17 września uczestnicy wycieczek górskich z Centrum przemierzą jeden ze szlaków Beskidu Śląskiego z najwyższym jego szczytem Skrzyczne, należącym do Korony Gór Polski.
Beskid Śląski to pasmo górskie stanowiące część Beskidów Zachodnich. Składa się z dwóch rozciągniętych południkowo pasm górskich, rozdzielonych doliną rzeki Wisły. Na zachodzie znajduje się mniejsze Pasmo Czantorii, natomiast na wschodzie większe Pasmo Baraniej Góry, zwane też Pasmem Wiślańskim. Najbardziej znane cele wędrówek po Beskidzie Śląskim to: Barania Góra, Czantoria, Skrzyczne i Klimczok z Szyndzielnią.
Turyści wyruszą na szczyt Skrzycznego od Przełęczy Salmopolskiej /934m n.p.m./w paśmie Baraniej Góry. Jest to ważna przełęcz komunikacyjna, przez którą przebiega droga wojewódzka z Wisły do Szczyrku i dalej do Bielska – Białej. Przełęcz ta nazywana jest także Salmopolem lub Białym Krzyżem. Nazwa Salmopol nawiązuje do osady położonej poniżej przełęczy, która kiedyś była osobną miejscowością, a obecnie należy do Szczyrku. Z kolei nazwa Biały Krzyż wywodzi się od białego, drewnianego krzyża, który znajduje się nad drogą.
Z przełęczy tej prowadzi szereg znakowanych szlaków turystycznych, m. in. na Malinowską Skałę, a następnie na Skrzyczne, który to szlak stanie się przedmiotem zainteresowania uczestników tej wycieczki.
Po półtoragodzinnym marszu turyści dotrą na Malinowską Skałę. To zwornikowy szczyt o wysokości 1152m n.p.m. położony w głównym grzbiecie pasma Baraniej Góry, zbudowany z tzw. zlepieńców. Jest to skała zawierająca łupki miki, granitów i skaleni, charakterystyczna jedynie dla Beskidu Śląskiego i Śląsko – Morawskiego. Przy szlaku turystycznym, ok. 60m na północ od tego szczytu znajduje się charakterystyczna wychodnia skalna, zbudowana ze zlepieńca, o długości 13m, szerokości 5m i wysokości 5m. Stanowi ona jeden z symboli Beskidu Śląskiego, m in. ze względu na swój kształt i duże rozmiary – długość 13m, szerokość 5m i wysokość 5m. Na zachodnich jej stokach znajduje się także naturalny mały staw o średnicy 10m.
Na północ od Malinowskiej Skały odchodzi ku Skrzycznemu grzbiet, którym uczestnicy tej eskapady kolejno podążą. Skrzyczne – 1257m n.p.m. to kulminacja w bocznym ramieniu pasma Baraniej Góry, będąca najwyższym wzniesieniem tego Beskidu, należącym do Korony Gór Polski. Ten olbrzymi, podłużny masyw górski otacza Szczyrk od południa i stanowi jedną z największych atrakcji w okolicy. Stoki Skrzycznego w większości są zalesione ale znajdują się na nich także liczne polany z których podziwiać można malownicze krajobrazy Beskidu Żywieckiego, okolice Żywca i Jeziora Żywieckiego, a przy dobrej pogodzie Babią Górę, a nawet Tatry. Na szczycie Skrzycznego znajduje się schronisko PTTK. Krzyżują się tutaj także liczne szlaki turystyczne – piesze oraz rowerowe. Ponadto szczyt Skrzycznego od strony wschodniej to znakomite miejsce do szybowania na paralotni.
Ostatnim punktem programu tej wycieczki będzie powrotne zejście do Szczyrku.
Stopień trudności wycieczki to „3”
Czas przejścia: 5 h
Cena wycieczki: 56 zł
Planowany odjazd: Parking przy Basenie Camena o g. 7.00
Planowany przyjazd: ok. godz. 18.00
Szczegółowe informacje i zapisy:
Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/kawiarni), tel.12 256 95 60 wew. 21, w dniach: poniedziałek – piątek w g. 7.00-15.00.
Wpłaty:
a. za pomocą płatności internetowych, poprzez stronę ww.ckis.pl (w zakładce turystyka)
b. na konto CKiS w Skawinie o nr : 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005
c. Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/ kawiarni), w dniach: poniedziałek – piątek: w godz. 7.00-14.45.
Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
/Magdalena Bogdanowicz/
(AZ)