W dniu 20.07.2013 r. uczestnicy wycieczek górskich z Centrum podążą szlakiem na szczyt Wielkiego Rozsutca/1610m n.p.m./ należącego do grupy górskiej Małej Fatry na Słowacji.
Mała Fatra to pasmo górskie położone w północno – zachodniej Słowacji, od zachodu oddzielone Kotliną Żylińską, od wschodu Kotliną Turczańską, graniczące od północy z Wyżyną Kysucką i Orawską, a na wschodzie – z Wielką Fatrą. Należy ona do Centralnych Karpat Zachodnich, stanowiąc trzecie co do wysokości pasmo po Tatrach i Niżnych Tatrach. Masyw górski kształtem przypomina elipsę skierowaną z północnego zachodu na południowy wschód.
Cechą charakterystyczną Małej Fatry są wapienne utwory skalne, tworzące bardzo masywne szczyty takie jak: Wielki i Mały Rozsutec, a także liczne urwiska, skalne wieże, jaskinie, wąskie potoki, progi skalne oraz wodospady, z których najsłynniejsze to Diery. Dużą atrakcję krajobrazową stanowią także bardzo widokowe grzbiety górskie, zbudowane po części ze skał krystalicznych, a pokryte rozległymi halami i długimi, głębokimi dolinami porośniętymi lasami. Bogata i urozmaicona flora to także duży walor przyrodniczy tego regionu.
Dolina Wagu dzieli Małą Fatrę na dwie części:
– tzw. Łuczańską – na południowym zachodzie, z najwyższymi szczytami: Velká Luka /1476m n.p.m./, Kriźava /1457m n.p.m./ oraz MinÄol,
– tzw. Krywańską na północnym wschodzie, w której najwyższe szczyty to: Wielki Krywań /1709m n.p.m./, Mały Krywań /1671m n.p.m./, HromovÄ /1636m n.p.m./, Wielki Rozsutec /1610m n.p.m./, Stoh /1607m n.p.m./, Suchَ /1468m n.p.m./, PołudŁowy GruŁ /1460m n.p.m./, Mały Rozsutec /1344m n.p.m./.
Turyści rozpoczną swą wędrówkę w miejscowości Biały Potok, w powiecie Twardoszyn, w kraju Zylińskim, w północnej Słowacji, skąd podążą w kierunku tzw. Dolnych i Hornych Dier. Te górne i dolne, głębokie doliny o charakterze skalnych kanionów w północno – wschodniej części tzw. Krywańskiej Małej Fatry zostały głęboko wycięte siłą płynącej wody w wapiennym podłożu. Dolne i Górne Diery wytworzył spływający potok spod przełęczy Medzirozsutce /1200m n.p.m./ między Wielkim, a Małym Rozsutcem. Dna wąwozów porozdzielane są ciągami skalnych progów i większych wodospadów. W Dolnych Dierach znajdują się dwa wodospady o wysokości 1 m i 3,5 m, a w Górnych jest ich dziewięć, wysokich na 2-4m, które są pomnikami przyrody.
Całość obszaru Dier znajduje się na terenie Parku Narodowego Mała Fatra. Wszystkie kaniony są udostępnione turystom i wyposażone w niezbędną do zwiedzania infrastrukturę w postaci stalowych drabinek, pomostów i poręczy, a wiodą nimi szlaki turystyczne, którymi będą podążać również uczestnicy tej eskapady.
Następnym etapem tej wędrówki będzie przejście szeroką przełęczą we wschodniej – tzw. Krywańskiej części Małej Fatry. Przełęcz ta oddziela masyw Wielkiego Rozsutca na południu, od Małego Rozsutca na północy, a pokryta jest rozległymi łąkami górskimi bogatymi w wiele gatunków roślin zielnych. Podążając tą trasą podróżnicy osiągną jeden z najwyższych i niewątpliwie charakterystycznych szczytów w tzw. Krywańskiej części Małej Fatry – Wielki Rozsutec o wys. 1610 m n.p.m., wznoszący się w północno – wschodniej części Małej Fatry w jej głównym grzbiecie. Wzniesienie ma formę trójramiennego rozrogu, którego południowa grań opada stromo ku szerokiemu siodłu przełęczy Medziholie /1185m n.p.m./, która stanie się kolejnym punktem tej wycieczki. Nazwa tej przełęczy oznacza „miejsce pomiędzy halami”. Przełęcz Medziholie leży również we wschodniej – Krywańskiej części grupy górskiej Małej Fatry, rozdzielając Dolinę Wratną na zachodzie od doliny ZÄzivki na wschodzie. Pokrywają je rozległe łąki o bogatej roślinności. Stanowi ona także ważny punkt na turystycznych szlakach Małej Fatry, gdyż wiedzie przez nią najkrótszy i bardzo uczęszczany szlak na Wielki Rozsutec. Ostatnim punktem programu wycieczki będzie zejście do Stefanowej, jest to niewielka osada wsi Terchowa w Dolinie Wratnej.
Stopień trudności wycieczki to „4+” (trasa trudna)
/konieczne dokumenty do przekroczenia granicy państw: dowód osobisty lub paszport/
Czas przejścia: 7 h
Cena wycieczki: 64 zł
Planowany odjazd: Parking przy Basenie Camena o g. 5.30
Planowany przyjazd: ok. godz. 21.00.
Szczegółowe informacje i zapisy:
Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/kawiarni), tel.12 256 95 60 wew.21, w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 7.00-15.00.
Wpłaty:
a. za pomocą płatności internetowych, poprzez stronę www.ckis.pl (w zakładce turystyka)
b. na konto CKiS w Skawinie o nr : 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005
c. Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/ kawiarni), w dniach:
poniedziałek – piątek: w godz. 7.00-14.45.
Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.