XIII Skawiński Tydzień Teatralny

Wielkimi krokami zbliżamy się do rozpoczęcia „szczęśliwej trzynastki”! 20 czerwca rozpoczynamy kolejny Tydzień Teatralny. Czeka nas aż pięć premier rodzimych teatrów i  jeden gościnny spektakl. Każdy Widz znajdzie coś dla siebie.

W poniedziałek o godzinie 20.00 zobaczymy klasyczną, wielu znaną, doskonałą komedię Moliera – „Mieszczanin Szlachcicem”. W 1969 roku utwór ten dla Teatru Telewizji wyreżyserował Jerzy Gruza, a rolę Pana Jourdaina powierzył znakomitemu aktorowi, Bogumiłowi Kobieli. Teatr Maska ma swojego „mieszczanina”, który niewątpliwie rozbawi każdego widza, a jest nim Kamil Cudejko.

Tytułowe aspiracje bohatera, który ze wszystkich sił stara się osiągnąć to, co w jego mniemaniu uczyni go ważnym, po prostu go ośmieszają. Jak to zwykle bywa, życzliwych ucisza on groźbami i obojętnością, a fałszywych pochlebców hojnie nagradza. To ponadczasowa kpina Moliera z pretensjonalnej głupoty. Cóż, temat jak najbardziej aktualny…

21 czerwca o godzinie 20.00

zobaczymy spektakl premierowy Teatru MASKA „Kto nie ma, nie płaci” autorstwa Dario Fo.
W obsadzie zobaczymy „starą maskową gwardię”: Aleksandrę lasoń, Basię Bylicę i Wacka Szwarca, ale wśród niej znajdzie się zeszłoroczny debiutant Dominik Lisek, a także debiutujący w szeregach MASKI – Łukasz Pierożek.

Jeśli bardzo czegoś potrzebujesz, albo po prostu chciałbyś to mieć, ale niestety Cię nie stać – weź i … nie płać! To nie Twoja wina, to nawet jest sprawiedliwe, w pewnym sensie. Czy ten absurd da się obronić? Zwłaszcza, że dwie urocze – na swój sposób – małżonki, nie są pewne jak na ten kontrowersyjny pomysł zareagują ich praworządni – na swój sposób – małżonkowie. Sztuka napisana przez kontrowersyjnego noblistę w konwencji tradycyjnej komedii dell’arte, tyle, że jako Colombina czy Arlekin do swego mieszkania zapraszają nas dwie włoskie rodziny i niesforny przedstawiciel organów ścigania. Czy będzie to okazją do uśmiechu, chichotu, rechotu, czy też śmiechu przez łzy?

W środę 22 czerwca o godzinie 17.00

zobaczymy spektakl warsztatowy Grupy Teatralnej Mrówy, pt.: „Mrowisko”, przygotowany przez Patrycję Polek, aktorkę Teatru Maska, a od tego sezonu reżysera najmłodszej grupy teatralnej Centrum. Spektakl „Mrowisko” jest zwieńczeniem całorocznej pracy najmłodszej grupy teatralnej działającej przy CKiS. Młodzi aktorzy zaprezentują w nim szeroką gamę umiejętności rozwijanych podczas warsztatów.

A w mrowisku, jak to w mrowisku, rytm dnia wyznacza ciężka praca od rana do wieczora. Wydawałoby się, że mrówki niczego tak nie pragną, jak urlopu. Nikt jednak nie spodziewa się tego, że ogłoszony przez łaskawą królową dzień wolny od pracy wywoła w mrowisku prawdziwy kryzys…

22 czerwca godz. 20.00

W środę wieczorem zobaczymy premierę Teatru MASKA, sztuki Nikolaja Erdmana „Samobójca”.
Główny bohater Siemion Siemionowicz Podsiekalnikow… jest egoistą, niechlujem, hipochondrykiem, żarłokiem, megalomanem, leniem… Dlaczego więc jego tytułowa decyzja obchodzi tak wiele osób? Oni, bynajmniej nie chcą go od niej odwodzić – okazuje się, że każdy ma ochotę zbić kapitał na tak intrygującym wydarzeniu! Czy to możliwe?! Czy nikomu nie żal biednego Siemiona!?

W spektaklu zadebiutują: Wiktoria Zielińska, Kinga Klimas, Krzysztof Kaczmarczyk, Michał Styrylski, Anna Janik, Klaudia Dąbrowska i Aleksandra Morawa.

W czwartek, 23 czerwca o godz. 17.00

zobaczymy spektakl Grupy Warsztatowej Teatru MASKA pt.: „Spełnienia Marzeń”. Spektakl powstał w oparciu o scenariusz Andrzeja Morawy, który również jest jego reżyserem.

Czy spełnienie marzeń to najlepsze co może spotkać człowieka, czy też jest przekleństwem na miarę kłopotów mitycznego Midasa, które utrudnia normalne funkcjonowanie? Czy marzeniami można kierować? Uczyć się marzyć? Pierwszy rok teatralnej przygody to zwykle praca warsztatowa: poszukiwanie tematu i sposobu,  odkrywanie siebie na scenie i najważniejsze: konfrontacja z widownią! Na którą zaprasza maskowy narybek:

Zuzanna Babińska, Klaudia Dąbrowska, Anna Janik, Kinga Klimas, Aleksandra Morawa, Agnieszka Niewolska, Wiktoria Węgielewska, Wiktoria Zielińska

23 czerwca godz. 20.00

zobaczymy „Szczęśliwe wydarzenie” Sławomira Mrożka, który będzie ostatnim spektaklem Teatru Maska prezentowanym w ramach XIII Skawińskiego Tygodnia Teatralnego. 

A w spektaklu, tradycyjnie – jak to u Mrożka – stawiamy sobie pytanie, czy wszystkie role są już rozdane i nic nie może nas zaskoczyć /chyba, że negatywnie/, a życie rozpisane na scenariusz, którego nie możemy zmienić /chyba, że na gorsze/? Apodyktyczny Dziadunio, zakompleksiony Mąż, zblazowana Żona – egzystencja godna pożałowania… Czy rutynę życia przełamie wizyta Przybysza? Czy Dziecko da początek nowej rzeczywistości? I czy może nas spotkać coś gorszego niż… realizacja naszych  własnych zamierzeń?

Mimo, że sztukę można było zobaczyć podczas zeszłorocznego XII STT, to  zaskoczenie będzie.  Spektakl ten uzupełniony został o zakończenie,  właściwe w dramacie, którego w zeszłym roku nie udało się zaprezentować. Zatem w tym roku czeka na Widzów premiera całości!

A na zakończenie XIII Skawińskiego Tygodnia Teatralnego zaprezentujemy gościnny spektakl „Tato, tato sprawa się rypła” w wykonaniu Teatru Ludowego TRADYCJA działającego przy Stowarzyszeniu Krzewienia Kultury Ludowej Gmina Alwernia. Sztuka powstała w oparciu o scenariusz Ryszarda Latki, wyreżyserował ją Michał Hachlowski.

A sztuka „Tato, tato…” troszkę prześmiewcza o polskiej, przysłowiowej zabitej dechami wsi, mimo wszystko nie jest satyrą na chłopa. Choć obracamy się po wiejskiej izbie, słyszymy wiejską gwarę… sztuka ma odniesienie do mentalności zarówno mieszkańca wsi, ale i większych cywilizacji. Autor pod płaszczykiem zabawności chce wzbudzić refleksję u widza, zastanowienie, czy przypadkiem ta sztuka nie jest czasem o mnie…

Ryszard Latko za scenariusz w 1975 roku otrzymał I Nagrodę w XV Konkursie Debiutu Dramatycznego Teatru Ateneum w Warszawie. Rok później, w 1976 przyznano autorowi kolejne wyróżnienie: Indywidualną Nagrodę za udany debiut teatralny na XVIII Festiwalu Sztuk Współczesnych we Wrocławiu. Po tych nagrodach sztuka ta znalazła się na czele sztuk polskich o największej oglądalności. W 1985 roku sztuka doczekała się adaptacji filmowej, w reżyserii Janusza Kidawy, w której główną rolę Ludwika Placka zagrał Franciszek Pieczka.

 Przypominamy o rezerwacji telefonicznej wejściówek na wszystkie wieczorne spektakle, pod numerem telefonu 12 276 34 64.

Do zobaczenia!