Między Wierszami o moralności…

Ostatni dzień IX Skawińskiego Tygodnia Teatralnego gościliśmy niezwykle mocno połączony z Teatrem MASKA, Teatr Między Wierszami z Młodzieżowego Domu Kultury w Krakowie przy ul. 29-go Listopada 102, który zaprezentował spektakl „”Moralność Pani Dulskiej””.


Niezwykle popularna sztuka Gabrieli Zapolskiej z 1906 roku, „Moralność Pani Dulskiej” mimo upływu przeszło stu lat od jej powstania, cieszy się niesłabnącym powodzeniem scenicznym. Wciąż przenoszona na deski zawodowych, amatorskich, czy szkolnych teatrów niezmiennie ukazuje zwierciadło ludzkich przywar i zachowań. Ta „kołtuńska tragifarsa” jak wciąż aktualna kalka, na przestrzeni lat kreśli zakłamane obrazy społeczeństwa. Sztuka Teatru „Między Wierszami” z lekką nutą współczesności i własnych interpretacji, urealnia „dulszczyznę”, jako cechę wciąż możliwą do znalezienia w dzisiejszym społeczeństwie.

Czyż i dzisiaj nie spotkamy się z postawą „prania własnych brudów w czterech ścianach”, przymykaniem oczu na wszelkie objawy rodzącego się wśród bliskich zła i udawania, że wszystko co się ze złem wokół nas istniejącym wiąże, tworzone jest przez innych; że nie mamy z tym nic wspólnego? I dzisiaj wciąż niestety udajemy… w wychowaniu naszych dzieci, w odpowiedzialności, w ponoszeniu konsekwencji działań nas samych, czy naszych najbliższych…

Zaprezentowana sztuka „Moralność Pani Dulskiej” znakomicie wyreżyserowana przez Pawła Buszewicza, była niezwykle klarowna, czysta, bez zbędnych rekwizytów i ozdobników. Jedynie czarny, okrągły stół wypełniał środek sceny i wyznaczał obszar poszczególnych aktorskich odsłon. Premiera spektaklu miała miejsce 18 maja 2012 roku.

W obsadzie zobaczyliśmy:
Agnieszkę Grzegorzek, Justynę Janczur, Klaudię Klimke, Dorotę Młynarczyk, Martę Muller, Agnieszkę Rębacz, Michała Stachowski oraz Kamila Cudejkę –; aktora Teatru Maska, jako „ogniwo” łączące nasze teatry.

Warto wspomnieć, iż z Teatrem Między Wierszami (tak jak z Glutaminianem Sodu) poznaliśmy się podczas Wadowickich Spotkań Teatralnych. Tam tez zrodziła się „międzyteatralna” sympatia, a zapieczętowaliśmy ją kontraktem małżeńskim między aktorem z Teatru Między Wierszami i aktorką Teatru Maska. Wspólnie bawiliśmy się na wspaniałym, teatralnym weselu. Mamy również „międzyteatralną” śliczną Alusię i wszystko jest jak w najlepszej rodzinie.

Jak powszechnie wiadomo, z rodziną należy dobrze żyć i się odwiedzać, więc Skawińskich Tydzień Teatralny jest ku temu doskonałą okazją. W zeszłym roku teatr z Krakowa zaprezentował skawińskiej publiczności „Pargraf 22”, a w poprzednich latach m.in.: „Tragiczną Historię Doktora Fausta”. Pewne jest, że dzisiejsze spotkanie z Teatrem Między Wierszami nie było ostatnim.

Dzisiejszy gościnny występ, jak również pozostałe prezentacje w ramach IX Skawińskiego Tygodnia Teatralnego dedykowane były jedenastoletniej Zuzi Zabielskiej. Pod hasłem „”Gramy dla Zuzi”” prowadziliśmy zbiórkę pieniędzy oraz licytacje.

Dzisiejszego wieczoru zakończyliśmy naszą akcję charytatywną na rzecz dziewczynki, którą prowadziliśmy wspólnie z Fundacją Dar Serca –; Skawina. Wolontariusze zbierali pieniądze przez pięć dni przed, po i w przerwach spektakli. Ponadto, codziennie, przed występami naszego Teatru Andrzej Morawa wraz z Martą Tyrpą prowadzili licytacje rękodzieł przekazanych nam przez Koło Robótek Ręcznych Razemkowo ze Skawiny oraz Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego LudArt przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Do czwartku włącznie udało nam się uzbierać kwotę 2379,70 zł. Dziękujemy serdecznie za udział w naszych akcjach. Ostateczną kwotę podamy w poniedziałek, po podliczeniu pieniędzy z dzisiejszej kwesty oraz licytacji.

Dziś licytowaliśmy: serwetę ręcznie robioną na szydełku, przekazaną nam przez Razemkowo, trzy pary kolczyków frywolitkowych oraz obraz haftowany –; dzieła artystek ze Stowarzyszenia LudArt.


Kwota uzyskana z dzisiejszych aukcji to 280 zł.

Dziekujemy darczyńcom oraz osobom, które wzięły udział w licytacjach.