Ostatnie wolne miejsca na karkonoski szlak

Serdecznie zapraszamy na pięciodniową wycieczkę w Karkonosze. Bogaty program dostarczy wielu wrażeń amatorom górskich wędrówek.  

Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów graniczące od zachodu z Górami Izerskimi, a od wschodu z Górami Kamiennymi. Po polskiej stronie znajduje się Śnieżka, najwyższy szczyt tego wzniesienia.

W pierwszym dniu eskapady udamy się do Przełęczy Tąpadły, która łączy trasę z Sulistrowiczek do Sobótki. Prowadzą tędy najkrótsze szlaki turystyczne na Ślężę, która jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego i  wznosi się na wys. 718m n.p.m. Następnie turyści odwiedzą Zamek w Bolkowie, którego zbocze urywa się od strony Nysy Szalonej ostrym urwiskiem (różnica wysokości wynosi 90 m). Budowę twierdzy rozpoczęto w XIII w. i do dziś tętni życiem. Najbardziej charakterystyczną częścią zamku jest obronna baszta (stołp), zbudowana na planie kropli wody według normandzkich wzorów. Wystający „dziób”, skierowany ku wejściu, jest jedynym przykładem tego typu umocnień w Polsce. Przebywający na bolkowskim zamku mogą spotkać rycerzy i giermków doskonalących swoje umiejętności w posługiwaniu się mieczami i toporami.
 

Miejscem wszystkich noclegów będzie Dom Wypoczynkowy „Patryn” w Karpaczu. Hotel położony jest na skraju Karkonoskiego Parku Narodowego, na wysokości 850 m n.p.m. u podnóża największych sudeckich wzniesień
W drugim dniu na turystów będzie czekać wyprawa na Stóg Izerski, który zalicza się do najwyższych w tym paśmie górskim. Poniżej szczytu, na wysokości 1006 m n.p.m., w 1924 roku wybudowano w stylu śląsko-łużyckim schronisko turystyczne. Na Hali Izerskiej znajduje się Chatka Górzystów – jedyny obiekt, który w latach 50- tych XX wieku ocalał ze zniszczonej pobliskiej wioski. Stóg Izerski jest jedną z głównych atrakcji turystycznych dla kuracjuszy przybywających do Świeradowa-Zdroju. Pobyt w tym mieście można urozmaicić wyjazdem koleją gondolową.
 

W kolejnym dniu zaplanowano zdobycie dwóch, górskich wzniesień: Szrenica (1362 m n. p. m.) i فabski Szczyt. Pierwszy z nich wyniesiony jest ponad główny grzbiet Karkonoszy (Śląski Grzbiet) na wysokość 60 m. Wierzchołek leży całkowicie po polskiej stronie granicy. Jest to doskonały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską i Góry Izerskie. Natomiast Łabski Szczyt znajduje się w zachodniej części Śląskiego Grzbietu, pomiędzy Szrenicą a Śnieżnymi Kotłami. Nazwa Łabski Szczyt bierze się od źródeł Łaby, której źródło wypływa po czeskiej stronie.
 

W sobotę turyści będą mogli zwiedzić norweską Świątynię Wang, którą do Polski sprowadził król pruski Fryderyk Wilhelm IV na prośbę hrabiny Fryderyki von Reden. Dwunastowieczny kościółek zachwyca drewnianymi kolumnami i portalami świętych, które są pokryte pismem runicznym i bogatą ornamentyką. Można na nich dostrzec rzeźbione głowy mężnych Wikingów, węże, lwy i smoki. Według legendy w Wang znajdują się fragmenty łodzi z Norwegii. Chwilę wyciszenia zapewni schronisko Samotnia, zbudowane na wysokości 1195 m n. p. m. nad brzegiem Małego Stawu. Niektórzy uważają je za perłę dolnośląskich schronisk. Głównym punktem tego dnia będzie najwyższy szczyt w Karkonoszach i Sudetach – Śnieżka. Położona na granicy polsko-czeskiej, góruje nad Kotliną Jeleniogórską, wystając 200 metrów ponad Równię. Widoczność przy sprzyjających warunkach przekracza 200 km. Następnie turyści przejdą przez Czarny Grzbiet, pomiędzy Przełęczą pod Śnieżką a Przełęczą Sowią na wysokości 1400-1480 m n.p.m. Grzbiet osiąga długość około 3 km.


W ostatnim dniu podróżnicy zejdą w dół, aby zmierzyć się z podziemną trasą turystyczną o długości ok. 1200 m w nieczynnej kopalni rudy uranu w Kowarach. W trakcie przejścia chodnikami wyrobisk, czy labiryntem Uranosa zobaczymy jedyny w swoim rodzaju Skarbiec Walonów – zbiór minerałów, szlachetnych kamieni, kruszców pochodzących z kolekcji Sudeckiego Bractwa Walońskiego. Podróż w czasie ukaże tradycyjne techniki wydobywcze. Po tych wszystkich atrakcjach wyruszymy w drogę powrotną do Skawiny.

ZOSTAفY OSTATNIE WOLNE MIEJSCA!

Zainteresowanych prosimy o wpłatę zaliczki w wysokości 250,00 zł. Pozostała kwota – 300,00 zł, płatna do 22 kwietnia 2013 r.

Wszelkie informacje na temat wycieczki dostępne są pod nr telefonu – 12 256 95 60, 61 w. 21 lub drogą e-mailową: camena@ckis.pl

Program wycieczki górskiej „Karkonosze”
Termin: 1-5 maja 2013 r.

Program:
01.05. /środa / wyjazd g. 6.00 spod Basenu „Camena”
Skawina – Sulistrowiczki – Tąpadła /390/- Sobótka – Zamek Bolków- Karpacz

02.05. /czwartek/
Jakuszyce – Orle – Dolina Izery – Hala Izerska – Chata Górzystów – Drwale – Stóg Izerski /1107/ – Świeradów Zdrój

03.05. /piątek/
Szklarska Poręba – Szrenica /1362/ – Łšródła Łaby – Łabski Szczyt /1471/ – Szklarska Poręba.

04.05. /sobota/
Świątynia Wang – Polana – Samotnia – Strzecha Akademicka – Śląski Dom – Śnieżka – Czarny Grzbiet – Sowia Przełęcz – Karpacz

05.05. /niedziela/
Karpacz – Kowary Sztolnie – Skawina, powrót ok. g. 20.00

Cena: 550,00 zł
Cena obejmuje zakwaterowanie (4 doby) w Domu Wczasowym „PATRYN”, wyżywienie: śniadania i obiadokolacje oraz suchy prowiant na 4 dni, opiekę doświadczonych przewodników, przejazd komfortowym autokarem, ubezpieczenie NNW.

Cena nie zawiera biletów wstępu do zwiedzanych obiektów; biletów na kolejką krzesełkową, przejazdów komunikacja miejską.