PASMO RADZIEJOWEJ w Beskidzie Sądeckim czeka na turystów!

7 lipca 2012 r. zapraszamy na kolejną wycieczkę górską w Beskid Sądecki w Pasmo  Radziejowej, będące obok Gór Leluchowskich oraz Pasma Jaworzyny (przemierzyliśmy już w tym sezonie turystycznym), jednym z trzech głównych pasm górskich Beskidu Sądeckiego.

Pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim rozciąga się od doliny Dunajca na zachodzie, po Gromadzką Przełęcz na wschodzie; znajduje się tu najwyższy szczyt całego Beskidu Sądeckiego – Radziejowa oraz wszystkie pozostałe w regionie szczyty powyżej 1200 m n.p.m.
Głównym ośrodkiem turystycznym tego beskidu jest miejscowość uzdrowiskowa – Szczawnica, słynąca z licznych źródeł wód mineralnych.

Turyści wyruszą z położonej w powiecie nowotarskim w gminie Ochotnica Dolna, wsi Tylmanowa, która rozciąga się w dolinie Dunajca, pomiędzy gorczańskim pasmem Lubania i Beskidem Sądeckim. Znajduje się tu założony w 1964 r. rezerwat krajobrazowy „Kłodne nad Dunajcem” stanowiący największą atrakcję przyrodniczą okolic za sprawą reliktowego boru sosnowego.
Kolejnym punktem programu wycieczki będzie wejście na położony w grzbiecie głównym Pasma Radziejowej –  szczyt Jaworzynki – 936 m n.p.m. Wierzchołek Jaworzynki jest zalesiony, natomiast jego stoki tylko częściowo, dzięki czemu są one dobrym punktem widokowym.
Po drodze turyści dojdą do masywu górskiego w grzbiecie głównym Radziejowej – Dzwonkówki /983 m n.p.m./, znajdującej się pomiędzy Przełęczą Przysłop /832 m n.p.m./, a Przełeczą Złotne /782 m n.p.m./ Dzwonkówka ma charakterystyczną postać krótkiego, wyrównanego i zalesionego grzbietu o kilku wierzchołkach.
Podążając dalej szlakiem Pasma Radziejowej, turyści wejdą na kolejny szczyt – Bereśnik (843 m n.p.m.), usytuowany w pobliżu Szczawnicy, w bocznym grzbiecie przebiegającym od Dzwonkówki na południe. Stoki Bereśnika pokryte są prawie w całości lasem, za wyjątkiem obniżających się ku Szczawnicy stoków południowych, zalesionych w stopniu niewielkim, co powoduje, iż można podziwiać stamtąd wspaniałe widoki na Szczawnicę, Pieniny, a nawet Tatry.
Następnie uczestnicy wycieczki osiągną szczyt Bryjarki /679 m n.p.m./, który góruje nad Szczawnicą i stanowi zakończenie bocznego grzbietu Pasma Radziejowej. Południowy, opadający w stronę Szczawnicy stok jest stromy; dawniej istniały na nim pastwiska i olszynowe zarośla, a od 1953 r. jest on planowo zalesiany. Sam szczyt Bryjarki jest od dawna celem spacerów mieszkańców Szczawnicy i kuracjuszy jej uzdrowisk.
Końcowym etapem wędrówki będzie zejście do uzdrowiska Szczawnica, leżącego w potoku Grajcarka, będącym prawym dopływem Dunajca, który oddziela Beskid Sądecki od Pienin.

Stopień trudności wycieczki: „3”- trasa średnio-trudna
Cena wycieczki: 49 zł,
Punktacja GOT: 21,
Czas przejścia – 6 h,
Planowany odjazd: Parking przy Basenie Camena o godz. 6.30
Planowany przyjazd: ok. godz. 20.00

Szczegółowe informacje i zapisy:
Dział Sportu i Rekreacji – I piętro na Basenie Camena (k/kawiarni)/, tel.12 256 95 60 wew.21, w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 7.00-15.00.

Wpłaty:
a. za pomocą płatności internetowych, po zarejestrowaniu się na stronie www.ckis.pl/, w zakładce: turystyka.
b. na konto CKiS w Skawinie: Bank Spółdzielczy w Skawinie 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005
c. w Dziale Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/ kawiarni), w dniach:
poniedziałek – piątek: w godz. 7.00-14.45.

Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.