Absurdy Ohey’owego życia

Na zakończenie weekendu, w niedzielę 26 listopada, zespół Teatru Maska zaprezentował spektakl pt. „Męczeństwo Piotra Oheya”, na podstawie sztuki mistrza groteski Sławomira Mrożka.

Spokojne życie Piotra Ohey\’a, który z lubością oddawał się pastowaniu obuwia w otoczeniu rodziny, zostaje z niewyjaśnionych przyczyn (samorództwa, ewolucji czy też niepoczytalności natury) zakłócone pojawieniem się w zwykłej łazience niezwykłego bohatera – tygrysa ludożercy, który żywi szczególną nienawiść do Piotra, jako głównego lokatora. Od tego momentu w mieszkaniu Ohey’ów pojawiają się coraz dziwniejsi goście, od przedstawiciela administracji, ministerstwa finansów, nauki i dyplomacji, a także cyrkowca – Dyrektora Przedsiębiorstwa Rozrywkowego Rampamparam po syberyjskich Myśliwych i Maharadżę, którzy mają jeden cel – upolować tygrysa łazienkowego.

W spektaklu w reżyserii Andrzeja Morawy, pod opieką artystyczną i w charakteryzatorskiej oprawie Marty Tyrpy – wystąpili: w roli tytułowej Piotra Ohey\’a – Kamil Cudejko, jako jego Żona –  Basia Bylica, a w roli syna niezmiennie biegającego z rewolwerem – Aleksandra Kot. Szefową Protokołu Dyplomatycznego uwielbiającego polowania macharadży odegrała debiutująca w tej roli Wiktoria Zielińska. Również po raz pierwszy w spektaklu zobaczyliśmy Kingę Klimas, jako nauczycielkę objaśniającą mechanikę wypadków w Ohey’owej łazienne. Żonglującego cyrkowca, Dyrektora Przedsiębiorstwa Rozrywkowego Rampamparam wykreował Piotr Golonka. W rolę Urzędnika Administracji, który zapoczątkował rozwój wypadków, wcielił się Marek Andruszczyszyn, a Poborcę podatkowego, który próbował ściągnąć należności za posiadanie tygrysa łazienkowego (bez względu na to, jakie korzyści z tego płyną) odegrał Tomasz Okarmus. Zuzanna Hoinkis przeistoczyła się w  pełną seksapilu Panią Profesor, która w wyjątkowy sposób oddziaływała na głównego bohatera, wzbudzając tym samym burzliwe emocje u Pani Ohey’owej. W roli syberyjskich Myśliwych, którzy niezmiennie wywołują poruszenie wśród publiczności, wcielili się Mateusz Droździewicz w duecie z debiutującą w tej roli Basią Tomków.

Spektakl po raz pierwszy został zaprezentowany podczas VII Skawińskiego Tygodnia Teatralnego w 2010 roku. Choć od premiery minęło już siedem lat, a część obsady aktorskiej zmieniała się już kilkakrotnie, sztuka cieszy się niesłabnącą popularnością, ściągając do sali teatralnej w Sokole liczną publiczność.

Dziękujemy za dzisiejszy wieczór i zapraszamy 2 grudnia o godz. 18:00 na monodram w wykonaniu Joanny Gądek „Dom z kryształu”.

Ewa Przebinda

/AR/

fot. Jarosław Karasiński

Pełna fotogaleria ze spektaklu: https://drive.google.com/open?id=1Ra0PLC98vy9B6WIXEzUWt6QeytRnusgM