W sobotę 17 maja, w Hali Widowiskowo-Sportowej odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów, zorganizowanych z okazji 650-lecia Skawiny. Gali towarzyszył koncert Skawińskich Pereł.
Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przedstawiali Skawinę w obiektywie, okiem kamery. Miasto było także malowane pędzlem oraz opisane słowem i muzyką. Wszystkim laureatom nagrody wręczył osobiście Pan Burmistrz Adam Najder.
W konkursie „Fraszka o Skawinie” organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Skawinie:
I miejsce zdobyła Kamila Kubas
II miejsce zdobyła Nina Gruca
III miejsce zdobyła Kamila Werewka.
2. Biblioteka Pedagogiczna przygotowała także konkurs „Radiowy felieton o Skawinie”, w którym przyznano tylko wyróżnienie dla Doroty Kłapety.
W konkursie literackim „Najzabawniejsza przygoda, która zdarzyła się w Skawinie” Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie przyznała następujące miejsca:
I miejsce dla Anny Lasek
II miejsce dla Julii Solarz
III miejsce dla Julii Pagacz
III miejsce dla Marii Pachel
oraz wyróżnienie dla Gabrieli Bukowskiej.
W konkursie filmowym „Najpiękniejsze miejsce w Skawinie” laureatami zostali:
Antoni Styrylski i Wiktor Karpała – II miejsce
Justyna Dyrga, Gabriela Hyla, Jagoda Rzeszótko – III miejsce
Szkoła Muzyczna I stopnia w Skawinie ogłosiła konkurs „Moja piosenka o Skawinie”, w którym:
I miejsce zdobyła Marta Maciaszczyk, wyróżniająca się muzykalnością;
II miejsce przyznano dla Michała Janka, jury zwłaszcza doceniło czystość intonacyjną laureata;
II miejsce zdobyła Beata Kołodziej, wyróżniająca się umiejętnością zachowania na estradzie.
Centrum Kultury i Sportu w Skawinie zachęcało do przygotowania prac plastycznych na konkurs „Najpiękniejsze miejsce w Skawinie”. Jury postawiło nagrodzić:
Klaudię Bargiel – I miejsce
Przemysława Bartosza – II miejsce
Michała Maślankę – III miejsce
Kacpra Barana – III miejsce
Karolinę Guzik – wyróżnienie
Aleksandrę Surowiec – wyróżnienie
Lilianę Pławecką – wyróżnienie
Amelię Torbę – wyróżnienie
W konkursie literackim „Skawina moich dziadków” organizowanym przez Muzeum Regionalne w Skawinie:
I miejsce zdobyli Justyna Brańka i Marek Wrzoszczyk;
wyróżnienie otrzymuje Klaudia Grabińska i Kinga Leśniak.
W konkursie fotograficznym „Najpiękniejsze miejsce w Skawinie” Towarzystwo Przyjaciół w Skawinie przyznało następujące miejsca:
I miejsce dla Justyny Guguta
II miejsce dla Aleksandry Kolasy
III miejsce dla Kamili Werewka
Natomiast w konkursie literackim „Skawina moich wnuków” organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół w Skawinie zwyciężyli:
I miejsce – Martyna Gibek
II miejsce – Ernest Holewa
III miejsce – Dominik Kochana
Perły Skawińskie to tytuł prezentacji, która towarzyszyła wręczeniu nagród. Zobaczyliśmy wyróżniających się młodych artystów, docenionych nie tylko w środowisku skawińskim, ale zdobywających laury w przeglądach i festiwalach, nawet o zasięgu międzynarodowym.
Nikodem Gałaś pianista i gitarzysta, kształtowany pod kierunkiem instruktorów Centrum Kultury i Sportu w Skawinie: Zbigniewa Grudnia (pianino), Jerzego Skrejki oraz Anny Bańdo (gitara). Obecnie uczeń Szkoły Muzycznej I Stopnia w Skawinie, a także członek zespołu rockowego Lirogon, działajacego w CKiS w Skawinie. Jako solista wykonał utwór fortepianowy Yiruma “River flows in You”, a następnie w duecie z Beatą Boroń zaprezentował utwór Raya Charlesa „Hit the road Jack”. Beata Boroń to uczestniczka warsztatów wokalnych CKiS w Skawinie, pracująca pod kierunkiem Piotra Majewskiego. W tym roku wygrała WOJEWÓDZKI KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK .
Sophia Krupnik – uczennica nauki gry na pianinie w Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, ćwicząca pod kierunkiem Zbigniewa Grudnia, laureatka konkursów pianistycznych, wykonała utwór Michaela Ortegi „ It’s hard to say goodbye”.
Igor Frączek – uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Skawinie, zwycięzca rejonowego konkursu talentów zaśpiewał utwór „Nie chcę więcej” z repertuaru Michała Bajora.
Wojciech Góralczyk, uczeń Gimazjum nr 2 w Skawinie, pianista i akordeonista, obecnie uczy się gry na trąbce pod kierunkiem Michała Bylicy. Gra w Krakowskiej Grupie Folklorystycznej z Mydlnik i współpracuje z Orkiestrą Dętą z Krzęcina i Orkiestrą Dętą z Radziszowa. Brawurowo wykonał mix znanych utworów na fortepian i zebrał gromkie owacje od widowni.
Piotr Sowa – uczeń klasy 6 Szkoły Podstawowej nr 2 w Skawinie. Jest zwycięzcą pierwszej gminnej gali talentów dzięki występowi beatbox-erskiemu. Gra również na saksofonie oraz trenuje z sukcesami breakdance, biegi i tenis stołowy. Zaprezentował cały szereg dźwięków beatboxerskich, co spotkało się z gorącym przyjęciem publiczności.
Podobnie Jakub Stożek, pseudonim artystyczny Bubu, który zajmuje się beatboxem (tworzenie muzyki i dźwięków za pomocą aparatu mowy) z zaangażowaniem od 4 lat. Ma na swoim koncie wiele sukcesów, między innymi: jest finalistą konkursu Projekt Pokolenie. Bierze udział w wielu eventach w całej Polsce, występował również w Filharmonii i Amfiteatrze Olsztyńskim. W zeszłym roku można go było usłyszeć w radiu RMF FM. Uczył się i współpracował z najlepszymi beatboxerami świata i tym sposobem dziś można śmiało go zaliczyć do grupy najlepszych beatboxerów w Polsce.
Ostatnią Perłą była Julia Balon – wokalistka, która ćwiczy śpiew klasyczny od trzech lat w szkole wokalnej w Zabierzowie prowadzonej przez dr Monikę Kucińską. Jest laureatką I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Zygmunta Noskowskiego w Brzegu, oraz III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w LLangollen (Walia, Wielka Brytania). Przepięknie wykonała pieśń Zygmunta Noskowskiego „W lesie”.
Na koniec zobaczyliśmy występy uczniów szkół muzycznych z miast partnerskich Skawiny ze Słowacji, Ukrainy i Niemiec. Prezentacje skrajnie różne, ale wszystkie wruszające i dowodzące wrażliwości artystycznej przyszłych adeptów sztuki.