W pierwszą sobotę września, uczestnicy wycieczek górskich z Centrum podążą jednym z najciekawszych, a zarazem najtrudniejszym szlakiem polskich Beskidów – tzw. „Percią Akademików” na szczyt Babiej Góry /1725 m n.p.m./ – potocznie zwanej „Królową Beskidów”.
Babia Góra to masyw górski w Paśmie Babiogórskim, należący do Beskidu Żywieckiego, a zarazem najwyższy szczyt w całych Beskidach Zachodnich. Poza Tatrami to najwyższy szczyt w Polsce i drugi co do wybitności po Śnieżce. Babia Góra, nazywana także Diablakiem zaliczana jest do Korony Gór Polskich. Jej masyw rozciąga się od Przełęczy Jałowieckiej Północnej po Przełęcz Krowiarki. Wyróżniają się w nim dwa wybitne wierzchołki: Diablak /1725m/ i Mała Babia Góra /1517m/.
Trasa tej wędrówki rozpocznie się w Zawoi Markowej, u podnóża Babiej Góry, skąd turyści podążą szlakiem przez Markowe Szczawiny do tzw. Akademickiej Perci – szlaku biegnącego na Babią Górę przez Babiogórski Park Narodowy od najbardziej stromej – północnej strony. Początek tego szlaku rozpoczyna się na wys. 1180 m n.p.m., a całość wędrówki cechuje: 545m różnicy wzniesień. Ponadto trzeba pokonać odcinek 1344 m po drewnianych schodach po najbardziej stromym zboczu północnej Babiej Góry, przejść 3072 skalnych schodów, 3 trudniejsze punkty zabezpieczone łańcuchami oraz pionową ścianę obwarowaną 6 klamrami i łańcuchami.
Szlak ten został wyznaczony przez Władysława Miodowicza 11 czerwca 1925 r. W oryginalnym drogowskazie z 1925 r. nazywano go „Percią na Babią Górę”; używajano też określenia „Skalna Perć”. Władysław Miodowicz określił go jako „Perć Akademików”, a obecnie nazywany jest „Akademicką Percią”.
Po zdobyciu szczytu Babiej Góry, uczestnicy tej górskiej eskapady skierują się na wschód, w stronę najniższego szczytu w północno – wschodniej grani masywu Babiej Góry o nazwie Sokolica /1367m n.p.m./ Sokolica nie posiada wierzchołka, a jedynie wyraźne spłaszczenie tzw. platformę, podciętą od strony północno – zachodniej skalnym urwiskiem. Platforma ta stanowi doskonały punkt widokowy na Beskid Śląski, Mały i Makowski. Wschodnie stoki Sokolicy opadają bezpośrednio do położonej w Paśmie Babiogórskim Przełęczy Krowiarki, która stanie się końcowym etapem tej wycieczki.
Czas przejścia: 6 h
Cena wycieczki: 50 zł
Planowany odjazd: Parking przy Basenie „Camena” o godz. 6:00
Planowany przyjazd: ok. godz. 20:00
Szczegółowe informacje i zapisy:
Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/kawiarni), tel.12 256 95 60 wew.21, w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 7.00-15.00.
Wpłaty:
a. za pomocą płatności internetowych, poprzez stronę ww.ckis.pl (w zakładce turystyka)
b. na konto CKiS w Skawinie o nr : 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005
c. Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/ kawiarni), w dniach:poniedziałek – piątek: w godz. 7.00-14.45.
Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.