… podczas 40. Wadowickich Spotkań Teatralnych „Zgraja”, w ramach których Teatr Maska zaprezentował swój spektakl obok innych znamienitych grup teatralnych z całej Polski.
Maska była jednym z trzynastu teatrów zakwalifikowanych do udziału w wadowickiej „Zgrai”. Przez trzy dni (12-14 kwietnia) na deskach Wadowickiego Centrum Kultury wystąpiło w sumie 136 aktorów przedstawiając 13 spektakli teatralnych. Konkursowe prezentacje oceniała Komisja Artystyczna w składzie:
- Edward Linde-Lubaszenko – reżyser, pedagog, wybitny aktor teatralny i filmowy. W 1977 ukończył reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Grał w wielu teatrach w Polsce: we Wrocławiu, Opolu, Krakowie. Zasłynął z niezliczonej liczby ról filmowych. W latach 1987-90 był dziekanem Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie.
- Krzysztof Najbor – aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, którą ukończył w 1985 roku. Związany z Teatrem Witkacego od początku jego istnienia. Jako nauczyciel prowadzi zajęcia w Państwowej Podstawowej Szkole Artystycznej w Zakopanem. W 2010 roku został nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
- Tadeusz Kornaś – teatrolog, pracownik naukowy Katedry Teatru i Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1997-2009 redaktor „Didaskaliów” (w latach 2004-2008 redaktor naczelny). Interesuje się przede wszystkim teatrem polskim XX i XXI wieku.
Podczas festiwalu, prócz przedstawień konkursowych wieczorami można było zobaczyć gościnne występy. Piątkowy wieczór urozmaiciła reprezentująca gospodarzy wspaniała grupa – Teatr PRÓG ze swoim najnowszym spektaklem „90-120-90”. Artyści posługując się technikami: teatrem ruchu, wizualną opartą na video-art i muzyką graną i śpiewaną na żywo, stworzyli piękne studium relacji Ona-On i Ono. Z kolei w sobotę, warszawskie Stowarzyszenie teatralne „Grupa Dochodzeniowa”, zaprezentowała sztukę „Kwartet dla czterech aktorów”, za którą otrzymała I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Zdarzenia” w Tczewie. W ostatni wieczór na zakończenie 40. Wadowickich Spotkań Teatralnych na scenie pojawił się mistrzowski kolektyw aktorski w składzie: Andrzej Grabowski, Mikołaj Grabowski i Jan Peszek w legendarnym już spektaklu „Scenariusz dla trzech aktorów”, który stworzył Bogusław Scheffer z myślą o konkretnych wykonawcach. Ten numer jest obecny na deskach teatralnych od 25 lat.
Teatr Maska wystąpił w pierwszym dniu festiwalu, ukazując wadowickiej publiczności „Gąskę” Nikolaja Kolady. Spektakl został ciepło przyjęty. Podczas wszystkich dni prezentacji można było na bieżąco przeczytać komentarze studentów o każdym spektaklu. O nas napisano:
by „ZGRAJA” – Wadowickie Spotkania Teatralne (Notatki) on 12 kwietnia 2013 o 15:34
„Nikolaj Kolada jest autorem sztuk teatralnych uważanych obecnie już za klasykę współczesnej dramaturgii rosyjskiej. Tym razem jest to„postczechowowski” obraz współczesnej rosyjskiej prowincji: małe miasto, mały teatr i jego mali aktorzy, w których hermetyczny, monotonny świat wchodzi eteryczna, nieokreślona „Obca”. Czy może im coś odebrać? A może właśnie dać?
W inscenizacji grupy teatralnej Maska nikt nie popełnił błędu kombinacji z tekstem, który tego nie potrzebuje. W pokoiku służbowym tego prowincjonalnego teatru, pośród zdjęć ze spektakli wielkich dramatów takich jak Makbet, Romeo i Julia czy Trzy Siostry rozgrywa się gorzka, żałosna, przyziemna rzeczywistość. Problemy zdrad małżeńskich, codziennych obiadów, a w tym wszystkim zagubieni ludzie, pragnący czegoś więcej, czegoś lepszego.
Być może forma teatru amatorskiego lepiej oddaje specyfikę i klimat tekstu, niż mogłoby to zrobić profesjonalne wykonanie. Dobre aktorstwo zespołu, zwłaszcza grającej protagonistkę Ałłę Katarzyny Farbaniec, sprawia, że spektakl nabiera dynamiki, podkreśla ironiczny humor tekstu, a także daje po prostu przyjemność odbioru i skłania do refleksji nad własnym życiem.”
Koło Naukowe Teatrologów UJ
Nie przywieźliśmy trofeów, ale przyjechaliśmy bogatsi o niesamowite wrażenia za sprawą: obejrzanych, wspaniałych spektakli, zaproszenia do magicznego świata teatru stworzonego poprzez różnorodne formy artystyczne, pełnych pasji poznanych ludzi, udziału w warsztatach doskonalących nasz aktorski kunszt, wspólnoty osób, którzy kochają TEATR…
40. Wadowickie Spotkania Teatralne za nami, dziękujemy organizatorom za niezmierzony trud przygotowań, wspaniałą atmosferę i niezapomniane wrażenia, które na długo w nas pozostaną…