– i we wszystkich sprawach lepiej mieć nadzieję, niż ją stracić” Johann Wolfgang von Goethe.
Nadzieją zrodzoną 2013 lat temu wzruszyliśmy nasze serca, wzbudziliśmy refleksję, która pozwoliła na chwilę przystanąć w pędzącym na oślep, bez opamiętania świecie. Na nowo zrodziło się Światło, które rozjaśnia mroki codziennej, czasem bolesnej rzeczywistości. Moment zastanowienia nad tym co naprawdę ważne, wzbudziło przesłanie wysłuchanego dziś pięknego koncertu kolęd w wykonaniu młodych artystów z Zespołu i Warsztatów Wokalnych z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, pracujących pod kierownictwem Piotra Majewskiego.
Niezwykłym dopełnieniem koncertu był prezentowany film, którego bohaterami byli ludzie dzielnie i z pokorą znoszący trudy ziemskiej egzystencji. I mimo, że film ten po raz pierwszy mieliśmy okazję zobaczyć siedem lat temu, nie zdewaluował się, jego historia i przesłanie jest wciąż żywe i niezmiennie aktualne.
Bohaterowie filmu: Pan Józef z hospicjum, Kasia z porażeniem dziecięcym, niepełnosprawne intelektualnie Ania i Aneta, Kasia z domu dziecka i samotne matki mieszkające u Sióstr zakonnych, cytatami z Biblii przywołali historię narodzenia Dzieciątka Jezus, zatroskanej Matki, wędrówki Mędrców… W innej odsłonie odkrywali przed nami swoje marzenia, zawsze związane z przyszłością, zdrowiem, „ciepłym” domem, brakiem cierpień…
Ten niezwykły bożonarodzeniowy czas był kanwą do narodzin nadziei w ludziach, którzy wbrew nieprzychylnemu losowi potrafili tę nadzieję zrodzić w sobie. Słowa czytanego Pisma zilustrowano kolędami w wykonaniu solistów Warsztatów Wokalnych i Zespołu Wokalnego z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.
Tego niezwykłego połączenia dwóch obrazów: muzycznie malowanej radości z narodzin i, wydawało by się postronnemu widzowi, bolesnej rzeczywistości, dokonał Piotr Majewski, reżyser i kierownik muzyczny dzisiejszego koncertu. Dzięki temu połączeniu, dzisiejszy koncert przepełnił nasze serca nadzieją i refleksją. Wzruszenia wzbudziły słowa o miłości i wierze w dobre jutro, usłyszane z ust osób, których los tak niezwykle doświadczył, a którzy siłą i wiarą w nadzieję, uczą nas życiowej pokory…
Trudno powiedzieć, kto stworzył kanwę tego wieczoru… młodzi wokaliści, czy bohaterowie filmu? Piotr Majewski z wyjątkowym wyczuciem i wrażliwością artysty uzależnił od siebie te dwa obrazy. Jeden nie istnieje bez drugiego.
Przesłanie koncertu powinno przyświecać w codziennej rzeczywistości, napawać do refleksji, zatrzymania się na chwilę, pomyśleniu o innych, otwarciu na drugiego, nie podporządkowaniu ulotnej chwili, przyjemnościom, mamonie. Magia Świąt powinna być prawdziwą okazją do niesienia bezinteresownego dobra.
Dzisiejszy Koncert Kolęd „O Nadziei zrodzonej 2013 lat temu” utworem „ O Gwiazdo Betlejemska” rozpoczęła Marysia Wyroba. Prezentacje solistów dopełniały filmowe obrazy. A podczas koncertu kolędy przygotowane pod kierunkiem Piotra Majewskiego i w muzycznej aranżacji Vitalija Ivanova, zaprezentowali kolejno: Beatka Boroń /Haj, Hej Lelija/, Alicja Boroń /Nie ma Ciebie/, Karolina Musiał /Gdy się Chrystus rodzi, Jesus Oh What Wonderful/, Cecylia Wyroba /Mizerna Cicha/, Ola Żmuda /Dzisiaj w Betlejem/, Paulina Żmuda /Anioł Pasterzom mówił/, Ania Lasek / Pastuszek Bosy/, Konrad Pękala /Boże Narodzenie/, Monika Chmielarczyk /Przystąpmy do Szopy/.
Natomiast „Tryumfy Króla Niebieskiego” usłyszeliśmy w wykonaniu Klaudii Klimończyk, Oli Lupy, Anielki Biczak, Ani Kierzyk, Matyld Duras i Ewy Mroźnik.
Dzisejszy koncert kolęd w połączeniu z przejmującymi obrazami, choć czasem może zbyt gorzkiej rzeczywistości, dzięki reżyserowi Piotrowi Majewskiemu, niewątpliwie będzie trwale zapamiętany. Tak chętnie i powszechnie śpiewane kolędy i pastorałki, w takim połączeniu nabierają niezwykłej mocy.
Okres bożonarodzeniowy ma swój początek i koniec… oby Nadzieja trwała wiecznie…
Reżyseria koncertu: Piotr Majewski
Kierownictwo muzyczne: Vitalij Ivanov
Realizacje filmowe: Malwina Sworczuk, Piotr Majewski