Nowa Gwinea i Sulawesi – pomiędzy Azją a Australią

Zapraszamy serdecznie na ostatnie w tym sezonie spotkanie Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności, które przeniesie nas w egzotyczne rejony Krainy Papuasów, dzięki opowieści w obiektywie Darka Dąbrowskiego.

Nowa Gwinea to druga, co do wielkości wyspa na świecie. Ze względu na swoją izolację i peryferyjne położenie jest to jednocześnie jeden z najdzikszych i najmniej poznanych regionów naszej planety. Zamieszkała głównie przez Papuasów, autochtonów należących do rasy negroidalnej, podzielona jest między dwa kraje: Papuę Nową Gwineę oraz Indonezję. Podczas spotkania będzie można zobaczyć zdjęcia z indonezyjskiej prowincji Papua oraz papuaskiej prowincji Sandaun („Zachodzące Słońce”).

Poza miastami, wciąż zdarzają się rejony, do których można dotrzeć jedynie drogą wodną lub lotniczą. Tam ludzie wciąż trudnią się prymitywnym rolnictwem i mieszkają w tradycyjnych chatach z trzciny czy bambusa. 

Pokaz będzie uzupełniony wybranymi zdjęciami z regionu Tana Toraja na Sulawesi, jednej z największych wysp Indonezji. Teren ten przyciąga odwiedzających niepowtarzalną architekturą, barwnymi, hucznymi i trwającymi nawet po kilka dni obrzędami pogrzebowymi oraz niecodziennymi metodami pochówków.

Pałacyk „Sokół”, 17 maja 2013 (piątek), godzina 18.00.

Wstęp wolny.