W pierwszą sobotę września (3 IX) zapraszamy na przedostatnią już w tym sezonie wycieczkę górską. Uczestnicy eskapady przemierzą wzniesienia Beskidu Żywieckiego, a w szczególności Halę Rysianki, Lipowską i Boracza.
Beskid Żywiecki (Wysoki) to najwyższe pasmo górskie z wszystkich Beskidów, ciągnące się przez ok. 70 km od Zwardonia na zachodzie, aż w pobliże Nowego Targu na wschodzie. Północno-zachodnią granicę Beskidu Żywieckiego stanowi Dolina Soły, północną granicą jest dolina rzeki Koszarawy, od południa granicę stanowią Pieniny i Obniżenie Orawsko –; Podhalańskie, od zachodu Beskid Śląski, a od wschodu Beskidy Połonińskie.
Trasa wędrówki rozpocznie się w małej miejscowości Żabnica, w gminie Węgierska Górka w woj. śląskim, która słynie z zabytkowego Kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, którego budowa ukończona została w 1914 r., a który obecnie znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego. W Żabnicy kultywowana jest tradycja górali głównie Żywieckich; działają tu prężnie zespoły regionalne, powszechnie wykorzystując instrument muzyczny –; heligonkę, czyli akordeon guzikowy.
Kolejnym etapem wędrówki będzie Hala Rysianka /1322m n.p.m./, jedna z najbardziej widokowych hal w Beskidach z panoramą Pilska, Babiej Góry, a nawet Tatr i Małej Fatry na Słowacji. Na Hali Rysiance od 1937 r. funkcjonuje schronisko, które po wojnie zostało uporządkowane i ostatecznie przejęte przez PTTK, a następnie w latach siedemdziesiątych zmodernizowane i rozbudowane.
Następnie turyści podążą w stronę rozległej Polany o nazwie Lipowska, usytuowanej na zboczu, w Żywieckim Parku Krajobrazowym. Rozpościerają się tu piękne widoki na Tatry oraz Beskidy. Na Polanie Lipowskiej znajduje się także Schronisko PTTK, wybudowane przez Beskidenverein, (pol. Towarzystwo Beskidzkie –; niemiecka organizacja turystyki górskiej założona w 1893 r., która była pierwszą organizacją działająca na terenie polskich Beskidów, oficjalnie działając do 1945r., prowadzącą szeroko zakrojoną działalność na rzecz propagowania turystyki masowej), którego historia sięga okresu międzywojennego. Przed II wojną światową pomiędzy Schroniskiem na Hali Lipowskiej, a Schroniskiem na Hali Rysiance trwała batalia o pozyskanie turystów. Pod koniec wojny, ocalały obiekt schroniska został wyremontowany przez PTT (Polską Organizację Turystyki), a następnie przejęty przez PTTK. Obiekt ten stale jest modernizowany, co zaowocowało faktem przyznania temu schronisku II miejsca w rankingu polskich schronisk górskich, którego wyniki ogłoszono w tym miesiącu przez Magazyn Turystyki Górskiej.
Przedostatnim punktem programu wycieczki, przed zejściem powrotnym do Żabnicy, będzie dojście do Hali Boracza (854m n.p.m.), położonej w grupie Lipowskiej, Rysianki i Pilska. Jest to przełęcz pomiędzy szczytem Prusowa, a Boraczym Wierchem. Na hali tej znajduje się niewielkie osiedle, które należy administracyjnie do Żabnicy oraz schronisko PTTK, wybudowane w 1928 r., o bogatej historii –; pożar w 1932 r., zniszczenia przez okupanta w czasie II wojny światowej. Schronisko na Hali Boracza zostało najpierw przejęte przez PTT, a następnie PTTK, a potem generalnie wyremontowane w latach 1968-1970. Także z tego miejsca można podziwiać wspaniałe widoki na Beskid Śląski i Żywiecki.
(Szczegółowy program oraz cennik wycieczek górskich na 2011 rok znajduje się w zakładce turystyka).
Stopień trudności wycieczki to „3”.
Czas przejścia: 7 h
Cena wycieczki: 43 zł
Punktacja GOT: 21
Planowany odjazd: Parking przy Basenie Camena o g. 6. 30
Planowany przyjazd: ok. godz. 20.00
Szczegółowe informacje i zapisy:
Dział Sportu i Rekreacji–; I piętro na Basenie Camena /obok kawiarni/, tel. 12 256 95 60 wew.21 , w dniach: poniedziałek-piątek w g. 7. 00-15. 00.
Wpłaty:
a. za pomocą płatności internetowych /po zarejestrowaniu się na stronie www.ckis.pl/, w zakładce: turystyka.
b. na konto CKiS w Skawinie: Bank Spółdzielczy w Skawinie 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005
c. w Dziale Sportu i Rekreacji–; I piętro na Basenie Camena /obok kawiarni/, w dniach:
poniedziałek – piątek: w godz. 7.00-15.00.
Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.