Wędrówka przez górskie stawy

Dolina Pięciu Stawów Polskich i Morskie Oko staną się główną atrakcją dziesiątej wycieczki górskiej z Centrum. Turyści wyruszą w drogę 21 września, aby przejść malowniczym szlakiem pełnym dolin i jezior.

Dolina Pięciu Stawów Polskich leży w masywie polskich Tatr Wysokich, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, na wysokości ok. 1625-1900 m n.p.m. To miejsce jest zróżnicowane krajobrazowo, gdyż występują tu granitowe szczyty gór, murawy, połacie kosodrzewiny oraz akweny. Nazwa tej doliny jest oczywistym nawiązaniem do skupiska jezior składającego się z: Wielkiego Stawu Polskiego /1668 m n.p.m./, Zadniego Stawu Polskiego, Czarnego Stawu Polskiego, Małego Stawu Polskiego, Przedniego Stawu Polskiego. Przed II wojną światową na tym obszarze wypasano owce.

Nad Przednim Stawem znajduje się najwyżej położone schronisko PTTK w polskiej części Tatr. Piechurzy wędrówkę rozpoczną od Palenicy Białczańskiej znajdującej się w Dolinie Białki na wysokości ok. 980-990 m n.p.m. Na tej polanie mieści się placówka Straży Granicznej i jest to jedno z najpopularniejszych wejść do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Po wkroczeniu w ten region, turyści usłyszą huk oznajmujący im, że zbliżają się do Wodogrzmotów Mickiewicza. Wodospady zostały utworzone z trzech większych i kilku mniejszych kaskad na potoku Roztoka. W 1891 r. Towarzystwo Tatrzańskie nadało im imię Adama Mickiewicza na pamiątkę sprowadzenia prochów poety na Wawel. Obecnie z kamiennego mostu wybudowanego w 1900 r. na drodze wiodącej do Morskiego Oka widać dobrze jedynie Pośredni Wodogrzmot. Wyżni Wodogrzmot jest stąd ledwo widoczny, natomiast Niżni znajduje się poniżej mostu i jest niedostępny.

Kolejnym punktem dziesiątej wycieczki będzie Dolina Roztoki stanowiąca odgałęzienie Doliny Białki. Dnem płynie Roztoka, mająca źródło w Wielkim Stawie Polskim. W odległości ok. 120 m od tego stawu, potok tworzy najwyższy polski wodospad, Siklawę. Latem zbocza gór zdobią gęste oploty kosodrzewiny, wśród której rośnie rzadki w Polsce jarząb nieszpułkowy.

Podążając wytyczonym szlakiem uczestnicy eskapady dotrą do niewielkiej doliny o nazwie Świstówka, która jest zawieszona między dwiema graniami odchodzącymi od Opalonego Wierchu: Opalonem i granią zakończoną Świstową Czubą. Charakteryzuje się ona urwistą ścianą o wysokości ok. 200 m.

Następnie turyści zawędrują nad największe jezioro w Tatrach czyli Morskie Oko /1394 m n.p.m./. Jest to akwen pochodzenia polodowcowego i wypełnia wydrążoną przez lodowce misę skalną zamkniętą od północy ryglem. Jezioro w najgłębszym miejscu osiąga ok. 51 m. Zazwyczaj zamarza w listopadzie, a topnieje w maju. Morskie Oko nazywano także Rybim Jeziorem lub Rybim Stawem, gdyż należy do nielicznych zarybionych w sposób naturalny jezior tatrzańskich. Na wysokości 1405 m n.p.m. mieści jedno z najstarszych i najpiękniejszych schronisk PTTK, które nosi imię Stanisława Staszica.

Czas przejścia: 8 h

Cena wycieczki: 57  zł

Planowany odjazd: parking przy Basenie „Camena” o godz. 6:00
Planowany przyjazd: ok. godz. 20:30

Szczegółowe informacje i zapisy:
Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/kawiarni), tel.12 256 95 60 wew.21, w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 7.00-15.00.

Wpłaty:
a. za pomocą płatności internetowych, poprzez stronę ww.ckis.pl (w zakładce turystyka)
b. na konto CKiS w Skawinie o nr : 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005
c. Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/ kawiarni), w dniach: poniedziałek – piątek: w godz. 7.00-14.45.

Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.