Pytanie o kondycję psychofizyczną człowieka we współczesnym świecie w malarskiej interpretacji Angeliki Galus

W piątkowy wieczór w Galerii „Pałacyk” Sokół odbył się wernisaż malarstwa, artystki młodego pokolenia Angeliki Galus.

Skawińska wystawa twórczości Angeliki Galus to kolejny punkt na mapie artystycznego dorobku tej młodej, ale jakże ambitnej artystki. Świadczyć mogą o tym, choćby wystawy grupowe, oraz indywidualne, w których dotychczas artystka brała udział. Wymienić można m.in.: trzy wystawy indywidualne w Galerii „Rękawka” – Kraków Podgórze, dwie wystawy w Domu Kultury „Podgórze”, udział w Targach Sztuki w Krakowie w 2012 roku, jak również wystawy grupowe Koła Artystyczno – Naukowego Akademii Pedagogicznej w Krakowie.

Prezentowany na dzisiejszym wernisażu zbiór prac składa się na trzy główne cykle obrazów:
W POSZUKIWANIU TOŻSAMOŚCI
ETIUDA O ŻYCIU
EWOLUCJE
Oraz najnowsze malarskie wizje, czyli obrazy; „ Na tarczy wość”, oraz „bycze serce”

Angelika Galus to artystka młodego pokolenia. Reprezentuje sztukę współczesną, ale jak sama twierdzi – twórczości jej nie należy zamykać jedynie w kontekście malarstwa form nowoczesnych. Dlatego też, na zebranych obrazach w Pałacyku „Sokół” można zaobserwować szeroki wachlarz malarski autorki, na którym wyeksponowane zostały również elementy realistyczne. Warto podkreślić, iż skawińska wystawa jest pierwszą
w dorobku Angeliki Galus prezentującą wszystkie cykle malarskie naraz.

Charakterystyczną dla twórczości artystki jest płaska, mocno nasycona kolorem plama barwna, monochromatyzm i kontrast, na który składa się zestawienie zgeometryzowanych form jak i kolorów. Z tych wszystkich elementów artystka buduje abstrakcyjną przestrzeń nowoczesnych wnętrz. Jednakże multiplikowane wnętrza to tylko pozornie główny temat w malarstwie Angeliki Galus. Stały się one jedynie inspiracją i pretekstem dla autorki by poruszyć problem zagubionego i uwięzionego człowieka we współczesnym, zmechanizowanym świecie.

Postaci z płócien pozbawione są charakterystycznych cech osobowości, osamotnione w ogromnych wnętrzach, wydają się stanowić czytelny symbol zjawiska zatracania indywidualności i własnej tożsamości człowieka we współczesnym społeczeństwie masowym, dążącym do uniformizacji życia. Zdaje się to być czytelnym sygnałem i ostrzeżeniem przed sprowadzeniem człowieka do roli bezosobowego przedmiotu.

Z drugiej jednak strony niepokojącą postać z obrazów należy interpretować jako nadzieję na „ocieplenie” tych pustych, wielkoformatowych przestrzeni. Człowiek jest projektantem, twórcą i jednocześnie źródłem energii, którym może „ogrzać” swoje otoczenie.

I tak jak w ogóle otoczenie człowieka, także obrazy Angeliki Galus nie mają jednolitego klimatu, cała bowiem współczesność niesie ze sobą wiele nieprzylegających form, stylów, rozwiązań formalnych ale także emocjonalnych. I w tej rozmaitości tkwi urok.

Zapraszamy serdecznie do fotorelacji z wernisażu malarstwa Angeliki Galus.

Wystawa czynna do 15 marca, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 w Galerii „Pałacyk” Sokół, ul. Mickiewicza 7.