W niedzielę 16 maja, w Hali Widowiskowo-Sportowej w Skawinie odbył się Koncert Finałowy IV Skawińskich Warsztatów Gospel, podczas którego uczestnicy dwu dniowych warsztatów zaprezentowali wyćwiczony repertuar. 80 osobowy chór poprowadził m.in. Norris Garner z USA.
Mieszkańcy Skawiny, którzy zdecydowali się przyjść 16 maja wieczorem do Hali Widowiskowo Sportowej w Skawinie nie zawiedli się – mogli oglądnąć znakomite widowisko, którego głównym architektem był Norris Garner – dyrygent pochodzący z U.S.A, znany na całym świecie kompozytor i wykonawca muzyki gospel, dyrektor Foothill College Gospel Choir w Los Altos Hills w Californii. Norris skomponował, napisał, nagrał i wyprodukował wiele utworów, które są śpiewane przez chóry gospel na całym świecie. Towarzyszyli mu także inni wyśmienici dyrygenci – Lea Kjeldsen, Caroline Pocięgiel oraz Szymon Markiewicz. Organizatorem wydarzenia byli Stowarzyszenie Gospel w Krakowie, Kościół Zielonoświątkowy w Skawinie oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.
Śpiew 80 osobowego chóru, radosna, poruszająca, nieprzewidywalna muzyka oraz żywiołowi, pełni pasji dyrygenci – to wszystko mogliśmy oglądać podczas Koncertu Finałowego IV Skawińskich Warsztatów Gospel. Muzyka gospel pochodzi z serca, z głębi duszy człowieka, który chce wyrazić swoje uczucia w stosunku do Pana Boga. Czasem spokojna, pełna powagi, czasem rytmiczna i głośna, czasem porywająca do tańca. Ten rodzaj muzyki powstał w XIX wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Ameryki Północnej i zyskał dużą popularność na innych kontynentach. W Polsce gospel został spopularyzowany poprzez jeden z najstarszych chórów gospel w Polsce – przez Kraków Gospel Choir, którego założycielką i dyrygentką jest Lea Kjeldsen z Danii.
W Skawinie gospel zagościł na scenie po raz czwarty. Warsztaty przyciągnęły w tym roku 80 uczestników z południowej Polski i nie tylko – chórzyści pochodzili ze Skawiny, Wadowic, Sieprawia a nawet z Lublina! Na Koncert Finałowy pomimo groźby rychłej powodzi przyszło około 270 osób, które oklaskami gorąco doceniły dwu dniową wytężoną pracę chórzystów. Członkowie chóru, którzy poznali się w sobotę, przez dwa dni ciężkiej pracy nauczyli się na pamięć tekstów, opanowali melodię oraz aranżację wymagających utworów a następnie pokierowani przez pełnych energii dyregentów, z wigorem zaprezentowali je publiczności w Koncercie Finałowym. Publiczność mogła posłuchać kilku utworów Norrisa Garnera – m.in. swingującej „”I””ve Got So Much To Be Thankfull For”” czy dynamicznej i nieobliczalnej „”Holy Ghost Praze Party”” a także „”Błogosław Duszo moja Pana”” znanego chóru TGD czy „”Praise The Lord All Nations”” latynoskiego Rona Kenoly””ego z USA. Chórowi towarzyszył doświadczony zespół instrumentalny, który musiał bacznie przyglądać się wskazówkom dyrygentów ponieważ w muzyce gospel wszystko może się zmienić – aranżacja utworów jest tylko wstępnie ustalona. Tego wieczoru muzyka gospel pokazała swoje zjawiskowe oblicze – koncert żył swoim własnym życiem chwilami przeradzając się w improwizację. Podczas niektórych utworów członkowie chóru zachęceni przez Norrisa Garnera tłumnie wyszli ze swoich miejsc tańcząc na parkiecie i śpiewając na chwałę Pana Boga. Były również momenty zadumy i refleksji – każdy z dyrygentów nie tylko prowadził chór ale również dzielił się swoimi osobistymi przeżyciami z Panem Bogiem.
Koncert był świetną okazją do spędzenia miłego wieczoru z rodziną. Ten rodzaj muzyki jest bardzo widowiskowy – można śpiewać razem z chórem, tańczyć i klaskać więc dzieci towarzyszące rodzicom nie musiały się nudzić – teksty są wyświetlane na bieżąco na ekranie. Norris Garner poświęcił część koncertu właśnie dzieciom ucząc ich piosenki o miłości do siebie nawzajem. (tekst: Paweł Pcięgiel)
Kolejne warsztaty i kolejne niesamowite przeżycia za rok, ale zaproszenie do wszystkich, którzy jeszczenie przeżyli swojej przygody z Gospelem, kierujemy już dzisiaj!