X Skawiński Tydzień Teatralny – w chmurach, z marzeniami, w Brukseli, na dziko…

Z niecierpliwością odliczamy kolejne dni do inauguracji jubileuszowego, bo X Skawińskiego Tygodnia Teatralnego, który rozpoczniemy w poniedziałek, 24 czerwca. Zobaczymy aż siedem spektakli, cztery premierowe, dwa gościnne, jeden całkiem jeszcze młodziutki, ponieważ tylko z rocznym stażem. Każdy znajdzie propozycję dla siebie, także najmłodsi, gdyż w tym roku, dzieciom dedykujemy aż dwa przedstawienia.

To wyjątkowe święto teatru ma juz dziesięcioletnią tradycję i zostało zainicjowane przez Teatr Maska, który w ubiegłym roku obchodził swoje 15-lecie istnienia. W każdym sezonie, przygotowujemy kilka spektakli premierowych i okres „Tygodnia” stał się najlepszą okazją do rocznych podsumowań. Na szczęście przedstawienia mają coraz dłuższy żywot, nie kończy się ich czas wraz z zasunięciem po premierze kurtyny. Mamy w swoich osiągnięciach „tytuły” nawet sześć lat nie schodzące z afisza, które cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród wiernych i coraz to nowych Widzów.

Tegoroczny Tydzień Teatralny (24-28 czerwca) otworzy spektakl w wykonaniu Grupy Warsztatowej Sceny 5 na 3 z Młodzieżowego Domu Kultury w Krakowie przy al. 29 Listopada 102, pt.: „Panie Gałczyński! [II]” wg Teatrzyku „Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Grupa Warsztatowa, jak mówi sam reżyser, Paweł Buszewicz, jest „swoistym  przedszkolem” dla utytułowanego Teatru Między Wierszami, który już kilkakrotnie gościł w naszym Pałacyku.

Spektakl „Panie Gałczyński” jest próbą zmierzenia się z absurdalnym humorem „Teatrzyku Zielona Gęś” oraz znalezienia stosownych dlań rozwiązań w języku teatru. Pomyślany początkowo jako ćwiczenie warsztatowe, nabrał podczas prób charakteru prostej opowieści o dziecięcej beztrosce łatwo przechodzącej w groteskową ironię, która z biegiem czasu zastąpiona zostaje refleksją nad pierwszym, dojrzewającym uczuciem.

A w obsadzie znaleźli się: Weronika Ciembroniewicz, Jasmina Kieres, Dobrawa Kluczewska, Katarzyna Lichańską, Sylwia Mieczkowska, Jolanta Mirek, Karolina Rzemyk, Anna Zięba, Jan Buszewicza, Marcin Kapcia, Borys Krzysztyński, Wojciech Stanuch i Wojciech Szczygieł. Reżyserem jest Paweł Buszewicz, który wraz z Wojciechem Włodarskim zajmuje się także obsługą techniczną przedstawienia.

„Panie Gałczyński! [II] poniedziałek, 24 czerwca, godz. 20.00

Drugi dzień spotkań z teatrem otworzy spektakl, w obsadzie którego zobaczymy i usłyszymy dziecięcych wykonawców… ale przedstawienie to, nie jest wyłącznie adresowane do najmłodszego pokolenia widzów. „Zakład marzeń” to dziecięce przedstawienie Grupy Teatralnej STUDIO z Klubu Kultury Iskierka z siedzibą w Krakowie przy ul. Żywieckiej 44 oraz dzieci z kółka wokalnego. Produkcję i patronat finansowy nad spektaklem sprawuje Teatr STUDIO. Na scenie wystąpią: Kaja Chytry, Zuzanna Długosz, Katarzyna Jakubowicz, Matylda Dyląg, Dominika Dorycka, Dominika Kasperczyk, Marcelina Kozieł, Wiktoria Pyka i Anna Sobala.

Reżyserem spektaklu jest Aleksander Szklarski, muzykę opracowała Danuta Pietraszewska, natomiast Panie Izabela Gajewska i Grażyna Stępniewska – Szynalik przygotowały scenografię do przedstawienia.

„Zakład marzeń” w nim nie ma rzeczy niemożliwych… niby dzień jak każdy, a jednak… Zakład krawiecki, jak tysiące innych, ale… od chwili otwarcia ciągły ruch… ktoś wchodzi, ktoś wychodzi… Tylko, czy wszyscy dobrze trafili? Może pomylili adres? Zakład Marzeń, wszystko jest możliwe… A piosenka jest dobra na wszystko.

„Zakład marzeń” wtorek, 25 czerwca, godz. 17.00

Drugim spektaklem wtorkowego wieczoru będzie premiera gospodarzy Tygodnia Teatralnego, czyli Teatru Maska. Zobaczymy sztukę pt.: „Ciotka z Brukseli”, która powstała na podstawie scenariusza Radka Figury. Może się wydawać, że wizyta tytułowej cioci ożywi pobyt kochającej się rodzinki na letnisku. Zwłaszcza, że to osoba światowa, otwarta, nowoczesna i żywiołowa. Może ukoić skołatane nerwy swej siostry, wyleczyć kompleksy siostrzenic, być natchnieniem dla szwagra – pisarza… Może też bezlitośnie obnażyć hipokryzję, małostkowość i umiejętność odmieniania słowa zazdrość na wszystkie możliwe sposoby! Bo to wada nie tylko ponadczasowa, ale międzynarodowa!

W obsadzie spektaklu zobaczymy Halę, czyli Katarzynę Gąsiorowską, Jolkę – Barbarę Tomków /debiut/, Beatę – Paulinę Czopek, Myszę – Justynę Pałkę, Mateusza – Tomasza Okarmusa i w roli Kuby – Szymona Klimasa.

Zgodę na wystawienie utworu udzielił autor scenariusza, Pan Radek Figura, za co serdecznie dziękujemy.

„Ciotka z Brukseli” wtorek, 25 czerwca, godz. 20.00

W środę przypomnimy instruktaż, jak zaaranżować miły wieczór bez zobowiązań… Spektakl, który świętował swą premierę w czerwcu ubiegłego roku podczas IX STT, na nowo zakróluje na scenie Pałacyku „Sokół”. Jesteśmy przekonani, że przedstawienie „Jeśli chcesz kobietę, to ją porwij” Anny Burzyńskiej,  rozbawi do łez… Już sam tytuł wskazuje na dość ekstremalną formę rozrywki uprawianej przez głównego bohatera… Może się, więc wydawać, że posłuży zawiązaniu intrygi kryminalnej, politycznej, czy pogłębionej analizie psychiatrycznej… Tymczasem zagrożeniem większym niż terroryzm, kidnaping, czy dewiacja okaże się zwykła prosta… No o tym, przekonamy się śledząc dość zabawne perypetie bohaterów – na pozór skrajnie różnych oryginałów, choć naprawdę dość bliskich naszym codziennym potrzebom! Czy w każdym z nas drzemie porywacz?

W spektaklu zagrają: Klaudia Stokłosa jako Elżbieta, Aleksandra Lasoń jako Czesława, Katarzyna Gąsiorowska odtwórczyni Patrycji, Kamil Cudejko jako Adam i  Wacław Szwarc w roli Wiesia.

Serdecznie dziękujemy Pani Annie Burzyńskiej za udzielenie naszemu teatrowi zgody na wystawienie w/w utworu.

„Jeśli chcesz kobietę, to ja porwij” środa, 26 czerwca, godz. 20.00

Kolejnym dziecięcym spektaklem, który zobaczymy w ramach tegorocznego Tygodnia, będzie premierowe przedstawienie Teatru MRÓWY, „Śnieżka”, które wyreżyserowała Katarzyna Farbaniec. Po raz pierwszy spektakl ten pokazano 15-lat temu. Został on wówczas nagrodzony I miejscem na Wojewódzkim Festiwalu Teatralnym. Scenariusz napisali Marta Tyrpa i Andrzej Morawa, którzy wspólnie wyreżyserowali przedstawienie. Interesujący jest fakt, że Katarzyna Farbaniec, reżyserka obecnej odsłony „Śnieżki”, debiutowała wówczas w roli Gapcia (wspaniała zresztą kreacja). Natomiast aktorka teatru Maska Patrycja Polek gościnnie występująca w tegorocznej premierze w roli Kucharki, wtedy zagrała Nieśmiałka!

Dziś w obsadzie zobaczymy: debiutującą Julię Operacz jako Śnieżkę, w rolach krasnoludków: Mędrka – Aleksandrę Golonkę, Apsika – Sabinę Przebindę, Śmieszka – Huberta Ożoga, Gburka – Michała Szczyrbaka /debiut/, Gapcia – Macieja Sucha /debiut/, Płaczka – Igę Juraszczyk, Nieśmiałka – Madzię Monicę /debiut/; z kolei Michała Tyrpę /debiut/ w rolach Myśliwego i  Księcia, jako Złą Królową – Joannę Rachwał /debiut/, jako Wiedźmę – Izabelę Kucharz /debiut/ i Kucharkę – Patrycja Polek /gościnnie/.

„Śnieżka” czwartek, 27 czerwca, godz. 17.00

W czwartek zobaczymy kolejna premierę Teatru Maska, tym razem w sztuce własnego projektu. Oczywiście, zgodnie z „maskowym” charakterem nie będzie raczej sztywno i poważnie. W premierowym spektaklu pt.: „Dzik” wystąpi Przewodniczka – Paulina Żmuda /debiut/, Wycieczkowiczka – Joanna Kędzierska, Moherka -Żaneta Czara /debiut/, Staruszka – Renata Brzezińska /debiut/, Matylda – Barbara Bylica, Turystkafitness – Faustyna Racułt /debiut/, Trunkowa – Zuzanna Jamrozy /debiut/, Matka – Anna Krzemień, Bożenka – Anna Bębenek.

A dzik? Dzik – jest dziki i jest zły, ale czy naprawdę każdy, kto spotyka go w lesie szybko salwuje się ucieczką? Nasze ambicje, kompleksy, czasem niedoskonałości, a niekiedy zwykła głupota, stereotypowość w postrzeganiu świata i brak dystansu do rzeczywistości sprawiają,  że to raczej dzik zmyka kiedy nas zauważy… Niestety jedynym możliwym rezerwatem jest dla niego groteska. Tym razem bez ostrych kłów, ale uzbrojeni w ironię „wyruszamy na łów”.

„Dzik” czwartek, 27 czerwca, godz. 20.00

Ostatnim spektaklem, zamykającym X Skawiński Tydzień Teatralny będzie premierowy spektakl Teatru MASKA, „Trzy kroki w chmurach”, który jest sceniczną adaptacją trzech opowiadań Marka Hłaski. Zobaczymy historie, w których tęsknota za miłością jako jedyną szansą nadania życiu posmaku szczęścia zderza się z brutalną rzeczywistością PRL-u. Realia lat 50-tych XX wieku są dziś egzotyką, ale marzenia raczej się nie przeterminowały… Z pewnością łatwiej nam dzisiaj żyć, tylko czy marzyć łatwiej, czy łatwiej rozczarowywać?

Obsada „Coś Świętego”: Baśka – Aleksandra Sroka, Chłopak – Ramzi Bahlawan, Heniek – Piotr Golonka, Fanfan – Mateusz Droździewicz, Pan Ceniek – Kamil Cudejko

„Pierwszy krok w chmurach”: Pan Gienek – Piotr Golonka, Maliszewski – Mateusz Droździewicz, Franek – Ramzi Bahlawan, Dziewczyna – Barbara Mioduszewska, Chłopak – Kamil Cudejko

„Śliczna Dziewczyna”: Śliczna – Barbara Mioduszewska, Chłopak – Piotr Golonka, Urzędnik – Mateusz Droździewicz, Barman – Ramzi Bahlawan, Staruszka – Aleksandra Sroka, Staruszek  – Kamil Cudejko

Andrzej Morawa jest autorem scenariusza do spektaklu na podstawie opowiadań Marka Hłaski

Na ręce Pana Andrzeja Czyżewskiego, jedynego spadkobiercy twórczości Marka Hłaski, składamy serdeczne podziękowania za zgodę na wystawienie sztuki w oparciu o dzieła pisarza.

„Trzy kroki w chmurach” piątek, 28 czerwca, godz. 20.00

Reżyser wszystkich spektakli Teatru Maska – Andrzej Morawa

Opieka artystyczna, charakteryzacja, kostiumy Teatru Maska – Marta Tyrpa

Wszystkie speaktakle odbywają się w sali teatralnej Pałacyku „Sokół”, przy ul. Mickiewicza 7

Na spektakle obowiązuje wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!!!

Sponsor: