Szanowni Państwo celem polepszenia bezpieczeństwa w obiektach sportowych i w okolicy basenu Camena, Centrum zainwestowało w sprzęt ratowniczy, pozwalający ocalić życie osobom, które tego potrzebują.
Aby przybliżyć Państwu tematykę defibrylatora AED, poniżej zamieściliśmy wypowiedź jednego z ratowników basenu Camena – pana Rafała Sroki, Starszego Ratownika WOPR.
Jak działa i kiedy używa się defibrylatora?
R.S: Defibrylator AED jest wysoce specjalistycznym, niezawodnym, skomputeryzowanym urządzeniem, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi, zarówno osoby z wykształceniem medycznym jak i bez, przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia. Działa poprzez wyładowanie elektryczne, którego zadaniem jest przywrócenie sercu właściwego rytmu. Możemy użyć go przy podejrzeniu zawału serca (kiedy zaobserwujemy objawy takie jak ból w okolicach mostka, uczucie duszności, następnie utratę przytomności i oddechu).
Czy obsługa urządzenia jest skomplikowana?
R.S.: Nie. Może z niego skorzystać każdy, ponieważ zaopatrzony jest w głosową instrukcję obsługi. Jego działanie jest bardzo intuicyjne, z uwagi na fakt że jest zaopatrzony w trzy diody, kolejno sygnalizujące czynności, które należy wykonać. Procedura i miejsce umieszczenia elektrod jest na nich rozpisane.
Czy można zaszkodzić zdrowiu potencjalnego pacjenta?
R.S.: Nie, gdyż AED analizuje rytm pracy serca i w momencie braku konieczności wyładowania nie wykonuje defibrylacji, nakazując natychmiastowe podjecie resuscytacji (uciśnięcia klatki piersiowej 30 i wdechy 2).
Czy uważa Pan, że zakup tego typu sprzętu jest celową inwestycją Centrum?
R.S.: Oczywiście, posiadając tak specjalistyczny sprzęt jesteśmy w stanie w przypadku zatrzymania krążenia nie dopuścić do śmierci pacjenta. Urządzenie było kupione z myślą o osobach korzystających nie tylko z basenu Camena, ale też z Orlika, Hali Widowiskowo – Sportowej, czy o każdej osobie znajdującej się w pobliżu wymienionych obiektów, która będzie potrzebować pomocy. W krajach UE defibrylatory są w większości budynków użytku publicznego, w Polsce częstotliwość występowania jest rzadka.
W dużej mierze z basenu korzystają dzieci, czy w razie potrzeby one też mogą liczyć na pomoc z wykorzystaniem defibrylatora?
R.S.: Wśród dzieci ryzyko wystąpienia sytuacji wymagających użycia defibrylatora jest mniejsze, jednak i na taką ewentualność sprzęt jest przygotowany. Dla dzieci pomiędzy pierwszym a ósmym rokiem życia należy używać elektrod pediatrycznych i trybu pediatrycznego w defibrylatorze o mniejszej energii wyładowania. Nie zaleca się wykorzystywania AED u dzieci poniżej pierwszego roku życia.
Czy poza defibrylatorem podjęliście jeszcze jakiś zakup mający na celu polepszenie bezpieczeństwa na basenie Camena?
R.S.: Centrum zakupiło także pływającą deskę ortopedyczna wraz ze stabilizatorem głowy, która przeznaczona jest do ustabilizowania i transportu osoby poszkodowanej. Jest to niezwykle ważny sprzęt z uwagi na fakt, że w przypadku wypadków powodujących złamania czy urazy kręgosłupa w sposób bezpieczny można transportować poszkodowanego, bez ryzyka naruszenia miejsca urazu, które mogłoby spowodować wystąpienie dodatkowych uszkodzeń i powikłań.
W sytuacji, w której jesteśmy świadkiem wystąpienia niepokojących objawów wskazujących na zagrożenie zdrowia lub życia, bardzo ważne jest wczesne wezwanie pomocy i powiadomienie służb ratowniczych o zaistniałej sytuacji. Szybkie podjęcie czynności ratowniczych zwiększy szanse przeżycia poszkodowanego.
W razie potrzeby Centrum służy pomocą, codziennie w godzinach 6.30 – 22.00 (basen Camena – ul. Żwirki i Wigury 11, Skawina).