W styczniu zapraszamy na spotkanie w ramach Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności poświęcone turystyce górskiej wczoraj i dziś. Jak wyglądała tatrzańska turystyka dawniej? Gdzie się chodziło i z kim? Jak wiele zmieniło się od końca XIX wieku? Czy ponad 150 lat historii turystyki górskiej w Tatrach sprawiło, że dziś po górach chodzimy bardziej świadomie, bezpieczniej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań na temat Tatr udzieli nam Iśka Marchwica.
Skąd wzięły się tatrzańskie szlaki i kto decydował o ich wytyczeniu? Dlaczego nie wolno w Tatrach zrywać kwiatów i zjadać borówek? Jak TPN dba o zwierzęta? Kiedy i gdzie wybrać się w nasze góry, żeby nie było tłoczno? Zagłębimy się w tatrzańskie historie, poznamy ludzi, którzy o Tatry dbają i sprawiają, że możemy z przyjemnością i bezpiecznie po nich wędrować.
Udamy się w sentymentalno-historyczną podróż. Zobaczymy XIX-wieczny czekan, który Iśka ma swojej kolekcji. To slajdowisko pełne będzie ciekawostek, mało znanych faktów i wskazówek dla osób, które swoją przygodę z górami dopiero zaczynają.
IŚKA MARCHWICA – dziennikarz, etnomuzykolog. Współzałożycielka i prowadząca Etnosystem.pl, w Radio JAZZ.fm prowadziła autorską audycję ETNOS, poświęconą kulturom świata i podróżowaniu. Pisze m.in. dla Wysokich Obcasów, Gazety Krakowskiej, Interii.pl, wcześniej do T-Mobile-Music.pl. Miłośniczka muzyki wschodu oraz wędrówek po polskich górach. W latach 2010 – 2011 brała udział w autorskim projekcie górskim „Szlakiem Polskich Szczytów”, który zakładał zdobycie najwyższych szczytów polskich pasm górskich oraz prezentację regionów kulturowych tychże pasm. W polskich Tatrach przeszła prawie każdy szlak i zdobyła prawie każdy szczyt i przełęcz dostępne dla turystów pieszych. Miłośniczka Pienin i regionu Szczawnicy. Najlepiej czuje się w Schronisku na Hali Kondratowej.
27 stycznia 2017 r. (piątek), godz. 18.00, Pałacyk „Sokół”.
Wstęp wolny!
Joanna Kurpiel
(JK)
Wszystkie zdjęcia autorstwa Katarzyny Paluch oraz z jej prywatnego archiwum.