Tego i wielu innych ciekawych rzeczy mogliśmy się dowiedzieć podczas czwartkowej wycieczki do Aquarium i Muzeum Przyrodniczego w Krakowie, która odbyła się w ramach „Ferii w Sokole”.
Muzeum zwiedzaliśmy z przewodnikami, podzieleni na dwie grupy. Rozpoczęliśmy od wizyty w Sali Nosorożca, gdzie mogliśmy zobaczyć spreparowanego, prehistorycznego nosorożca włochatego. To jedyny na całym świecie, zachowany w całości okaz tego, wymarłego ponad 12 tys. lat temu, zwierzęcia. Ponadto poznaliśmy odpowiedź na tytułowe pytanie. Dowiedzieliśmy się, że nosorożce są jedynymi zwierzętami, których róg zbudowany jest wyłącznie z keratyny. Nie posiada on jądra kości, tak jak jest to w rogach bydła, baranów, antylop i żyraf.
Następnie dzieci miały okazję zobaczyć ciekawe okazy ryb (słono- i słodkowodnych), a wśród nich drapieżne mureny, piranie, wesołe błazenki oraz kraby, rozgwiazdy i koralowce. Duże zainteresowanie wzbudziła, otwarta w listopadzie 2010r. ekspozycja poświęcona niesamowitym insektom i przerażającym pająkom z całego świata. Jadowite skorpiony, liśćce, patyczaki, szarańcze czy skolopendry, to tylko nieliczne zwierzęta, które mogliśmy obejrzeć.
Kolejna część muzeum, poświęcona była głównie płazom i gadom. W znajdujących się tam terrariach zamieszkują, m.in.: ogromne żółwie, jaszczurki, warany, tropikalne żaby, kameleony, boa dusiciele, pytony siatkowe i tygrysie, ale także jedne z najmniejszych na świecie, zagrożone wyginięciem, małpki – tamaryny białoczube.
Na koniec odwiedziliśmy tzw. Komnatę Jadowitych, która wywołała wśród dzieci najwięcej emocji. Komnata ta jest siedzibą jadowitych okazów węży i jaszczurek z każdego zakątka Ziemi. Tam też odbył się pokaz zwierząt, podczas którego każde dziecko mogło pogłaskać meksykańskiego węża królewskiego oraz agamę brodatą.
Zapraszamy do obejrzenia pamiątkowych zdjęć z wycieczki.