Chopinowskie Preludium rozpocznie festiwal organowy

Już w najbliższą niedzielę, 8 sierpnia, występ brazylijskiej artystki zainauguruje lII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, Skawina 2010.

Tegoroczny festiwal rozpocznie się akcentem chopinowskim. Na wstępie zostanie wykonane preludium nr 20 c-moll z opusu 28 Fryderyka Chopina. Czyżby nawiązanie do Roku Chopinowskiego i mającego się odbyć w październiku XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina? Sam wybór dzieła Chopina, nie jest przypadkowy. Mocna budowa akordowa tegoż preludium umożliwia rozbudowę polifonii utworu do rozmiarów monumentalnych –; jak przykładowe interpretacje barokowych dzieł organowych na wielką orkiestrę symfoniczną dokonane przez Ormandiego.

Po chopinowskim wstępie, zaprezentowana zostanie trzyczęściowa Sinfonietta na organy, brazylijskiego kompozytora Amarala Vieiry. Organistka, pochodząca z Brazylii, nie mogła inaczej rozpocząć koncertu, jak od nawiązania do dziedzictwa kultury muzycznej swojego rodzimego kraju i kraju gospodarzy koncertu. Niesamowicie wymowna symbolika.Jeśli chodzi o samego kompozytora, to Amaral Vieira jest znaczącą postacią brazylijskiego życia muzycznego –; znany w kraju i za granicą jako kompozytor, wybitny wirtuoz pianista, pedagog i muzykolog. Absolwent Konserwatorium Paryskiego. Od 1977 działający w Brazylii. Jego styl kompozytorski jest połączeniem bardzo zróżnicowanych poźno romantycznych i współczesnych gatunków: to połączenie wczesnego Poulenca z wczesnym Lutosławskim z domieszką dojrzałego Prokofjewa. Zresztą, ta hybryda różnych stylów, jest charakterystyczna dla wielu innych kompozytorów z terenu obu Ameryk.

Po symbolicznej prezentacji, zgromadzeni melomani usłyszą centralny punkt koncertu –; trzy toccaty z różnych epok historycznych. Jako pierwsza zabrzmi wspaniała Toccata dorycka d-moll (BWV 538) Jana Sebastiana Bacha –; bardzo podobna do późniejszej Toccaty F-dur (BWV 540). Obie Toccaty należą do dzieł miłych w odbiorze. Ich budowa to sztuka formy, kwintesencja muzyki organowej. Toccata d-moll w porównaniu z późniejszą F-dur jest bardziej oszczędna w elementach konstrukcyjnych. W toccacie występują efekty akordowe i przetrzymane dźwięki pedałowe, które stanowią otoczenie do wnoszących linie melodyczne krótkich interludiów. Kolejną wykonywaną toccatą będzie Toccata Breve, również współczesnego brazylijskiego kompozytora, Calimerio Soaresa. Toccata Breve to kompozycja utrzymana w stylu współczesnym, dzieło ciężkie do słuchania i podziwiania –; wyłącznie dla ambitnych miłośników muzyki organowej.
Ostatnim dziełem, który zwieńczy prezentację sztandarowej formy jaką jest toccata, będzie Toccata h-moll późnoromantycznego francuskiego kompozytora Eugene Gigouta. Jego toccata jest bardzo dynamiczna, „rozwrzeszczana”, miła w odbiorze, często wykonywana na różnych koncertach organowych.

Kolejne dwa prezentowane utwory będą stanowiły przejście do zmiany klimatu i emocji na bardziej nostalgiczny. Organistka Anne Schneider wykona dwa utwory fortepianowe Roberta Schumana w interpretacji na organy. Pierwszym będzie Skizzen nr 1 –; szkic na fortepian skrzydłowy z roku 1845 (bardzo skoczny i wesoły utwór). Następnie zabrzmi Traumerei, znane wszystkim melancholijne Marzenie. Przedostatnim punktem koncertu będzie prezentacja dzieł organowych ojca artystki Leo Schneidera, brazylijskiego kompozytora, organisty, pianisty            i pedagoga. Ojciec artystki skupiał swoją uwagę szczególnie na dzieciach, starając się je ewangelizować poprzez muzykę. Był przesiąknięty wizją ekumenizmu religijnego, gdzie muzyka była środkiem do połączenia różnych przekonań i wyznań. Podczas koncertu wykonane zostaną  jego dwa, mniej znane, utwory: Lamento i Spieluhr. Ostatnim, pogodnym w wydźwięku, akcentem, będzie Baião para Orgão  brazylijskiego organisty, klawesynisty i pianisty, Cecilio Handel-a.

Występ artystki zapowiada się więc interesująco. Zapraszamy wszystkich, którym bliska jest muzyka organowa, a także tych melomanów, którzy klasyczne dzieła chcą usłyszeć w nieco innej, bo organowej, aranżacji.

8 sierpnia, godz. 16.30, Kościół p.w. Miłosierdzia Bożego w Skawinie, WSTĘP WOLNY!