Po raz pierwszy gościliśmy w Pałacyku „Sokół” duet akordeonowy, który odczarował dla nas ten wielce niepopularny instrument, kojarzący się raczej z muzyką ludową niż poważną. Zasługa w tym znakomitych muzyków: Aleny Budzinakovej i Grzegorza Palusa – utytułowanych studentów Akademii Muzycznej w Krakowie.
Słowo wstępu wygłosiła dr Małgorzata Janicka-Słysz, Prorektor ds. Dydaktyki i Promocji AM w Krakowie, która przybliżyła zebranym macierzystą uczelnię i jej działalność.
W programie koncertu znalazły się utwory:
Maurice Ravela „Moja matka gęś”, Leona Boёllmanna „Suita gotycka”, Carla Marii von Webera „Rondo brillante”.
W solowym wykonaniu Grzegorza Palusa usłyszeliśmy „Fantazję na akordeon” Fermina Gurbindo oraz „Jesienny sen” Archibalda Joyce’a i Georgija Szenderiewa.
Na finał zabrzmiały „Bossa nova” i „Basso ostinato” Wiktora Własowa.
Publiczność doceniła kunszt wykonawczy młodych muzyków i nagrodziła ich występ gorącymi brawami. Dały się słyszeć głosy zachwytu wśród zebranych, którzy na gorąco komentowali grę muzyków.
ALENA BUDZINAKOVA (Słowacja) jest studentką III roku AM w Krakowie. W 2009 roku ukończyła Konserwatorium w Koszycach. Wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych konkursach muzycznych. Do największych osiągnięć zalicza I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Popradzie (2010), I nagrodę w Konkursie „”Coupe Jeunesse”” w Dunajskiej Stredzie (2010), III nagrodę w XVI Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku (2010). Dokonała prawykonań współczesnych słowackich kompozycji akordeonowych, m.in. w ramach Festiwalu Mużyki Współczesnej w Koszycach. Jako solistka zespołu Zemplinske Akordeonowe Trio i Orkiestra Akordeonowa i Orkiestra Akordeonowa Toccata koncertowała w: Słowacji, Finlandii, Niemczech, Węgrzech, Polsce, Czechach, Włoszech, Belgii i Luxemburgu.
GRZEGORZ PALUS to tegoroczny doktorant AM w Krakowie, laureat szeregu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych (m.in. Klingenthal, Poprad, Przemyśl, Mława, Chełm). Wielokrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, Prezydenta Miasta Krakowa, Fundacji Sapere Auso oraz Fundacji im. Z. i W. Pokusów. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i zagranicą (Niemcy, Dania, Włochy, Austria, Słowacja, USA), ponadto bierze udział w projektach związanych z muzyką improwizowaną, filmową, teatralną oraz piosenką poetycką. Współpracuje z Teatrem M.I.S.T., będąc współautorem muzyki do spektaklu „”Goplana i Grabiec, czyli niemożliwa miłość””.
Kolejny Koncert z Akademią odbędzie się 28 listopada, jak zwykle w poniedziałek o godzinie 18.00 w Pałacyku „”Sokół””.
Zapraszamy!