Turystyka górska na przestrzeni wieków

Styczniowe spotkanie Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności poświęciliśmy Tatrom – historii ich eksploracji, ochrony, pierwszych turystów i początków ratownictwa górskiego.

Nasza prelegentka Iśka Marchwica okazała się kopalnią wiedzy na powyższe tematy. Bardzo ciekawie i obrazowo opowiadała o początkach turystyki górskiej, narodzinach nowego stylu życia i wypoczynku. Wszystko ilustrowała fotografiami z przełomu XIX i XX wieku. Cytowała anegdoty i przywoływała nazwiska zasłużonych dla ratowania dziedzictwa naturalnego Tatr. Przybliżyła też niełatwą historię powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Duża część spotkania poświęcona była przestrogom i przykładom niedopuszczalnego zachowania turystów w górach, które – jak się okazuje – niewiele się zmieniło od czasów pierwszych wycieczek. 

Spotkanie wzbogaciły autentyczne utensylia turystyczne z początku XX wieku, będące własnością dziadków naszej prelegentki, które wywołały sporo emocji wśród zebranych. Szczególnie wyróżniały się oryginalne skórzane buty podbijane gwoźdźmi.

IŚKA MARCHWICA – dziennikarz, etnomuzykolog. Współzałożycielka i prowadząca Etnosystem.pl, w Radio JAZZ.fm prowadziła autorską audycję ETNOS, poświęconą kulturom świata i podróżowaniu. Pisze m.in. dla Wysokich Obcasów, Gazety Krakowskiej, Interii.pl, wcześniej do T-Mobile-Music.pl. Miłośniczka muzyki wschodu oraz wędrówek po polskich górach. W latach 2010 – 2011 brała udział w autorskim projekcie górskim „Szlakiem Polskich Szczytów”, który zakładał zdobycie najwyższych szczytów polskich pasm górskich oraz prezentację regionów kulturowych tychże pasm. W polskich Tatrach przeszła prawie każdy szlak i zdobyła prawie każdy szczyt i przełęcz dostępne dla turystów pieszych. Miłośniczka Pienin i regionu Szczawnicy. Najlepiej czuje się w Schronisku na Hali Kondratowej.

Joanna Kurpiel

(JK)