Rury, czyli hydrauliczny czwartek?

Czwartego dnia IX Skawińskiego Tygodnia Teatralnego  Glutaminian Sodu z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu  udowodnił, że w Polsce specjalistów od rur nie brakuje

„Rury” to już piąty projekt w dorobku Glutaminianu Sodu i, jak sam tytuł wskazuje, dotyczył (ogólnie rzecz ujmując) elementów konstrukcyjnych o przekroju poprzecznym, zwykle w kształcie pierścienia i znacznej długości:)

Pomysł wyreżyserowanego przez Agę Grabowską i Macieja Nabiałka spektaklu powstał na podstawie opowiadania izraelskiego pisarza i poety, mistrza krótkiej formy, Etgara Kereta. W charakterystyczny dla siebie sposób, operując językiem często niełatwych w odbiorze symboli, Glutaminian Sodu próbował tym razem odpowiedzieć na pytania: czym tak naprawdę jest raj oraz kto i w jaki sposób może się do niego dostać?

Podobnie, jak we wcześniejszych projektach, które mogliśmy również zobaczyć w Sokole, tak i w tym nie zabrakło elementów teatru cieni, którymi młodzi artyści puentują swoje spektakle, prezentując własne, egzystencjalne rozważania. Koncentrują się na formie, zawierającej skondensowany, nasycony znaczeniami przekaz, a nie na realistycznych historiach z jasnym przesłaniem.

W spektaklu grupa wykorzystała tytułowe rury w przeróżnych rozmiarach i zastosowaniach. Pojawiła się rura od odkurzacza, rura chromowana do tańca – do użytku domowego, rura jako tchawica czyli nieparzysty organ od krtani aż do płuc… W scenerii rur zaprezentowały się: Olga Ferens, Urszula Maj, Kinga Matusiak oraz Magdalena Piątek. Swoistym dopełnieniem spektaklu była muzyka grana na bębnach przez Konrada Pozimskiego, Marcina Świda oraz Kamila Wołoszyn.

Serdecznie dziękujemy grupie z Olkusza, która przyjęła nasze zaproszenie i już po raz trzeci wystąpiła na skawińskiej scenie w ramach Tygodnia Teatralnego. W roku 2010 Glutaminian Sodu gościł u nas ze spektaklem „Arboretum, czyli historie pisane żywicą”, a rok później zaprosili nas do „Pokoju 303”.

Warto wspomnieć, iż dzisiejszy spektakl był swoistą rewizytą, gdyż nie tak dawno, bo w marcu, olkuska publiczność mogła zobaczyć „Gąskę” Nikolaja Kolady w wykonaniu Maski. Niewątpliwie, zawiązana podczas Wadowickich Spotkań Teatralnych przyjaźń między „Glutkami” a Maską zaowocuje dalszą współpracą.

Na zakończenie wręczyliśmy „Glutkom” pakiet gadżetów promujący nasze miasto i gminę, oraz prowiant na drogę w postaci słonych produktów lokalnych:), co wzbudziło ogólne zadowolenie.

Oczywiście po owacjach i gratulacjach dla naszych Gości, wśród unoszących się w przestrzeni baniek mydlanych, wylosowaliśmy bon upominkowy dla jednego z widzów, który wsparł akcję charytatywną na rzecz Zuzi Zabielskiej.

Jutro ostatni dzień teatralnych emocji. Gościmy również znany już skawińskiej publiczności Teatr Między Wierszami, a po jego występie zapraszamy na premierę Maski.