Z wizytą w Górach Choczańskich na Słowacji!

Amatorzy pieszych wycieczek górskich 19 maja 2012 r. przejdą szlakiem Gór Choczańskich – pasma górskiego należącego do Łańcucha Tatrzańskiego, leżącego w całości na terenie Słowacji.

Góry Choczańskie to grupa górska, mająca formę pasma rozciągniętego ze wschodu na zachód na długości ok. 18 km. Góry te graniczą od północy z Pogórzem Orawskim, od wschodu z Tatrami Zachodnimi przez Dolinę Kwaczańską, od południa z Doliną Liptowską, a od zachodu poprzez Przełęcz Brestowă z tzw. Szybską Fatrą, będącą najdalej na północ wysuniętą częścią Wielkiej Fatry. Góry Choczańskie składają się z trzech części (licząc od zachodu): Grupy Wielkiego Chocza, w której wznosi się kulminacja całego pasma-  Wielki Chocz z wys. 1611 m n.p.m., Sielnickich Wierchów, grupy Prosiecznego. W obrębie Gór Choczańskich wyróżniamy szereg głębokich dolin, z których najbardziej znanymi są Dolina Kwaczańska i Dolina Prosiecka tworzące wspaniały teren turystyczny.

Prosiek to miejscowość turystyczna na północy Słowacji, leżąca w Powiecie Liptowski Mikulasz na wys. 608 m n.p.m., z której wyruszą uczestnicy wycieczki, docierając do głębokiej, krasowej Doliny Prosieckiej, przecinającej w poprzek całe Pasmo Gór Choczańskich. Dolina Prosiecka ma ogólny przebieg północ – południe; jej południowy (dolny) wylot znajduje się na wys. 650 m n.p.m. już na terenie Kotliny Liptowskiej (na północ od wsi Prosiek), a jej górny (północny) wlot na wys.ok. 920 m n.p.m. na skraju doliny Svorad, na granicy Rowu Podtatrzańskiego. Niewielka kotlina Svorad, pokryta rozległymi łąkami, leżąca na wys. 920-950 m n.p.m. to kolejny punkt w programie wycieczki, który zwiedzą nasi turyści, dochodząc dalej do wybitnego szczytu Proseĉně /1372 m n.p.m./. Jest to najwyższy szczyt w tzw. grupie Prosiecznego i najwyższy szczyt w całych Górach Choczańskich poza grupą Wielkiego Chocza. Kolejno sympatycy górskich wędrówek przejdą do tzw. Obłazów – jest to miejsce w górnym końcu Doliny Kwaczańskiej, gdzie krzyżują się drogi i szlaki turystyczne. W Obłazach znajdowały się dwa młyny wodne i tartak, pochodzące z 1830 r., które pracowały aż do 1970 r. Obecnie jeden młyn jest zabytkiem architektury drewnianej, konserwowany nadal pracuje, a jego mechanizmy napędzane są przez rzekę Kwaczankę. Nazwa Obłazy pochodzi od słowa „obłaz”, które w gwarze podhalańskiej oznacza „miejsca, które trzeba obchodzić”. Początkowo nazwa odnosiła się do ścieżki z Kwaczan, która stokami górskimi prowadziła do młynów i musiała w wielu miejscach obchodzić sterczące w stoku skały. Później wykonano wygodniejszą drogę, a nazwa zachowała się tylko do miejsca z młynami.
Uczestnicy zakończą swą wędrówkę we wsi Kwaczany u wylotu Doliny Kwaczańskiej, która jest główną bazą wypadową do zwiedzania całej Doliny.

Stopień trudności wycieczki to „3”: trasa średnio – trudna
Cena wycieczki: 62 zł /konieczne dokumenty do przekroczenia granicy – dowód osobisty lub paszport/

Punktacja GOT: 25
Planowany odjazd: Parking przy Basenie Camena o godz. 6:00
Planowany przyjazd: ok. godz. 20:30.