Koprowy Wierch wyzwanie dla piechurów

20 sierpnia 2016 r. zapraszamy turystów ponownie w Tatry Wysokie, gdzie przemierzymy szlak wiodący na najwyższy szczyt o nazwie Koprowy Wierch w tegorocznym programie imprez turystyki górskiej.

Program tej wycieczki przedstawia się następująco:
Štrbské Pleso – Popradské Pleso – Kôprovský štít (2367m n.p.m.) – Popradské Pleso – Štrbské Pleso
/konieczne dokumenty do przekroczenia granicy państwa: dowód osobisty lub paszport/

Nasza wędrówka rozpocznie się w miejscowości słynącej z turystyki i sportów zimowych – Szczyrbskie Jezioro, położonej na południowym brzegu jeziora o tej samej nazwie, u podnóża Tatr Wysokich na Słowacji.

W czasie tej wędrówki turyści zobaczą uroki Popradzkiego Stawu, zwanego także Rybim Stawem, który znajduje się w dolnej części Doliny Złomowisk, odnogi doliny Mięguszowickiej. Woda tego jeziora ma barwę żółtozieloną o słabej przeźroczystości. Nad stawem góruje kilka szczytów: od wschodu – Osterwa,  od północy – Popradzka Grań. Staw ten jest ściśle chroniony, znajduje się tu rezerwat Dolina Mięguszowicka. Nad jego brzegiem znajdują się schroniska: nad Popradzkim Stawem oraz Majlátha, a wokół jeziora – ścieżka turystyczna  o długości ok. 1,3 km prowadząca także do Tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego pod Osterwą.

Podążając dalej szlakiem, uczestnicy wejdą na szczyt Koprowego Wierchu 2363m n.p.m. Jest to wyraźnie wyodrębniony szczyt w krywańskiej odnodze bocznej. Prowadzi na niego znakowana trasa turystyczna z Koprowej Przełęczy Wyżniej. Pomiędzy tą przełęczą, a właściwym szczytem Koprowego Wierchu znajduje się jeszcze jego przed wierzchołek – Koprowe Ramię i Przełęcz Koprowa Przechyba, które opadają bardzo stromo do Doliny Hińczowej. Z Koprowego Wierchu rozpościerają się wspaniałe, rozległe widoki, podobnie jak z tatrzańskiego Krywania, na który to szczyt w Tatrach Wysokich po stronie słowackiej Centrum przygotowało wycieczkę w sierpniu zeszłego roku.

W drodze powrotnej zejdziemy ponownie do Popradzkiego Stawu, a następnie do Szczyrbskiego Jeziora, gdzie zakończy się ta sierpniowa wycieczka.

Stopień trudności wycieczki to „5”  (trasa bardzo trudna)

Czas przejścia: 8 h

Cena wycieczki: 74 zł

Planowany odjazd:  Parking przy Basenie Camena  o g. 5.00

Planowany przyjazd: ok. godz. 21.00

Szczegółowe informacje i zapisy:

Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/kawiarni), tel.12 256 95 60 wew.21, w dniach: poniedziałek – piątek w g. 7.00-15.00.

Wpłaty: 

a. za pomocą płatności internetowych, poprzez stronę ww.ckis.pl (w zakładce turystyka)

b. na konto CKiS w Skawinie o nr : 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005

c. Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/ kawiarni), w dniach: poniedziałek – piątek: w godz. 7.00 – 14.45.

Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

W zakresie organizacji wycieczek górskich i wysokogórskich CKiS w sezonie 2016, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie zapewnia wszystkim uczestnikom wycieczek na terytorium Słowacji ubezpieczenie WOJAZER PZU POMOC w PODRÓŻY w następującym zakresie:

– koszty leczenia i assistance pakiet podstawowy (suma ubezpieczenia: 80,000 zł)

– następstwa nieszczęśliwych wypadków (suma ubezpieczenia: 20 000 zł)

– odpowiedzialności cywilnej (suma ubezpieczenia: 20 000 zł)

Dodatkowo Centrum zwraca się z apelem do wszystkich turystów korzystających z oferty  Wycieczek Górskich i Wysokogórskich CKiS w sezonie 2016, którzy będą chcieli wybrać się w partie górskie poza granice naszego kraju (Słowacja) o złożenie w delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia (właściwej ze względu na miejsce zamieszkania), wniosku o bezpłatne wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie  państwa UE/UFTA, na tych samych zasadach co obywatele tego kraju.

 /Magdalena Bogdanowicz/

 (AJ)