…spektaklem „Jeśli chcesz kobiety, to ją porwij” zainaugurowano nowy sezon artystyczny Teatru Maska. Deszczowy, sobotni wieczór nie zniechęcił widzów do wyjścia z domu. Zmarzniętych przez pogodę, z całą pewnością rozgrzała panująca w sali teatralnej Pałacyku „Sokół” gorąca atmosfera.
Spektakl powstał w oparciu o sztukę Anny Burzyńskiej, a wyreżyserował ją Andrzej Morawa. Premierowe „Porwanie…” zaprezentowano w czerwcu tego roku podczas IX Skawińskiego Tygodnia Teatralnego.
Aż trzech aktorów z pięcioosobowej obsady świętowało wtedy swój debiut sceniczny, a byli to: Klaudia Stokłosa, Aleksandra Lasoń oraz Wacław Szwarc. Dla Katarzyny Gąsiorowskiej była to już druga rola, wcześniej wystąpiła w obsadzie „Ośmiu Kobiet”.
Niewątpliwie najbardziej doświadczonym aktorem dzisiejszego spektaklu był odtwórca roli Adama – Kamil Cudejko, który swoją przygodę z teatrem rozpoczął siedem lat temu. Dziś „sceniczny Adam” jest także członkiem Teatru Między Wierszami z Młodzieżowego Domu Kultury, który ma siedzibę w Krakowie przy ul. 29 Listopada 102. Kamila, wraz z krakowską grupą teatralną, mieliśmy okazję zobaczyć podczas tegorocznego Tygodnia Teatralnego. W ich wykonaniu skawińska publiczność miała okazję obejrzeć spektakl „Moralność Pani Dulskiej”, w reżyserii Pawła Buszewicza.
Spektakl „Jeśli chcesz kobiety…” zapewne na dłuższy czas wpisze się w stały repertuar Teatru Maska. Młodzi aktorzy dopiero szlifują swój kunszt sceniczny, wciąż poznają nowe arkana aktorstwa i odkrywają drzemiące w nich pokłady teatralnej pasji. Poza tym, Maska często występuje gościnnie w innych miejscach, np.: w sołectwach naszej gminy, czy na zaproszenie innych domów kultury. Stąd jest jeszcze wiele miejsc do odwiedzenia i wielu zobaczy ten spektakl po raz pierwszy. Choć wiemy też, dzięki zapewnieniom publiczności, że niejedni widzowie będą chcieli obejrzeć „porwanie” po raz kolejny. Teatr wciąż ewoluuje, nigdy nie stoi w miejscu, nie jest niezmienny.
Cieszymy się z tak gorącego przyjęcia spektaklu i sali pełnej publiczności. To Widzowie nadają sens naszej pracy. Wciąż powtarzamy słowa, iż aktor nie może istnieć bez Widza. I właśnie za tę niestrudzoną Państwa obecność podczas naszych spektakli, gorąco dziękujemy…
Przypomnijmy, iż w tym roku Teatr Maska obchodzi swoje 15-lecie istnienia. Powstał w październiku 1997 roku z inicjatywy Marty Tyrpy i Andrzeja Morawy. Teatr zrealizował przeszło trzydzieści sztuk teatralnych, a przez te kilkanaście lat miał blisko 100-osobową obsadę aktorską.