„KWIATY” nicią malowane – wernisaż LUD-Artu

Zapraszamy serdecznie na otwarcie wystawy haftu Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „LUD-Art” działającego przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, które odbędzie się 27 kwietnia (piątek) o godzinie 17.00 w Pałacyku „Sokół”.

Prace, których tematem są kwiaty wykonane różnymi technikami haftu, zaprezentują:
Janina Adamczyk, Małgorzata Biały, Barbara Binias, Barbara Chruściel, Elżbieta Czaja, Anna Czechowska, Helena Derdaś, Halina Dulemba, Elżbieta Filipowicz, Barbara Gorzkowska, Jadwiga Gruca, Anna Krzanik, Irena Leszczyńska, Barbara Mazur, Barbara Michalska, Mieczysława Pasternak, Krystyna Poterek, Elżbieta Pyla, Urszula Roman, Danuta Rusek, Irena Sztaba, Beata Wesołowska, Bogumiła Zając, Maria Malaga, Jadwiga Pierzchała.

Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud-Art z siedzibą w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie istnieje od 2005 roku. Jest kontynuacją Klubu Hafciarskiego, który powstał w maju 1993 roku przy Krakowskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (PTL).
Powstanie Klubu Hafciarskiego zapoczątkowały Warsztaty Haftu Ludowego zorganizowane przez wspomniany Oddział PTL i Muzeum. Prowadziła je instruktor haftu, kustosz dyplomowany Muzeum i etnograf, dr Urszula Janicka-Krzywda. Zajęcia w ramach Warsztatów trwały od 20 lutego 1992 do 20 maja 1993 roku. Uczono się różnych technik haftu, zasad komponowania wzorów i konserwacji haftów.


Po 12 latach działalności, 17 marca 2005 roku Klub Hafciarski przekształcił się w Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego LUD-Art. Pierwszym prezesem Stowarzyszenia była Urszula Janicka-Krzywda. Obecnie funkcję tę piastuje Jadwiga Gruca.


Członkowie Stowarzyszenia to przedstawiciele różnych pokoleń, środowisk i zawodów, których łączy zamiłowanie do rękodzieła i szczególna wrażliwość, a także myśl przewodnia – „”tradycja i współczesność””.
Zajęcia to doskonalenie technik hafciarskich, zwiedzanie wystaw, kolekcji hafciarskich, skarbców świątyń, muzeów, a także udział w prelekcjach na temat historii hafciarstwa, technik, wzornictwa, haftu ludowego ilustrowanych eksponatami muzealnymi i materiałami archiwalnymi.


Stowarzyszenie, a wcześniej Klub, prowadzi też bogatą działalność wystawienniczą nie tylko na terenie Krakowa, ale także w wielu miastach Polski. Współpracuje z podobnymi kołami hafciarskimi z innych rejonów Polski, a także z zagranicy (Anglia, Słowacja).Wielu członków prezentuje też swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz bierze udział w licznych konkursach zdobywając nagrody. Stowarzyszenie uczestniczy również w pokazach haftu i koronki oraz w promowaniu rękodzieła ludowego przy okazji różnego rodzaju imprez kulturalnych i oświatowych.

Przykładowe techniki rękodzielnicze uprawiane przez członkinie LUD-Art:
•haft (np.: ludowy, malarski, hardanger, matematyczny, krzyżykowy)
•frywolitka
•szydełkowanie
•koronka klockowa
•koronka teneryfowa