia: 9 h
Cena wycieczki: 62 zł
Planowany odjazd: Parking przy Basenie Camena o godz. 5.30
Planowany przyjazd: ok. godz. 20.00
Szczegółowe informacje i zapisy:
Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena, tel. 12 256 95 60 wew.21, w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 7.00-15.00.
WPŁATY:
a. za pomocą płatności internetowych, poprzez stronę ww.ckis.pl (w zakładce turystyka)
b. na konto CKiS w Skawinie o nr : 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005
c. Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena, w dniach: poniedziałek – piątek: w godz. 7.00-14.45.
Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuję, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
W zakresie organizacji wycieczek górskich i wysokogórskich CKiS w sezonie 2014, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie zapewnia wszystkim uczestnikom wycieczek na terytorium Słowacji ubezpieczenie WOJAZER PZU POMOC w PODRÓŻY w następującym zakresie:
– koszty leczenia i assistance pakiet podstawowy (suma ubezpieczenia: 80,000 zł)
– następstwa nieszczęśliwych wypadków (suma ubezpieczenia: 20 000 zł)
– odpowiedzialności cywilnej (suma ubezpieczenia: 20 000 zł)
Dodatkowo Centrum zwraca się z apelem do wszystkich turystów korzystających z oferty Wycieczek Górskich i Wysokogórskich CKiS w sezonie 2014, którzy będą chcieli wybrać się w partie górskie poza granice naszego kraju (Słowacja) o złożenie w delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia (właściwej ze względu na miejsce zamieszkania), wniosku o bezpłatne wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie państwa UE/UFTA, na tych samych zasadach co obywatele tego kraju.
Magdalena Bogdanowicz
/IN/