3 września 2016 r. amatorzy pieszych wypraw górskich przejdą szlakiem Gór Choczańskich – pasma należącego do Łańcucha Tatrzańskiego, ciągnącego się w całości na terenie Słowacji.
Góry Choczańskie to grupa górska mająca formę pasma, rozciągniętego ze wschodu na zachód na długości ok. 18 km. Góry te graniczą od północy z Pogórzem Orawskim, od wschodu z Tatrami Zachodnimi przez Dolinę Kwaczańską, od południa z Doliną Liptowską, a od zachodu poprzez Przełęcz BrestowÄ z tzw. Szybską Fatrą, będącą najdalej na północ wysuniętą częścią Wielkiej Fatry. Góry Choczańskie składają się z trzech części (licząc od zachodu): Grupy Wielkiego Chocza, w której wznosi się kulminacja całego pasma – Wielki Chocz z wys. 1611m n.p.m., Sielnickich Wierchów, grupy Prosiecznego. W obrębie Gór Choczańskich wyróżniamy szereg głębokich dolin, z których najbardziej znanymi są: Dolina Kwaczańska i Dolina Prosiecka.
Pierwszym punktem programu tej wycieczki będzie Valaska Dubova – wieś i gmina w powiecie Rużemberok w kraju żylińskim. Miejscowość ta położona jest na wysokości ok. 660m n.p.m. za zachodnim skraju Gór Choczańskich, stanowiąc idealny punkt wypadowy wycieczek na Wielki Chocz, który stanie się głównym celem również i tej wyprawy.
Podążając w kierunku Wielkiego Chocza uczestnicy wejdą na tzw. Pośrednią Polanę zwaną również Średnią Polaną, która razem ze szczytem Wielkiego Chocza leży w obszarze ścisłego rezerwatu przyrody. Polana ta jest rozległa i zajmuje całą rówień, a także przełęcz na południowo – zachodnim grzbiecie Chocza. Jest to dawna hala pasterska, na której krzyżują się dwa szlaki turystyczne. Polana ta znajduje się na przełęczy pomiędzy Wielkim, Małym i Zadnim Choczem.
Po kilku godzinach marszu uczestnicy wycieczki dotrą na szczyt o nazwie Wielki Chocz na wysokości 1608m n.p.m, który przypomina swoim wyglądem kształt pochylonej piramidy. Leży on w zachodniej części Gór Choczańskich i stanowi kulminację grupy Wielkiego Chocza, a zarazem jest najwyższym szczytem całych Gór Choczańskich.
W skład tego masywu wchodzą również: Mały Chocz – 1465m n.p.m., zalesiony Zadni Chocz – 1288m n.p.m. pod którym istniało w latach międzywojennych małe schronisko turystyczne oraz bardzo widokowy Przedni Chocz – 1249m n.p.m. Stoki tej góry są strome, skaliste, ukształtowane przez bogatą i zróżnicowaną rzeźbę terenu z licznymi ścianami skalnymi, turniami wciętymi dolinkami, jaskiniami, osuwiskami. Ze szczytu tego rozpościera się wspaniała panorama widokowa na Tatry, Niżne Tatry oraz Wielką i Małą Fatrę.
W drodze powrotnej turyści przejdą znowu przez Pośrednią Polanę, tym razem wchodząc na szczyt Przedni Chocz znajdujący się w krętym grzbiecie biegnącym w kierunku południowo – zachodnim od Wielkiego Chocza. Jest to góra całkowicie zalesiona, z częściowo pociętym przez strome urwiska i ściany grzbietem. Jego stokami prowadzą dwa szlaki turystyczne, które omijają wierzchołek, a krzyżują się na Przełęczy Spuštiak. Wyższe partie tej kulminacji znajdują się także na obszarze ścisłego rezerwatu przyrody.
Ostatnim punktem programu (o ile czas na to pozwoli) będzie zwiedzanie ruin średniowiecznego zamku Likavka, który leży u podnóża wzniesienia Przedniego Chocza, na skalistym urwisku, ówczesnej twierdzy, na szlaku z Liptowa do Orawy, po czym nastąpi zejście do miejscowości o tej samej nazwie.
Stopień trudności wycieczki to „4+” /trasa trudna/
/konieczne dokumenty do przekroczenia państwa: dowód osobisty lub paszport/
Czas przejścia: 7 h
Cena wycieczki: 67 zł + ok. 2 euro – bilet wstępu na Zamek Likavka
Planowany odjazd: Parking przy Basenie Camena o godz. 5.00
Planowany przyjazd: ok. godz. 21.00
Szczegółowe informacje i zapisy:
Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/kawiarni), tel.12 256 95 60 wew.21, w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 7.00-15.00.
Wpłaty:
a. za pomocą płatności internetowych, poprzez stronę ww.ckis.pl (w zakładce turystyka)
b. na konto CKiS w Skawinie o nr : 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005
c. Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/ kawiarni), w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 7.00 – 14.45.
Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
W zakresie organizacji wycieczek górskich i wysokogórskich CKiS w sezonie 2016, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie zapewnia wszystkim uczestnikom wycieczek na terytorium Słowacji ubezpieczenie WOJAZER PZU POMOC w PODRÓŻY w następującym zakresie:
– koszty leczenia i assistance pakiet podstawowy (suma ubezpieczenia: 80,000 zł)
– następstwa nieszczęśliwych wypadków (suma ubezpieczenia: 20 000 zł)
– odpowiedzialności cywilnej (suma ubezpieczenia: 20 000 zł)
Dodatkowo Centrum zwraca się z apelem do wszystkich turystów korzystających z oferty Wycieczek Górskich i Wysokogórskich CKiSw sezonie 2016, którzy będą chcieli wybrać się w partie górskie poza granice naszego kraju (Słowacja, Czechy) o złożenie w delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia (właściwej ze względu na miejsce zamieszkania), wniosku o bezpłatne wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie państwa UE/UFTA, na tych samych zasadach co obywatele tego kraju.
/Magdalena Bogdanowicz/
(AZ)