Organy ożyły po raz trzeci

Za sprawą duetu organowego „A piacere” w Parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Skawinie, zagościli tak znamienici artyści jak Händel, Albrechtsberger, Haydn, Bach, Höpper, Gulmant, Bonet oraz Lefebure-Wely.

 

Grażyna Fajkowska oraz Irena Wisełka-Cieślar –; stanowiące duet muzyczny “A piacere”, jako pierwszy wykonały utwór narodowego kompozytora Wielkiej Brytanii, żyjącego na przełomie XVII i XVIII w., Georga Friedricha Händela. Alleluja, bo o nim mowa, to fragment najsławniejszego oratorium autorstwa Händla. Legenda głosi, że ówczesny król – Jerzy II wstawał z miejsca podczas jego wykonania.Następnie melomani mogli wysłuchać dwóch kompozycji –; Preludium i fugi B-dur Johanna Georga Albrechtsbergera –; urodzonego w 1736 roku, austryjackiego kompozytora i teoretyka muzyki. Tworzył przede wszystkim utwory kameralne i kościelne.Kolejnym artystą, jakiego mogliśmy posłuchać dzięki duetowi „A piacere”, był Joseph Haydn. Kościół został wypełniony dźwiękami 2 Flöthenuhrstücke F-dur nr 32 i C-dur nr 12 autorstwa kompozytora, który prywatne przyjaźnił się z Mozartem. Miał przyjemność poznać młodszego od siebie Ludwiga van Beethovena –; ten uważał go za swojego mistrza i nauczyciela.Zaraz po tym wykonaniu, artystki sięgnęły po Koncert g-moll według G. Telemana skomponowany przez Jana Sebastiana Bacha (Allegro, Adagio, Allegro), który został zinterpretowany z wielką pasją i charyzmą. Podobnie z resztą, jak kolejne kompozycie: Chorał Ach Gott, wie manche Herzeleid i Einleitung und Fuge op.9 twórczości Christiana G. Höpnera. Kiedy ich koniec oznajmiła cicha, nadszedł czas na powrót na łono Wielkiej Brytanii i wysłuchanie utworów –; Larghetto op. 20 oraz Pomp and Circumstance Marche nr 1 –; Edwarda Elgara –; twórcy wielu muzycznych gatunków. Największą sławę przyniosły mu te skomponowane dla orkiestr, np. Enigma (jest uznawane za arcydzieło).Cześć Alexandre Guilmant’owi, artyście, który komponował dzieła przede wszystkim na swój własny instrument, jakim były organy, została oddana w interpretacji utworu, pt. Cantilene pastorale op.15. Następnie Panie zagrały Hamburg z cyklu “Trois Preludes Hambourgeois” Guy Bovet’a, a na zakończenie zaprezentowały Bolero Louis’a A. Lefebure-Wely’a.

Serdecznie zapraszamy na IV koncert IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który odbędzie się w Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Skawinie, o godz. 16:00 w niedzielę 14.08.11 r. Będziemy wówczas gościć artystów z Japonii.

Wstęp wolny.