26 kwietnia odbędzie się druga w tym sezonie wycieczka, w pasmo górskie Gorce, której kulminacją będzie zdobycie szczytów: Turbacza i Kiczory oraz Bukowiny Waksmundzkiej.
Nazwa „Gorce” związana jest ze słowem „gorzeć” (co oznacza palić się, płonąć) i pochodzi od sposobu uzyskiwania polan śródleśnych metodą żarową. Gorce od północnego wschodu graniczą z Beskidem Wyspowym, od północnego zachodu z Kotliną Rabczańską, od zachodu z Beskidem Orawsko-Podhalańskim, od południa z Kotliną Orawsko-Nowotarską i Pieninami, a od południowego-wschodu z Beskidem Sądeckim. Łączna powierzchnia Gorców wynosi 550 km², długość ich z zachodu na wschód w linii prostej to 33 km., przy szerokości 15 km.
Cechą charakterystyczną Gorców jest występowanie tzw. rozrogu, którego przykładem jest szczyt Turbacz, gdzie w centralnym punkcie pasma tworzy się potężny rozróg. Z Turbacza we wszystkich kierunkach odbiega siedem grzbietów górskich o różnej długości. Niektóre z nich rozgałęziają się na dalsze, mniejsze grzbiety. Najwyższymi szczytami Gorców są: Turbacz (1310 m n.p.m.), Jaworzyna Kamienicka (1288 m.n.p.m.), Kiczora (1282 m.n.p.m.), Kudłoń (1276 m.n.p.m.), Czoło Turbacza (1259 m.n.p.m.), Mostownica (1251 m.n.p.m.), Gorc Troszacki (1235 m.n.p.n), Gorc (1228 m.n.p.m.) i Lubań (1211 m.n.p.m.).
Wszystkie szczyty Gorców są łagodne, kopulaste i wznoszą się wysoko nad otaczające je doliny. Najdłuższą jest Dolina Kamienicy (33 km), a najobszerniejsza to Dolina Ochotnicy (109 km²).
Charakterystyczną cechą ukształtowania terenu Gorców są V-kształtne kotliny z licznymi wodospadami, progami i głazami, wyrzeźbione przez spływające z gór wody. Na stromych zboczach znajduje się wiele osuwisk, głębokie wąwozy i liczne źródła. W Gorcach występują także jaskinie, które powstały w wyniku przesunięć skalnych.
Uczestnicy wędrówki wyruszą w trasę z miejscowości Łopuszna w gminie Nowy Targ, położonej w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Łopuszna stanowi wspaniałą bazę wypadową do zwiedzania Gorców. Słynie ona z tego, iż urodził się tam, dorastał i uczęszczał do szkoły ks. prof. Józef Tischner, a później został tam także pochowany. Obecnie znajduje się tam Izba Pamięci ks. Józefa Tischnera.
Z Łopusznej turyści podążą szlakiem turystycznym w kierunku Polany Jankówki, znajdującej się na wys. 1060 m n.p.m. – 1110 m n.p.m., na której znajdują się ruiny szałasów, będących pozostałością dawnego pasterstwa. Z polany tej roztaczają się wspaniałe widoki na Tatry Bielskie i Wysokie, a także na Pieniny i Zbiornik Czorsztyński. Przy sprzyjającej aurze dostrzec można także Babią Górę.
Następnym punktem programu wycieczki będzie osiągnięcie szczytu Kiczora /1284 m n.p.m./, położonego na wschód od Turbacza. Jest to trzeci, co do wysokości szczyt Gorców, obecnie całkowicie zarośnięty lasem świerkowym. Dawniej stanowił on dobry punkt widokowy z wieżą obserwacyjną.
Docelowym punktem wycieczki będzie wejście na Turbacz /1310 m n.p.m./, który leży w samym sercu Gorców. Tuż pod wzniesieniem znajduje się budynek schroniska PTTK, a przed nim krzyżują się liczne szlaki turystyczne. Miłośnicy gór będą mogli podziwiać panoramę Pienin i Tatr Wysokich ze szczytami Gerlacha, Wysokiej i Świnicy. Obok znajduje się Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej PTTK z ekspozycją dokumentującą dzieje Turbacza i historię Gorców.
W drodze powrotnej turyści wejdą na wierzchołek Bukowiny Waksmundzkiej /1103 m n.p.m./. Jest to mało szczyt położony na południe od Turbacza, którego nazwa pochodzi od leżącej u jego podnóża miejscowości Waksmund. Wzniesienie zajmuje Polanę Waksmundzką, która również stanowi wspaniały punkt widokowy. Ostatnim etapem tej wycieczki będzie zejście do Łopusznej.
Stopień trudności wycieczki to „3”.
Czas przejścia: 7 h
Cena wycieczki: 51 zł
Planowany odjazd: Parking przy Basenie „Camena” o godz. 6.30
Planowany przyjazd: ok. godz. 20.00
Szczegółowe informacje i zapisy:
Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/kawiarni), tel.12 256 95 60 wew. 21, w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 7.00-15.00.
Wpłaty:
a. za pomocą płatności internetowych, poprzez stronę ww.ckis.pl (w zakładce turystyka)
b. na konto CKiS w Skawinie o nr : 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005
c. Dział Sportu i Rekreacji – I piętro na Basenie „Camena” (k/ kawiarni), w dniach: poniedziałek – piątek: w godz. 7.00-14.45.
Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.