W sobotni wieczór, 19 lutego o godzinie 19.00, Teatr MASKA w specyficznych historiach o głosach, duszach, miejscach i śmieciach… Historiach spisanych przez jednego z mieszkańców betonowego osiedla i po kolei opowiedzianych o tych, którzy narodzili się bez sensu, a świętymi pozostali na koniec…
Betonowe blokowisko i jego prości, zamknięci w klatkach ludzie posłużyli autorce „sztukującej rzeczywistość” do poszukiwań głębi – niełatwych, bo czasy świętości nie sprzyjają, a filozofia, nawet po przecenie wartości, odstrasza zawiłościami. Trudny język, liczne aluzje filozoficzne nie są magnesem dla czytelnika czy widza – jest jednak w tym zbiorze monologów siła – odnajdywania niezwykłości w codzienności, sponiewieranych uczuć, zapomnianych nadziei, które przecież każdy z nas ma…
Sceniczna wersja powieści to zbiór monologów tytułowych postaci, w oprawie muzycznej i fotograficznej. Autorkami zdjęć wykorzystanych podczas spektaklu są Katarzyna Skrzybalska i Zuza Hoinkis.
Wszystko na podstawie książki Lidii Amejko, dramatopisarki i prozaiczki, która zadebiutowała w 1993 roku utworem „Gdy rozum śpi, włącza się automatyczna sekretarka”. Jej dramaty wielokrotnie realizowano przez Teatr Telewizji (Farrago, Przemiana 1999, Pan Dwadrzewko), rozgłośnie radiowe w kraju i za granicą, a także wystawiano, między innymi w Polsce, Anglii, Austrii, Niemczech, Czechach, Chorwacji, tłumaczono na wiele języków. Debiut książkowy Amejko, „Głośne historie”, był nominowany do Nagrody Literackiej NIKE 2004. „Żywoty świętych osiedlowych” są drugą książką pisarki.
W sztuce w reżyserii Andrzeja Morawy, pod artystyczną opieką Marty Tyrpy, w obsadzie aktorskiej zobaczymy:
Agnieszkę Dziudziek, Aleksandrę Srokę, Barbarę Mioduszewską, Patrycję Polek, Joannę Gądek /Malinowską/, Agatę Modrzejowską, Daniela Kota, Tomka Stawowego, Łukasza Nenko
i Kamila Cudejko.